Yardım! 7700X Isınma Problemi

yavuzunlu_

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Arkadaşlar merhaba 9700K'lı sistem RTX 3080'de özellikle fps oyunlarında yeterli performans alamadığım için işlemci anakart ram değiştim ancak ısınma problemi vardı. yıllardır kullandığım Corsahir H100 RGB Plat soğutamıyordu bir şekilde işlemciyi. Yeni kasa ve yeni sıvı soğutucu da aldım. Sistem aşağıda ilettiğim gibi. Ancak yine de ısınma sorunu geçmedi.
Youtube'da Metro Exodus oynarken ki videodam da 9.dk itibariyle 90larda gezdiğini görebilirsiniz. ( ). Eski soğutucumda hiçbir şey yok 9700Kyı 50-60 da çalıştırıyor. yenisi de gayet güzel bir soğutucu. MX-5 ve MX-6 macunlarını kullanıyorum. İlk sistemim değil arkadaşlarıma da çok kez sistem kurdum dolayısıyla montajda vs bir problem olduğunu düşünmüyorum. Sizlerden bilgi bekliyorum.

NOT: Benim yabancı sitelerde araştırdığıma göre bu işlemci için amd bunu normal karşılıyormuş ve bir problem olmayacağını söylüyormuş ama yaz aylarında da yanıyoruz bu sıcaklık ile de. Ek olarak da anakart tarafında bir ayarla max 70 derece görsün diyebiliyoruz. onu yaptım 72 görüyor en fazla şuana kadar bazı oyunlarda da daha aşağılarda geziyor. yine de bu sıcaklık değerleri bana fazla geldi, siz saygıdeğer arkadaşlarıma danışmak istedim. Yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla.

SİSTEM:
CPU : AMD Ryzen 7700X
GPU: GIGABYTE 3080 GAMING
MotherBoard: ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING
Ram: Corsair 32GB 6000Mhz RGB PRO
M2 SSD: 480 GB Samsung 970 EVO PLUS
SSD: 480 GB TOSHIBA OCZ
CPU Cooler: Arctic Freezer II 360 Liquid Cooler
PSU: MSI PSU MPG A1000G PCIE5 1000W 80+ GOLD POWER SUPPLY
CASE: ASUS TUF GAMING 501
Monitor: Samsung Odyssey G5 LC27G55TQBUXUF 27” 1ms 144Hz

Zwaige

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
524
KS

yavuzunlu_

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Merhaba,

Sistem testlerinde falan çok daha kötü parçalar ile çok stabil ısı değerleri alıyorlar bundan dolayı biraz kafayı yedim. Normal diyebilmek için zoruluyorum ama onları görünce de bir noktada acaba yanlış mı yapıyorum diyorum :) Olaya şöyle bir bakış açısı düşündüm ne kadar doğrduru bilmem İntel K serisi işlemciler unlocked olması için Z seri chipset kullanılması lazım. kullanılmadığı taktirde sıradan işlemci gibi davranıyor ve ısı değerleri daha düşük çıkıyor. AMD çok hakim olmadığım için acaba bunda da benzeri bir durum mu oluştu diye düşünüyorum sizin fikriniz nedir?

Zwaige

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
524
Merhaba,

Sistem testlerinde falan çok daha kötü parçalar ile çok stabil ısı değerleri alıyorlar bundan dolayı biraz kafayı yedim. Normal diyebilmek için zoruluyorum ama onları görünce de bir noktada acaba yanlış mı yapıyorum diyorum :) Olaya şöyle bir bakış açısı düşündüm ne kadar doğrduru bilmem İntel K serisi işlemciler unlocked olması için Z seri chipset kullanılması lazım. kullanılmadığı taktirde sıradan işlemci gibi davranıyor ve ısı değerleri daha düşük çıkıyor. AMD çok hakim olmadığım için acaba bunda da benzeri bir durum mu oluştu diye düşünüyorum sizin fikriniz nedir?
sanmam

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri