XFX 5700XT Thıc III Ekran Kartı

Eframes

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Herkese merhaba arkadaşlar sistemimim de kullandığım ekran kartı serisinden özellikle yaz aylarında biraz dertliyim ortam ısısını soğutmadığım için dış hava sıcaklığından maksimum 5-6 derece farkediyor. Çift cephe kapı pencereyi açınca biraz esinti desteğiyle 10 derecelere kadar fark oluşturabiliyor maksimum :ROFLMAO: Kartı rahatlatmak adına o dönem parayı kıyıp bir Cooler Master H500P alıp sistemi içine taşımıştım. Kasayı hava sirkülasyonu bakımından anlatmaya gerek yok diye düşünüyorum.
Ön panel mesh 2x200 mm'lik fan
Üst Panel 3x120 mm'lik egzoz fan(üst panel tam mesh olmadığından yazın paneli çıkarıp fanların üzerine tel ızgarayla filtreyi koyuyorum çok toz sarmasın diye)
Arka Panel 1x140 mm'lik egzoz fan kasa etrafı geniş açıklık,havadar bir konumda duvardan vuran esintiyle yüz bölgem de serinleme desteği bile sağlıyor :eek:

Ekran kartıyla tanıştığım o güzel video ve dolar kuru 6,84 :cry::eek:

Gelelim asıl konuya o dönemden, bu döneme XFX markasında her zaman konuşulan bir durumdu soğutma paneli yetersizliği ve ısınma problemli kart modelleri.2K bir monitöre sahip olduğumdan bu görsel imkandan faydalanma arzusuyla tüm oyunlarımı 2k ful ayarlarda oynuyorum. Hava sıcaklıklarının 30-35'lere ulaştığı bu dönemde Kasaya rağmen minimum sıcaklık 85 dereceden aşağı düşmüyor gibi. Hatta CodWarzone'da çatışma ortamına dalıp gittiğim bir noktada 90 dereceleri aştığını ve bağlantı yeri sıcaklığının 101 dereceyi gösterdiğine dahi şahit oldum (ekran kartı fanları %50/kasa fanları %50 randumanda).Ve ben genel bir temizliğe girişerek sistemde işlemciyle beraber ekran kartında da Termal Macun ve Termal ped yenilemesine giderek ne fark edecek deneyimlemek istiyorum. Daha önce sistemi toplarken Arctic MX-4 kullanmıştım işlemcide Hepsiburada üzerinden almıştım ve yıllar sonra o poşette satılan 2019 Edition Mx-4 ün replika bir ürün olduğunu öğrenmenin hayal kırıklığıyla yeni bir arayışa giriştim.

Elimde W/m.K) değerleri yüksek termal macun listesi var bu listeyi sizinle paylaşmak ve hangi termal macunu neden tercih etmeliyim, daha önce deneyimleyen var mı ? Fikir alışverişinde bulunmak istiyorum. Termal Ped'e gelince hiç bir bilgim olmadığından doğrudan hangi marka hangi ürünü tercih etmeliyim tavsiye rica edeceğim. Likit Metal olan ürünlerde sıkıntı yaşayacağımı düşünerekten liste dışı bıraktım.

Termal Macun:
1: Pullsar Ice Dragon 15.7 W/mk 2 Gr. Fiyatı: 211 Tl(1gr:105,5)

2.Ice Dragon Endurance Termal Macun 3 Gram 15.7 w/mk Fiyatı: 254,15Tl(1gr:84,71)

3.Thermal Grizzly Kryonaut Extreme 2 Gram 14,2 W/m*k Fiyatı: 386,90(1gr:193,45)

4.Thermalright TF8 13.8 W/m.k 1,2gr Fiyatı: 149 Tl(1gr:124,16)Deniport kendi sitesinden daha ucuza burada satıyor ve kargo ücertide yok

5.Halnziye P13 13,4 W/m·k 2,5 Gr. Fiyatı: 120Tl(1gr:48 Tl)

6.Thermal Grizzly - Kryonaut 5,5 Gr 12,5 Wm/k Fiyatı: 526,89(1gr:95,79)Amazonda 1gr'lık 201 tl en ucuz fiyatı o yüzden 5,5 gr daha mantıklı geldi

7.Thermal Grizzly Hydronaut 3,9GR 11,8 Wm/kFiyatı: 330 Tl(1gr:84,61)

Termal Pad olarak da doğrudan bu modele Pad değişimi yapan 2 yabancının videolarından gördüğüm 1,5mm ve 2 mm Ped kullanıyor ve ThermalRigt / Pulsar / Thermal Grizzly / Cooler Master Padlar önerilmiş :

1.Thermal Grizzly Carbonaut 62,5 W/mk Carbon Termal Ped maksimum 0,2mm kalınlıkta sanırım sadece işlemci üzerine kullanabilirim. Elektrik iletken olduğu uyarısını yapmış kullanımı nasıl bir soruna sebeb olabilir merak ediyorum doğrusu

Ekran kartı için:
2.Odyssey Thermalright Termal Ped 85X45MM Pad 12.8 W/mk 1,5mm Fiyatı:179 tl 2mm Fiyatı 195 Tl

2.Cooler Master Isı iletken Ped - 13,3 W/mK Fiyatı: 179,86

3.Pullsar ICE DRAGON® ULTRA 100*100*1.50 mm 20.0 W/m*k Fiyatı: 569,50 TL

4.Pullsar ICE DRAGON® ULTRA 100*100*2.00 mm 20.0 W/m*k Fiyatı: 603,5 Tl

İce Dragon serisi 17 W/Mk fiyatları da 330/350 arası baktığın zaman ultra ile arasında neredeyse 1,75 kat fiyat farkı var ısı iletkenlik farkı ise 3W/mk bu değer performansta nası lbir fark yaratır 1,75 kat fiyat farkına değer mi nasıl değerlendirirsiniz.

KS

Eframes

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Thermal Grizzly macunların Pc Hocası Videosunu izlediğim için genel bir fikre sahibim kryonaut serisi dışında Pullsar Ice Dragon serisi kullanan var mı merak ediyorum 15.7 W/mk değerin farkı kullanım ömrü açısından bir incelemeye denk gelmedim yerli kanallarda

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri