Windows Bataryayı Okuyamıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Jokor

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Arkadaşlar merhabalar.

Bundan önce laptop bataryam çabuk bitiyor diye bir konu açmıştım ancak bataryanın bitmediğini Windows'un bataryanın bittiğini sandığını anladım.
Özetlemem gerekirse batarya bilgisayarda %100 görünürken kullanıyorum, 50-60DKK sonra %5'e geliyor ve gelince Windows kendisini kapatıyor biliyorsunuz.

Ben Windows kendisini %5'e getirip kapatınca bataryayı söküp multimetre ile ölçtüğümde 11.1 ve dolaylarında bir Volt almam gerek çünkü batarya 3S ancak ölçtüğümde 12V dolaylarında olduğunu gördüm.

Bunu teyit etmek amacı ile Windows'un pil yazılımlarını devre dışı bırakıp Windows'un pili yok sayarak kullandığımda 1 saat bile gitmeyen pilim neredeyse 2 saat kullanım sundu.

Bunu kalibre etmek amaçlı HP'nin kalibre yazılımında Memory test yazılımını sonsuz döngüye aldığımda fark etmiştim %40'da başlattığım testi kendi tahminimce 15dkk içinde kapanır demiştim ancak 1 saat bilgisayar kapanmamıştı.

Aynı şekilde pilin boş olduğunu bildiğim halde Windows'u başlatıp şarj etmesini bekledim, Windows %100 olduğunda pile ölçüm yaptığımda aslında bataryanın %100 olmadığını gördüm yani tam dolu değildi, tahminimce Windows %40-50 dolaylarını görmüyor.
(Format attım işe yaramadı.)
(Batarya orjinal.)
(Batarya 6 aylık ve üretim 2019 ilk çeyrek.)

Şimdiden teşekkürler.

Sistem:
HP Pavilion BC 15-001NT.
i7 6700HQ.
GTX 960M 4 GB.
16 GB RAM.

KS

Jokor

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
ugur.gozaydin' Alıntı:
Sorun ciddi değişik bir sorunmuş ki hiçbir fikrim yok bu konuda. Ama bence siz önce Microsoft sonra HP  için yazın ne cevap gelecek bakalım. Bende bir çözüm bulursam size yazarım.

Tipik driver güncelle vs dicekler hepsini denedim BIOS resledim güncelledim defalarca format attım nafile.
Çok tuhaf bir durum sana şu durumlarıda anlatıyım yeni buldum belki daha açıklayıcı olur.
Laptopun kasasında batarya bildirim ışığım var Beyaz ışık %100, turuncu ışık %100 ün altı demek.
Ben bataryanın boş olduğunu bildiğim halde takıp windowsun bataryayı %100 yaptıktan sonra normalde o ışık beyaz olur dimi? Ama o ışık hala turuncu :D yani anakart bataryanın dolmadığını fark edebiliyor ve windows bataryayı %100 zannettiği için bataryayı dolumu kestiğinden turuncuda kalıyor.
Ben ne zaman pil sürücüsünü devre dışı bıraksam o zaman anakart bataryayı doldurmaya başlıyor ve o ışık hiç bir sıkıntı çıkarmadan beyaza dönüyor.
Bu sürücü "Microsoft ACPI Uyumlu Denetim Yönetimi Pili" diye bir sürücü.
Bir diğer husus detaylı bir araştırma ile windowsun pili nasıl okuduğunu buldum ve windows pilin 23.000mWh olarak gördüğünü fark ettim ve bu 23.000mWh windows kendi adaptörden çektiği voltaj hesabı ile dolduğunu zannedip kesiyor ancak benim bataryam 61.000mWh :D.
Bu nasıl bir iş yahu?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Başlata PowerShell yazıp Sağ Tıklayıp yönetici olarak çalıştırın ve şu komutu yazın: powercfg /batteryreport /output "C:\battery-report.html" ve ENTER 'a basın ("" işaretleri dahil tam kodu yazın) ve çıkan sonucu C diskinden bir yere yükleyip paylaşın bakalım bataryanız sağlıklı mı.

KS

Jokor

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
ugur.gozaydin' Alıntı:
Başlata PowerShell yazıp Sağ Tıklayıp yönetici olarak çalıştırın ve şu komutu yazın: powercfg /batteryreport /output "C:\battery-report.html" ve ENTER 'a basın ("" işaretleri dahil tam kodu yazın) ve çıkan sonucu C diskinden bir yere yükleyip paylaşın bakalım bataryanız sağlıklı mı.

Batarya sağlığı %100 :D
Design capacity ben her kalibre ettiğimde değişiyor ve windows o değere göre dolum yapıyor.
20k civarı olan mWh şu an 29k mWh ve bu şansa oluyor bilinçli yapmadım.
Bunu 60k mWh dolaylarına kadar çekebilsem sorun düzelcek ancak nası olacak o iş :D

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Bataryada sorun yoksa ki yok görünüyor şarj entegresi sorununa bir yoğunlaş başka ne önereyim bir şey kalmadı zaten benden bu kadar. :D

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Bu kadar yardımcı olabildim ki bence yazılımsal bir sorun değilde donanımsal gibi. Siz yineden Microsoft   ve HP   forumlarına yazın belki cevaplar iyi olur.

Başka sorularınız için foruma yine bekleriz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri