Yardımınız gerekiyor beyler //

MahmutGenc

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Herkese selam aleyküm arkadaşlar öncelikle forumumuz hayırlısı olsun güzel bir yer olacak gibi görünüyor.
Şimdi 19 yaşında sanaiyide haftalıkla çalışan oyun manyağı herifin tekiyim bir aydır kafam alev alırcasına yanıyor bir bilgisayar toplayacam derdine düştüm. pek çok arkadaşım yok soru sorup bana cevap verebilecek donanım hakkında bende açıkçası bu forumun açılmasını bekledim o efsane muthiş yorumlarınızı bekliyorum :D
Girelim konuya; gençler yaklaşık 2bin tl bir bütçe ayıracağım bu bilgisayar işine sadece kasa olarak zaten monitör yerine tv kullanıyorum bu yönden rahatım :)    lakin ki şuan cebimde tam bin tl var. bu bin tl'den en temel malzemeleri alıp sonradan bir bin tl daha harcayarak geliştirmek istiyorum çünkü yaz geliyor geceleri akmam lazım dolayısıyla bu bilgisayar hemen olmalı.
2 sistem toplamam var anakart ram filan bunları yazmıyorum çünkü her iki sistemde aşağı yukarı fiyat ve performansları aynı olacağı için. Aklımdaki ilk sistem şu
Amd Apu 7870K işlemci düşünüyorum böylelikle Gpu'dan bir tasarruf elde ediyorum. performans olarak beni pek etkilemiyor. fps olayı 30'larda sevmiyorum en az 60 olacak ki o fps'de düşük ayarlarda oluyor inceleme videolarında gördüğüm kadarıyla. Böyle bir sistem aşağı yukarı bin tl oluyor (ssd hariç, ram 4gb, standart kasa) 
bu ilk sistemi yapıp ilerde bir r9 yada daha iyi bir ekran kartı taksam 7870k darboğaz olur yapar mı? yoksa geliştirmeye müsait midir?
Diğer sistem şu;
gtx 950 ekran kartı ve inanın gerisi için işin içinden çıkamadım. ama illaki bu ekran kartı olmak zorunda. Evga diye bir markanın gtx950'si var hiç duymadım ama soğutma olarak çok ciddi bir kalite olduğunu ısrar ediyorlar bilemedim asus gtx950 ile aralarında 30tl fark var sadece sizce ne yapmalıyım arkadaşlar direk olarak ilk sistemi yapıp öyle devam mı edeyim yoksa biriktirmeye devam edip ikinci senaryoyu mu yapayım?
Lütfen yorum yapın ufacık bir fikir bile olsa :)  iyi forumlar arkadaşlar şimdiden teşeküürler.

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,200
MahmutGenc' Alıntı:
Herkese selam aleyküm arkadaşlar öncelikle forumumuz hayırlısı olsun güzel bir yer olacak gibi görünüyor.
Şimdi 19 yaşında sanaiyide haftalıkla çalışan oyun manyağı herifin tekiyim bir aydır kafam alev alırcasına yanıyor bir bilgisayar toplayacam derdine düştüm. pek çok arkadaşım yok soru sorup bana cevap verebilecek donanım hakkında bende açıkçası bu forumun açılmasını bekledim o efsane muthiş yorumlarınızı bekliyorum :D
Girelim konuya; gençler yaklaşık 2bin tl bir bütçe ayıracağım bu bilgisayar işine sadece kasa olarak zaten monitör yerine tv kullanıyorum bu yönden rahatım :)    lakin ki şuan cebimde tam bin tl var. bu bin tl'den en temel malzemeleri alıp sonradan bir bin tl daha harcayarak geliştirmek istiyorum çünkü yaz geliyor geceleri akmam lazım dolayısıyla bu bilgisayar hemen olmalı.
2 sistem toplamam var anakart ram filan bunları yazmıyorum çünkü her iki sistemde aşağı yukarı fiyat ve performansları aynı olacağı için. Aklımdaki ilk sistem şu
Amd Apu 7870K işlemci düşünüyorum böylelikle Gpu'dan bir tasarruf elde ediyorum. performans olarak beni pek etkilemiyor. fps olayı 30'larda sevmiyorum en az 60 olacak ki o fps'de düşük ayarlarda oluyor inceleme videolarında gördüğüm kadarıyla. Böyle bir sistem aşağı yukarı bin tl oluyor (ssd hariç, ram 4gb, standart kasa) 
bu ilk sistemi yapıp ilerde bir r9 yada daha iyi bir ekran kartı taksam 7870k darboğaz olur yapar mı? yoksa geliştirmeye müsait midir?
Diğer sistem şu;
gtx 950 ekran kartı ve inanın gerisi için işin içinden çıkamadım. ama illaki bu ekran kartı olmak zorunda. Evga diye bir markanın gtx950'si var hiç duymadım ama soğutma olarak çok ciddi bir kalite olduğunu ısrar ediyorlar bilemedim asus gtx950 ile aralarında 30tl fark var sadece sizce ne yapmalıyım arkadaşlar direk olarak ilk sistemi yapıp öyle devam mı edeyim yoksa biriktirmeye devam edip ikinci senaryoyu mu yapayım?
Lütfen yorum yapın ufacık bir fikir bile olsa :)  iyi forumlar arkadaşlar şimdiden teşeküürler.

Açıkçası ilk vermiş olduğunuz sistemde darboğaz yaşayacağınızı tahmin ediyorum. 4 GB RAM yerine 8 GB DDR5 RAM alıp HDD'den kısabilirsiniz. Performans istiyorsanız ekran kartı işlemci ve ram uyumu çok önemli bildiğiniz üzere..

Sırtınızı GTX 950'ye yaslamanızdan yanayım. Ayrıca AKASA'nın dev bir işlemci fanı var venom adında, biraz pahalı piyasaya göre ancak Akasa serisini tercih edebilirsiniz :)

E

expert

Guest
öncelikle size tavsiyem paranızı çöpe atmamanız
1000 tl verip sonra 1000 tl ile yükseltmek akıl karı değil
2000 tl ye sistem toplayıp parçaları al sabret diğer parçayı al böylece
sistemin daha iyi toplayabilirsin

KS

MahmutGenc

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bismillahirrahmanirrahim bu ne hız :D Bu arada şuan tam şu dakikada acayip bir gelişme oldu ve bir şekilde babamı ikna edip kredi kartını kullanmama müsade etti yani bütçe problemini aşmış bulunmaktayım.
Buna göre ben asus yada evga almayacam koskoca msi var gaming serisi diyo daha bi havalı sanki gibime geldi dolayısıyla msi gtx950 alacam vatan'da 610 tl felan ama işlemci seçimini yapamadım intel işlemciler acayip klasik nesile göre fiyat farkı oluyor adam sana i3 satıyor oha diyorsun 300 liraya i3 bakıyorsun ki nesili milattan önceden kalma. amd işlemci seçmemin avantajı şu olacak yeni nesil oyunlar 4 çekirdek sistem gereksinimi isteyecekmiş i3ler çift çekirdek, i5'e para veresim gelmiyor onun yerine fx8350 daha canavar gibi duruyor. ama ekran kartımız nvidia? gtx950'ye amd işlemci takmanın dezavantajı olabilir mi sizce? eğer olmazsa AMD FX X4 4300 taktığımda darboğaz sorunu yaşar mıyım? yada 60tl daha verip AMD FX X6 6100 mı almalıyım? yada sen bırak bu işleri intel al derseniz ne almam mantıklı olur?
Yorumlarınız için çok sağolun gerçekten çok yardımcı oluyorsunuz büyük ihtimal bir hafta sonra bilgisayarı almış olurum :)
Gelecek yorumunuza göre anakartı inceleyecem tavsiye edebileceğiniz olursa yazarsanız sevinirim :)

system3276' Alıntı:

Evet bunun farkındaydım aslında ama acelelik insana her yola sürüklüyor ::D direk olarak öyle yapacağım.

KS

MahmutGenc

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Herşeyde karar kıldım son işlemci seçimim kaldı. Saat 5 gibi vatan bilgisayara gidip kasiyerin tavsiye ettiği işlemciyi alacağım.
Şuan ki durum;
MSI GTX950 GAMING 2G GDDR5 2GB 128Bit Nvidia GeForce DX12 Ekran Kartı
AMD FX X6 6300 Soket AM3+ 3.5GHz 14MB Önbellek 95W 32nm İşlemci
veya
AMD FX X4 4300 Soket AM3+ 3.8MHz 8MB Önbellek 95W 32nm İşlemci
ASUS M5A78L-M LX3 AMD 760G (780L)/SB710 AM3+ DDR3 1866MHz VGA Anakart
Kingston 8GB (2x4GB) HyperX Beast DDR3 1600MHz CL9 XMP Ram
Crucial 240GB BX200 Serisi Sata 3.0 SSD (Okuma 540MB / Yazma 490MB)
WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk

Kasa alacak param bitti :D bilmiyorum ne yapacağım pazar günüm zehir oldu. :S

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,200
MahmutGenc' Alıntı:
Herşeyde karar kıldım son işlemci seçimim kaldı. Saat 5 gibi vatan bilgisayara gidip kasiyerin tavsiye ettiği işlemciyi alacağım.
Şuan ki durum;
MSI GTX950 GAMING 2G GDDR5 2GB 128Bit Nvidia GeForce DX12 Ekran Kartı
AMD FX X6 6300 Soket AM3+ 3.5GHz 14MB Önbellek 95W 32nm İşlemci
veya
AMD FX X4 4300 Soket AM3+ 3.8MHz 8MB Önbellek 95W 32nm İşlemci
ASUS M5A78L-M LX3 AMD 760G (780L)/SB710 AM3+ DDR3 1866MHz VGA Anakart
Kingston 8GB (2x4GB) HyperX Beast DDR3 1600MHz CL9 XMP Ram
Crucial 240GB BX200 Serisi Sata 3.0 SSD (Okuma 540MB / Yazma 490MB)
WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk

Kasa alacak param bitti :D bilmiyorum ne yapacağım pazar günüm zehir oldu. :S

Çok telaşlı ve heyecanlı gördüm sizi, topladığınız sistem sizi rahat 3-4 sene götürecektir sağlam oldu epey :)

Nereden toplamayı düşünüyorsunuz İstanbul'da iseniz Kadıköy'de Yazıcıoğlu pasajı var, orada parçaları bulabilir hem de kasa için de belki bedavaya getirebilirsiniz diye düşünüyorum :)

KS

MahmutGenc

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Valla birazdan gidip alacağım çok ateşliyim şuanda :D Hatay Antakya'da oturuyorum burda Teknosa Bimeks Gold ve Vatan var sadece kasa olarak en uygun kasayı alacağım veyahut ssd'yi daha sonra ekleyip iyi bir oyuncu kasası alacağım :) 500w kurtarır mı hocam?

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,200
MahmutGenc' Alıntı:
Valla birazdan gidip alacağım çok ateşliyim şuanda :D Hatay Antakya'da oturuyorum burda Teknosa Bimeks Gold ve Vatan var sadece kasa olarak en uygun kasayı alacağım veyahut ssd'yi daha sonra ekleyip iyi bir oyuncu kasası alacağım :) 500w kurtarır mı hocam?

500W PSU kurtarır sistemi ancak sonradan eklemeler yapıcam diyorsanız tekrar düşünün PSU'yu derim, Artık sistemi topladıktan sonra bir show yaparsınız bize resimlerle birlikte :D

KS

MahmutGenc

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Sonradan ekleyeceğim bir tek ssd olacak, olmadı 550w takarız canım :D
Ayıpsınız hocam show'un kralı gelecek :D

Yusuf Deli

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

KS

MahmutGenc

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Yusuf Deli' Alıntı:

Sen neden şimdi yazdın be kardeş ::( ddr4 sisteme ben hiç bakmadım bile ya. anakart ram işlemci ve hdd'i aldım bile haftasonuda ekran kartım geliyor.

EmirhanPala

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
MahmutGenc' Alıntı:
Bismillahirrahmanirrahim bu ne hız :D Bu arada şuan tam şu dakikada acayip bir gelişme oldu ve bir şekilde babamı ikna edip kredi kartını kullanmama müsade etti yani bütçe problemini aşmış bulunmaktayım.
Buna göre ben asus yada evga almayacam koskoca msi var gaming serisi diyo daha bi havalı sanki gibime geldi dolayısıyla msi gtx950 alacam vatan'da 610 tl felan ama işlemci seçimini yapamadım intel işlemciler acayip klasik nesile göre fiyat farkı oluyor adam sana i3 satıyor oha diyorsun 300 liraya i3 bakıyorsun ki nesili milattan önceden kalma. amd işlemci seçmemin avantajı şu olacak yeni nesil oyunlar 4 çekirdek sistem gereksinimi isteyecekmiş i3ler çift çekirdek, i5'e para veresim gelmiyor onun yerine fx8350 daha canavar gibi duruyor. ama ekran kartımız nvidia? gtx950'ye amd işlemci takmanın dezavantajı olabilir mi sizce? eğer olmazsa AMD FX X4 4300 taktığımda darboğaz sorunu yaşar mıyım? yada 60tl daha verip AMD FX X6 6100 mı almalıyım? yada sen bırak bu işleri intel al derseniz ne almam mantıklı olur?
Yorumlarınız için çok sağolun gerçekten çok yardımcı oluyorsunuz büyük ihtimal bir hafta sonra bilgisayarı almış olurum :)
Gelecek yorumunuza göre anakartı inceleyecem tavsiye edebileceğiniz olursa yazarsanız sevinirim :)

system3276' Alıntı:

Evet bunun farkındaydım aslında ama acelelik insana her yola sürüklüyor ::D direk olarak öyle yapacağım.

acele ederlsen hocam çok kötü bir bilgisayarın olur sonra pişman olursun söyliyim ::D önceden yaşadığım bi tecrübe

Satkopat

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

599,00 TL

145,12 TL

195,74 TL

286,86 TL

195,74 TL

208,29 TL

442,10 TL

TOPLAM: 2.072,85 TL Vatan Bilgisayar 

KS

MahmutGenc

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Biraz acele ettim galiba :D
AMD FX X6 6300 330 tl
Kingston Hyperx Savage 1600mhz cl9 2x4gb 145 tl
ASUS M5A78L-M LX3 Anakart 145 tl
WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk 170 tl
Bunların tamamını satın almış bulunmaktayım. ayrı olarak MSİ GTX950 siparişini verdim parasını ödedim 610 tl bir kaç güne elime geçer o da.
1465 TL tutuyor toplam. Kasa olarak Aerocool gt 500w kullanacağım. oda bir 260 TL felan. İlerde SSD takıp keyfime bakacağım. bir hata yada keşke o olmasaydı da şu olsaydı diyebileceğiniz bir parça var mı?

Satkopat' Alıntı:

599,00 TL

145,12 TL

195,74 TL

286,86 TL

195,74 TL

208,29 TL

442,10 TL

TOPLAM: 2.072,85 TL Vatan Bilgisayar 

EVGA GTX950 SuperSuperClockedEfsaneMuthişDerecedeClockedUltiMultiClockedSenNeDiyon GDDR5 2GB 128Bit Nvidia GeForce DX12 Ekran Kartı :D bunu yapmasam içimde kalırdı :D msi tercih ettim çünkü görüntüsü daha hoş duruyor ve evga markayı pek bilmiyorum güvenemedim açıkçası çok iddialı ama olsun.

Satkopat

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Evga Türkiye de bilinmez çünkü biz görünüşe bakarız içeriğe değil ama yurt dışında çok tercih edilen bir markadır keza Galaxy markası da öyle.

KS

MahmutGenc

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Ben show peşindeyim hocam :d yukardaki yazdığım sistemde sence darboğaz yaşayacak mıyım? ekstra soğutucu takmasam sıkıntı yaşar mıyım? param bitti de :D

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri