Öneri Yayın Bilgisayarım Için En Iyi Ram Seçeneği

Emre Y

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İşlemci
INTEL I9 13900K
Ekran Kartı
GIGABYTE RTX 4090
Merhabalar,
Yaklaşık iki yıldır yayın ve render gibi işlerim ile uğraşıyorum. Türkiyede açıp yurt dışında devam ettiğim serüvenime yeni bilgisayar(lar) alarak hem oyun hem yayın bilgisayarı olarak ikiye ayırdım.

Yayın bilgisayarı özellikleri;​

- INTEL I9 13900K
- GIGABYTE Z790 AERO G
- TFORCE 4X16 64GB RAM 6000MHZ
- SAMSUNG 980 PRO 2TB NVME
- GIGABYTE RTX 4090
- ASUS ROG RYUJIN 11 360 ARGB
- ASUS GAMING CASING TUF GT501 WHITE
- SEASONIC SSR-1000FX FOCUS 80+ GOLD FULLY MODULAR
- AOC 32" (2X) 165MHZ 1MS 2K

Bu bilgisayar sadece yayın, render, grafik, web tasarım gibi işlerimde kullanıyorum. Şöyle bir sorunum var ki; EXPO özelliğini açtığım zaman yayın sırasnda (belirli saatler arasında) mavi ekran hataları ile karşılaşıyorum. Ramleri yükseltmek yada değiştirmem gerekiyor.

Bu anakart için ram listesi burada; https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z790-AERO-G-rev-10/support#support-memsup Bu konuda bana acil olarak desteğinize ihtiyacımın olduğunu söylemek isterim. Çünkü render işlerinde 8K 60FPS gibi işlemler yapmak istiyorum. Uzman arkadaşların yardımına ihtiyacım olacak.

Not: Maddi herhangi bir sorun yaşamıyorum şuan. Seçeneklerinizi belirlerken maksimum performans elde edebileceğim seçenekleri istiyorum.

Yardım eden herkese çok teşekkür ederim. (Oyun bilgisayarım için başka bir konu açmayı düşünüyorum. Önceliğim bu bilgisayar.)

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
Ramlerinizin tam kodunu yazın. 2x 32 gb mı.
Bi de İntelde expo kullanılmaz.

KS

Emre Y

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bi de İntelde expo kullanılmaz.
Bu nereden çıktı? Neden kullanılmaz? Bu tür cevaplar yazarken "........ yüzünden intel expo kullanılmaz" demek daha iyi bir cevap olabilirdi.

1721356774835.png

Program bu ayarları göstermekte. İşinizi görür mü bilmiyorum.

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
AMD ,EXPO özellikli ram kullanın dediği için.Bundan daha iyi bi cevap olmaz, sanırım.Artık ,ramin üretim teknolojisinin içine girip,neden AMD nin bunu istediğini anlamak için ,AMD de veya ram, üreten fabrikada mühendis olmak lazım.

Yukardaki cpuz görüntüsün işimize yaramaz. SPD sekmesine tıklayın . Tılayınca açılan sekmede, slotlara takılan ramlerin kodları çıkacak .Ordan bi bakalım.Eğer ramler istediğimiz (intelde kullanılan X.M.P özellkli ram ise) gerisi kolay.

KS

Emre Y

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
AMD ,EXPO özellikli ram kullanın dediği için.Bundan daha iyi bi cevap olmaz, sanırım.Artık ,ramin üretim teknolojisinin içine girip,neden AMD nin bunu istediğini anlamak için ,AMD de veya ram, üreten fabrikada mühendis olmak lazım.

Yukardaki cpuz görüntüsün işimize yaramaz. SPD sekmesine tıklayın . Tılayınca açılan sekmede, slotlara takılan ramlerin kodları çıkacak .Ordan bi bakalım.Eğer ramler istediğimiz (intelde kullanılan X.M.P özellkli ram ise) gerisi kolay.

2024-07-19_19-51-00.png

Aldığım ram intel için üretilmiş.

KS

Emre Y

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Yok mu uzman arkadaş(lar)

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri