Windows 11 Home Aşırı Ram Kullanımı

Ahmetzkan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
73
Bir önceki bilgisayarımda windows 10 yüklüydü ve 8 gb rami vardı.Aynı programları kullanmama rağmen ram yetiyordu.Şuanki bilgisayarım 16 gb ram ve kullandığım programlar var fakat windows 11e geçtiğimden beri ramim tavan seviyelerde geziyor. Gözüken ramleri toplasan bile bir ram kaybı var ve kullanmamasına rağmen 80-90 lara çıkıyor.Bu sorun neden olabilir,nasıl çözerim ?

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    92.7 KB · Görüntüleme: 8

LanceVanceDance

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
181
Görev yöneticisi fotoğrafı atar mısın bir bakalım. Ayrıca işlemler sekmesinden bellek kısmına tıkla yüksekten düşüğe sıralayıp onu da bir fotoğrafla en çok ne kullanıyormuş görelim

KS

Ahmetzkan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
73
Görev yöneticisi fotoğrafı atar mısın bir bakalım. Ayrıca işlemler sekmesinden bellek kısmına tıkla yüksekten düşüğe sıralayıp onu da bir fotoğrafla en çok ne kullanıyormuş görelim
Yükledim hocam ayrı olarak 3.5 gb ram nasıl oluyorda yaklaşık 15 gb tekabül ediyor ?

Ekli dosyalar

• 2.png
    2.png
    100.5 KB · Görüntüleme: 6

LanceVanceDance

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
181
Yükledim hocam ayrı olarak 3.5 gb ram nasıl oluyorda yaklaşık 15 gb tekabül ediyor ?
performans > bellek kısmını atar mısın bir de

Ayrıca ilk dediğim yer burası değil. kullanıcılar kısmından atmışsın. İşlemler kısmından çekip atman gerekli

KS

Ahmetzkan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
73

Ekli dosyalar

• 3.png
    3.png
    63.3 KB · Görüntüleme: 9
  • 4.png
    4.png
    100.5 KB · Görüntüleme: 9

LanceVanceDance

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
181
Chrome fazla yemiş olarak gözüküyor ancak tek başına onun etkisi değil. Visual studio ve widgets uygulamaları da fazla yer kaplamış. Benim önerim bilgisayara yeniden başlat komutu verip 0'dan açman ve açar açmaz herhangi bir programı çalıştırmadan görev yöneticisinden bu sekmeleri takip etmen. Eğer 5-6 GB kullanımla başlayıp bir süre sonra bu şekilde ağzına kadar kendiliğinden doluyorsa bir problem vardır.

Eğer ilk açtığın zamanlarda da 10 - 15 GB kullanımlardan başlıyorsa o sekmedeki programları tek tek kontrol etmeni öneririm. Belki bu SS'de gözüken programlardan dolayı olmasa da aşağılarda bir program 50 MB - 50MB şeklinde onlarca işlem yürütüyor olabilir farklı isimlerde. Onları bir analiz et derim.

- Bilgisayarında sunucu işlemleri, otomatik bot scripti vs kullanıyor musun?

KS

Ahmetzkan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
73
Chrome fazla yemiş olarak gözüküyor ancak tek başına onun etkisi değil. Visual studio ve widgets uygulamaları da fazla yer kaplamış. Benim önerim bilgisayara yeniden başlat komutu verip 0'dan açman ve açar açmaz herhangi bir programı çalıştırmadan görev yöneticisinden bu sekmeleri takip etmen. Eğer 5-6 GB kullanımla başlayıp bir süre sonra bu şekilde ağzına kadar kendiliğinden doluyorsa bir problem vardır.

Eğer ilk açtığın zamanlarda da 10 - 15 GB kullanımlardan başlıyorsa o sekmedeki programları tek tek kontrol etmeni öneririm. Belki bu SS'de gözüken programlardan dolayı olmasa da aşağılarda bir program 50 MB - 50MB şeklinde onlarca işlem yürütüyor olabilir farklı isimlerde. Onları bir analiz et derim.

- Bilgisayarında sunucu işlemleri, otomatik bot scripti vs kullanıyor musun?
Otomatik bot vs kullanmıyorum sadece küçük orta işlemler içeren bir vs projesi var o kadar. Aynı işlemleri windows 10da da yapıyordum 8 gb ram yetiyordu şuan 16 yetmiyor bir şey var ama çözemedim.Windows 10ada dönmek istemiyorum garip..

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri