Wind 10 Pro Bellek Bütünlüğü Başlatılamıyor Sorunu

PcFurkan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1
ORİJİNAL Windows 10 Pro Kullanıcısı olarak
Windows logo sağ tık AYARLAR,GÜNCELLEŞTİRME VE GÜVENLİK,WİNDOWS GÜVENLİĞİ,CİHAZ GÜVENLİĞİ,ÇEKİRDEK YALITIM AYRINTILARI Bölümünden BELLEK BÜTÜNLÜĞÜNÜ Başlatamıyorum Sorun nedir ve nasıl çözerim RAMLER ÇALIŞIYOR XMP DE Açık ancak BELLEK BÜTÜNLÜĞÜ BAŞLATILAMIYOR CİHAZINIZDA BİR UYUMSUZLUK OLABİLİR HATASI ALMAKTAYIM bu sorunu nasıl çözerim ACİLL YARDIM LÜTFEN

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
İşlemciniz nedir? Bu ayar sanallaştırma özelliğini kullanır. Eğer işlemcinizde sanallaştırma yoksa yada var ama BIOS üzerinde sanallaştırma özelliği aktif değilse bu ayarı açmanıza engel olur. İşlemcinizde sanallaştırma özelliği var mı bakın ve varsa BIOS üzerinden sanallaştırma VT olarak geçen Virtualization özelliğini aktif edip tekrar deneyin.

Ayrıca bu ayar çoğu Windows eylemini engeller. Windows varsayılan olarak kapalı getirir bu ayarı yani açmanıza gerek yok eğer bir iş için açmıyorsanız tabi.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Bu özellik kısaca şu işe yarıyor. Çok çok alt seviyelerde yüke bile girdiğini anlamadığınız kullanımlarda, işlemci ve bellek alt kod kütüphanelerine erişerek yüksek yetki gerektiren Windows işlemlerine erişimi engelleyen bir ayar. Üst düzey bir Virüs var diyelim sisteme bulaştı bu ayar sayesinde İşlemci ve RAM 'e erişimi kısıtlıyorsunuz olay bu. Ancak bu ayar sistemin genel uygulama başlatma hızını ve başlangıç hızını biraz düşürebilir. Sebebi ise her işlemi bir süzgeçten geçirir her işlemin en alt seviye kadar kullanımını taramadan o uygulama ve işlemi çalıştırmaz. Bazı kullandığınız uygulamalar ve aygıt sürücüleri hiç çalışmayabilir. Genel olarak sistemi daha güvenli yapar ama dediğim gibi bazı aksi durumları var. İyi bir AV yani antivirüs kullanırsanız bu ayara gerek duymadan bu tarz kısıtlamalarada girmeden sistemi yine bu şekilde üst düzey koruyabilirsiniz.

Eğer illede açıp denemek isterseniz şu adımları uygulayın.

Başlata Regedit yazıp uygulamayı çalıştırın ve şu konumu takip edin. Açılan pencerede HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\DeviceGuard\Scenarios\HypervisorEnforcedCodeIntegrity bu konuma gelin ve sağ bölümdeki Enable kısmına çift tıklayın ve Taban verisi Onaltılık seçili iken Değer verisi bilgisini 0 yerine 1 yapın. 0 kapalı / 1 açık demek oluyor. Sonra sistemi yeniden başlatırsanız bu ayar aktif olarak başlayacak sistem. Tam tersi işlem ile kapalı konuma getirebilirsiniz.

KS

PcFurkan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\DeviceGuard\Scenarios Bölüme Kadar Adımlar var ancak HypervisorEnforcedCodeIntegrity Böyle Bir Klasör Mevcut Değil Scenarios Kısmında CredentialGuard yer almakta sadece bu kısımda da Varsayılan Ve Enabled Bulunmakta Ama Dediğiniz HypervisorEnforcedCodeIntegrity Yok.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Önce Denetim Masası\Programlar\Programlar ve Özellikler bu konuma girip sol kısımda yer alan Windows özelliklerini aç veya kapat kısmına basın ve açılan pencerede Hyper-V adlı kutuyu işaretleyin alt kutulara dokunmayın sadece Hyper-V işaretlencek o diğer kutuları işaretler. Tamam deyin ve güncelleştirmeleri kullanarak Hyper-V özelliğini aktif edeceksiniz. Daha sonra sistemi yeniden başlatın ve başlarken BIOS 'a girip her anakartta farklı yerlerde olur Virtualization yani sanallaştırma özelliğini ektinleştirin ve sistemi başlatın. Bundan sonra direkt Windows Defender üzerinden açamayı deneyin tekrar ve işe yaramaz ise o zaman dediğim Regedit konumu artık orada olmalı onu dediğim şekilde düzenleyip işlemleri uygulayın.

Tekrar söylüyorum, bu özellik bazı işlemleri engelleyebilir ve açmanızı normal bir kullanıcı için kesinlikle tavsiye etmem. Zaten varsayılan olarak kapalı gelen bir özellik demiştim.

Onur Tetik

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Yani bu ayar aslında bizim gibi sıradan kullanıcılar için gereksin bunu anladım ben.

FurkanPC' Alıntı:
İntel core i9 9900k işlemci mevcut.
Birde bu özellik hakkında detaylı bilgi sağlarmısınız nedir ve ne için kullanılır

Bu ayar sıradan kullanıcılar için gereksin o zaman.
win10 standart ayarlarda bu ayar kapalımı geliyor?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Onur Tetik' Alıntı:
FurkanPC' Alıntı:
İntel core i9 9900k işlemci mevcut.
Birde bu özellik hakkında detaylı bilgi sağlarmısınız nedir ve ne için kullanılır

Bu ayar sıradan kullanıcılar için gereksin o zaman.
win10 standart ayarlarda bu ayar kapalımı geliyor?

Bu ayar normalde kapalı geliyor evet.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri