Yardım Windows 11 Full Ddr5 Sistem Oyunlarda Takılma Sorunu Ve Çaresizlik..

meito

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Selamlar,

Foruma açacağım ilk konum umarım karşılıklı çok şey paylaşırız..

Yaklaşık 10 ay önce topladığım bilgisayarımda sorunlar bitmek bilmedi. Öncelikle İşlemci takılırken pinler yamulduğu için anakartın işlemci slotu MSI servisinde 1000 TL gibi bir rakama değişti sonrasında işlemcide bu olaydan zarar gördüğü için onuda değiştirdim garantiden. (Bu işlemler yapılmadan önce sürekli olarak mavi ekran hataları alıyordum.) Tam herşey çözüldü sorunsuz kullanıyorum bilgisayarımı derken tamirden 2-3 ay sonra bu seferde ilk önce World of warcraft oyununda oyunda takılmalar başladı. Takılmaları tanımlamam gerekirse oyun içinde bir anda pc donuyor ancak arka planda Discord ve diğer uygulamalar çalışıyor yani arkadaşlarımla konuşmaya devam ediyorum. Donduğu sırada eğer beklersem oyun kapatılması gerekiyor hatası alıyorum, beklemeyip ALT + TAB yapıp discord ardından tekrar wow yaparsam takılma geçiyor oyuna devam edebiliyorum.
Açıkçası başlarda çok önemsemedim bu durumu lakin dün akşam VPN (Exitlag) kullanarak 4-5 gündür oynadığım Throne and Liberty adlı oyunda dungeon esnasında bilgisayarım bir anda mavi ekran verdi ve yeniden başlatıldı. Hızlı olduğundan fotoğrafını çekemedim ama daha önce gördüğüm bir hataydı. Yine seviye kasma esnasında muhtelif zamanlarda wow'da yaşadığım takılma sorunu bu oyunda da bir kaç kez başıma geldi ve yine ALT + TAB yapınca takılma düzeliyor, donukken arka planda da Discord çalışmaya devam ediyor.

Nacizane çok bilgi sahibi olmasamda araştırdığım bu soruna sebep olabilecek birkaç neden var, bunları aşağıya yazıyorum. Deneyimleyip benzer bir soruna çözüm bulduysanız lütfen benimle paylaşmaktan çekinmeyin şimdiden herkese çok teşekkür ediyorum.

Olası Sebepler
1-
Windows 11 ve yer yer yarattığı driver çakışmaları
2- Kasanın ön kısmına Dikey Konumlandırılan 360mm sıvı soğutma radyatörü
3- Kasa ölçülerinin küçük olmasına bağlı ısınma
4- Evin duvarındaki prize 1 adet 3'lü priz takıp 8'li prize uzatma olarak kullanmak
5- Windows Updatelerin doğru kurulamaması

Bonus: Bilgisayarım yük altında değilken 30-40 derece gibi ısılarda çalışıyor. Oyun içerisinde Max grafik ayarlarında 60-80 derece arasında çalışıyor. internette bu ısıların normal olduğunu söylüyor ancak her zaman kontrol edemediğim için sorun ısınma nedenli olabilir diye düşünüyorum.

Ben sorunu aylardır çözemedim önerilerinize sonuna kadar açığım bilgisayar konfigürasyonumu aşağıda paylaşıyorum şayet bildiğiniz iyi bir pc servisi
varsa ek olarak onu da paylaşırsanız çok memnun olurum.

Ekran Kartı: MSI RTX4080 Gaming X

İşlemci: Intel Core i7 13700K

Ram: GSkill Tridentz 6000 MHZ CL30 DDR5

Ana Kart: MSI Z790 Carbon Wifi

PSU: MSI MPG 850 Watt

Soğutma: Corsair H150 RGB 360mm Sıvı Soğutma

SSD: Samsung Pro 990 1 TB

Kasa: Corsair iCUE 5000X Tempered Glass RGB Siyah

İyi forumlar dilerim.

necip5270392

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
27
Öncelikle Geçmiş Olsun Demek İsterim Ve Benim De Çok Bilgili Olmadığımı Söylemek İsterim Lakin Öncelikle MB Ve CPU Zarar Gördü Demişsiniz İsterseniz Tekrardan Bir Kontrol edin Belki Ondan Dolayı Olabilir Servise Gitse De Kötü Servisleri Çok Gördüm Malesef (Forumda Da Keza Çok Gördüm Diyebilirim) Onun Dışında Yazdığınız Gibi Driverları Kontrol Edebilirsiniz BIOS Sürümünüz Yada Ayarlarınızla İlgili Bİr Sıkıntı Olabilir Belki Diye Düşünüyorum..
Lakin Benim De Çok Bir Bilgim Olmadığını Eklemek İsterim Sadece Ufak Bir Kontrol Ve Hatırlatma İçin Yazdım.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri