Rehber Wi̇ndows Açılıyor Bi̇os Gelmeme Sorunu

DL Ezraell

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Merabalar kısa süre önce kendim yaşayıp kendim çözümünü bulduğum bir konuyla ilgili yardımcı olmak amacıyla bu konuyu açtım.

ben sadece çözüm yollarını gösteriyorum sizin yaptığınız herhangi bir hata sonucu olan olaylardan sorumlu değilim.
eğer sizinde pc açılınca windows açılmasına rağmen bios'a girmeye çalışınca siyah ekranda kalıyorsa şunları deneyin.

1-kasanın gücünü tamamen kesin, bios pilini çıkarın ve 30dk civarı bekleyin. (işe yaramadıysa 1.1'i deneyin)

1.1-eğer birden fazla monitör kullanıyor iseniz bağlantıları kesin ve tek monitörden biosa girmeyi deneyin (her monitör için tek tek deneyin)

1.2-sorunu teknik servisinize yada bir bilgisayarcıya yaptırmayı deneyin çünki çok riskli bir harekettir.

*eğer kendiniz halletmek isterseniz=>

2-bios sıfırlanmadıysa ve şu sorunla karşılaşıyorsanız.=> herşey normal ama ankart marka açılış ekranı gelmiyor ise (anakart açılış ekranını göremiyorsanız) şunları deneyin.

2.1.0- biosunuzda sadece klavyenizdeki ok/yön tuşlarıyla hareket eder enter tuşu ile seçer ve esc ile önceki sekmeye dönersiniz.

{not unutmayın ekran tamamen karanlık eğer yanlış bir hareket yapar iseniz tamamen kaybedebilirsiniz}

2.1.1- öncelikle windowsu açarak arama kısmına "sistem bilgisi" yazın ve aratın.

Ekran görüntüsü 2023-08-18 102408.png

*karşınıza çıkan seçeneği açın.

sistem bilgisi.PNG
]
*çevresi mavi olan yer sizin anakart modelinizi kırmızı yerler yapı birimi ve işlemci ailesini belirtir.

*üstü sarı ile çizilen kısım ise bios sürümünüzü belirtir.

2.2-arama motoruna marka model yazarak girin ve sizin biosunuza ait bir iç görüntü veya detaylı video bulun.

2.3-iç görüntülerle yola çıkarak yön tuşlarıyla ilerleyin ve biosunuzun "reset" ayarını internetteki kaynaklara dayanarak bulun.(sizde seçenek "restore default" gibi seçeneklerde olabilir.)

2.4-bu kısım sizin biosunuzda yüksek ihtimalle çıkarken kaydettiğiniz yani "save&exit" sekmesinde bulunur. (biosunuzda nerde olduğundan emin olun)

2.5-bios seçeneğinin üstüne geldiğinizden emin olduktan sonra 2 defa enter tuşuna basın ve sonra save tuşuna gelin ve enter tuşuna basın.

2.6-bilgisayarınız sadece biosu sıfırlayarak fabrika ayarlarına dönecek ve bios gelecektir. untumayın ki ram,ekran kartı,işlemci profillerininzde varsayılan ayarlara dönecektir isterseniz sonradan ayarlayabilirsiniz.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri