Windows satın alma

gokdenizkarakas

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Arkadaşlar tekrardan selamlar, bu sefer de freedos olan laptopuma nasıl Windows kurabileceğim hakkında bilgi almak için yazıyorum. Hangi modeli almalıyım?(8-10-11) Nereden alabilirim? Pro-home vs sürümlerden hangisini tercih etmeliyim? Ve son olarak Oem denen bir şeyden bahsedildi bana, eğer mantıklıysa onu nasıl elde edebilirim?

ibrahimunaLife

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
347
Selamlar,
Yukarıda arkadaşın da belirttiği gibi 'dan ürün alabilirsiniz. Lisans türleri ve işletim sistemi sürümleri arasındaki farklar aşağıda ki gibidir.

Lisans Türleri ;
RETAIL: Kutulu kopya olarak geçer, mağazalardan veya online olarak Microsoft Mağaza’sından elde edilebilir. Bu key türü bir bilgisayardan diğer bilgisayara aktarılabilir.

OEM: Bu lisans türü bilgisayarınızı toplama değil de hazır olarak aldıysanız genellikle önyüklü olarak Windows 10 OEM lisanslı gelir. Bu lisans UEFI/BIOS’unuza gömülü olur ve başka bir bilsayara transfer edilemez.

VOLUME_MAK: Bu tür şirketler, firmalar, okullar, öğretim kurumları ya da devletler tarafından kullanılır. Bu lisans türüne Çoklu Aktivasyon Anahtarları (MAK) denir ve birden fazla bilgisayarda kullanılabilir.

Ekli dosyalar

• Win10 Home vs Pro.png
    Win10 Home vs Pro.png
    412.7 KB · Görüntüleme: 14
  • Win10 vs 11.png
    Win10 vs 11.png
    120.7 KB · Görüntüleme: 14
  • Win11 Home vs Pro.png
    Win11 Home vs Pro.png
    679 KB · Görüntüleme: 15
KS

gokdenizkarakas

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Selamlar,
Yukarıda arkadaşın da belirttiği gibi 'dan ürün alabilirsiniz. Lisans türleri ve işletim sistemi sürümleri arasındaki farklar aşağıda ki gibidir.

Lisans Türleri ;
RETAIL: Kutulu kopya olarak geçer, mağazalardan veya online olarak Microsoft Mağaza’sından elde edilebilir. Bu key türü bir bilgisayardan diğer bilgisayara aktarılabilir.

OEM: Bu lisans türü bilgisayarınızı toplama değil de hazır olarak aldıysanız genellikle önyüklü olarak Windows 10 OEM lisanslı gelir. Bu lisans UEFI/BIOS’unuza gömülü olur ve başka bir bilsayara transfer edilemez.

VOLUME_MAK: Bu tür şirketler, firmalar, okullar, öğretim kurumları ya da devletler tarafından kullanılır. Bu lisans türüne Çoklu Aktivasyon Anahtarları (MAK) denir ve birden fazla bilgisayarda kullanılabilir.
Hocam anladığım kadarıyla win10 pro daha fazla özelliğe sahip. Yani 10 Pro tercih etmek mantıklı olabilir

ibrahimunaLife

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
347
Win10 Pro'da bulunan özellikleri aktif bir şekilde kullanacaksan evet mantıklı ama kullanmayacaksan boş yere sistemi şişirip yormaya gerek yok.

KS

gokdenizkarakas

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Hocam ayrıca OEM modelini tercih etmemde bir sakınca çıkmaz değil mi? Başka bilgisayarlara aktarmak gibi bir planım yok.

KS

gokdenizkarakas

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Selamlar,

Lisans Türleri ;

Aslında kullanmicam pro'da ekstra olan özellikleri. Bunlar dışında bir farkı yoksa Home tercih edeyim

KS

gokdenizkarakas

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Anakartı değiştirmediğiniz sürece kullanabilirsiniz. Bir sorun olmaz.
Tamamdır hocam, çok teşekkür ederim. Son bir soruyla seni rahatsız etmeyi bırakayım.

Şöyle bir key buldum. Bunu almayı düşünüyorum ama 32-64 bit olayını nasıl yapacağımı bilmiyorum. Windows sitesinden indirirken 32 veya 64 olarak mi indiriyoruz yoksa kurulum sırasında mi seçiyoruz?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri