Xigmatek AY120 > Corsair LL120 Geçişi ve Isı Farkları

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159
Arkadaşlar selam geçtiğimiz günlerde PWM fan ihtiyacım oluşmuş ve eşimin kasasında bir fan güncellemesi yapmak için başlık açmıştım. 

Öncelikle sistem özelliklerimizi yazayım. Sistem Xigmatek Aquarius Plus kasa içerisine konumlanmış durumda. Aorus M B450M anakar, Ryzen 7 3700X işlemci, Aorus GTX1070 ekran kartı, Corsair 8x2 3600 MHz RAM ve Arctic Freezer 240 Sıvı soğutma bulunuyor. Bu sıvı soğutma normalde Pull And Push olmak üzere 4 fan içeriyor ama kasa izin vermediği için sadece Push olarak 2 fan kullanıyorduk.

Kasanın Eski Fan düzeni: 
Aşağıda gördüğünüz fotoğraf eski fanlar varken olan düzendi.
3 alt fan içeri üflüyor, 3 yan fan dışları üflüyor, sıvı soğutma yine dışarı üflüyor. Bu sistemde fark ettim ki genelde egzoz fanı olarak kullanılan fan aslında sıvı soğutmaya gelen havayı dışarı çekiyor ve sıvı soğutmaya düzgün hava gelmesini engelliyordu. O zamanlar yaptığım denemeler sonucunda egzoz olan fanı intake hale getirip önüne bir filtre taktım ve işlemci sıcaklığı yaklaşık 10 derece sadece bu hareket ile fark etmişti. Bu eski düzende 7 fan AY120 Xigmatek idi. 
AirFlow : 46.58 CFM
Air Pressure : 1,68 mm-H2O

Kasanın Yeni Fan Düzeni:
Yeni düzende alt ve yan fanlar yine aynı yönlerde çalışacak şekilde Corsair LL120 ile güncellendi. Aslında Egzoz olan ama intake'e çevirdiğim fan ise Arctic Freezer'ın o fazladan olan 120MM fanlarından biri takıldı ve sıvı soğutmanın fanları ile aynı devirde dönüyor.

Corsair LL120
AirFlow : 43.25 CFM
Air Pressure : 1,61 mm-H2O

Arctic Freezer Fan
AirFlow : 74
Air Pressure : bulamadım.

Kağıt üzerinde baktığımızda Corsair'ler eski fanlardan daha kötü performans görünüyor ama işte iş öyle değil. Fanları daha takmadan uzay montaj denediğimde bile bariz bir şekilde daha fazla hava akışı vardı. Ayrıca Arctic Fan'ın özellikle sıvı soğutmaya büyük etkisi olduğunu düşünüyorum.

Şimdi Testlere geçelim : 
Testler 22 derecelik oda sıcaklığında gerçekleşti. Bilgisayar açılıp 10 dakika bekledikten sonra Assetto Corsa oyununda Benchmark çalıştırdım ve değerleri aldım. Sonra yine 10 dakika kadar bekleyip bu sefer Userbenchmark programı ile tekrar test yaptım ve oradaki max min değerleri aldım.

Bu arada Fanları 3+3 olarak 2 set olarak aldım ve ilk başta sadece alttaki fanları montaj yapıp yan fanları montajlamadım. Etkiyi görmek için bu şekilde de denedim.

Eski Fanlar ile Assetto Corsa Testi
CPU : Min 40 - Max 62
GPU : Min 43 - Max 68

3 Alt Corsair + Arctic takılı Assetto Corsa Testi
CPU : Min 38 - Max 60
GPU : Min 42 - Max 67

Yeni düzen Assetto Corsa Testi
CPU : Min 35 - Max 55
GPU : Min 33 - Max 62

Yeni düzende gerçekten ciddi bir fark oluştu. İşlemci artık 7 derece civarı, ekran kartı 6 derece civarı serin. (Testi PC dinlendirip 3 kere denedim ortalama bu değerler geldi.)

Eski Fanlar ile Userbenchmark
CPU : Min 40 - Max 72
GPU : Min 40 - Max 59

3 Alt Corsair + Arctic Userbenchmark
CPU : Min 37 - Max 68
GPU : Min 38 - Max 56

Yeni düzen Userbenchmark
CPU : Min 33 - Max 67
GPU : Min 35 - Max 55

Yeni düzenin özellikle GPU etkisi fazla olduğunu gördüm. Yorumlar sizlerin artık :)

Kağıt üzerinde AY120'ler bir tık daha iyiydi ama maalesef gerçekte böyle değildi.

clarq

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
12
Cvp: Xigmatek AY120 > Corsair LL120 Geçişi ve Isı Farkları

Ml120 Argb fanlar ile donattıktan sonra bendede 7derece düşüş olmuştu :) O zaman anlamıştım 600tl fan paketi ile 1200tl fan paketinin arasından neden fark olduğunu :) 
de7f130add6b8424333955432992bc91.png

13b7a9022107ad78bce195faeb7afaff.jpeg

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

Güzel içerik ama eksik değerlendirilmeler var gördüğüm kadarıyla.

Fanların kağıt üzerindeki değerlerinin 100% fan devrindeki sonuçlar olduğunu ön görmek gerekiyor. AY120 fanlar o CFM değerini testlerini yapmak zor ama belki de sadece 100% devirdeyken veriyordur. Corsair LL fanlarsa daha alt devirlerde bile CFM değerini maksimum değere yakın sunabiliyordur belki de bunu göz önüne alıp değerlendirmek gerekiyor.

Birde fanların havayı yönlendirme yapıları farklı. Corsair fanlar genelde havayı fazla dağıtmadan direkt karşıya üfleyebiliyorlar. Bunun en büyük 2 sebebiyle fan yapraklarının çerçeveye olan yakınlığının daha fazla olması ve arkadaki çerçeve ve merkez montaj bacaklarının yönlendirme özelliklerinin olması.

Aradaki fiyat farkının sadece markaya gittiğini düşünmek doğru olmaz. Elbette fark olacaktı performans odağında.

Eksik değerlendirme olarak gördüklerimi belirttim sadece yanlış anlaşılmasın. İyi forumlar...

KS

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159

Testte AY120'ler %100 devirde çalışıyordu bunu eklemeyi unutmuşum.

Corsair'ler ise Gigabyte SIV Standart profilde test edildi.

clarq' Alıntı:
Ml120 Argb fanlar ile donattıktan sonra bendede 7derece düşüş olmuştu :) O zaman anlamıştım 600tl fan paketi ile 1200tl fan paketinin arasından neden fark olduğunu :) 
de7f130add6b8424333955432992bc91.png

13b7a9022107ad78bce195faeb7afaff.jpeg

Bende kendi Corsair Air540 kasamda 3 tane ML140 kullanıyorum. Kesinlikle çok başarılı fanlar.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri