Yeni Aldığım Laptopa Hangi Işletim Sistemini Yüklemem Gerekir?

mami0715

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
Selam Arkadaşlar,

Yeni bir Gaming laptop sipariş ettim. Aklımda soru var. FreeDOS şeklinde gelecek bilgisayar ve bu bilgisayara hangi işletim sistemini yüklemem doğru olur merak ediyorum. Windows 10 Pro yüklemek istiyorum çünkü Windows 11 daha yeni bir işletim sistemi olduğu için tam performans vereceğini düşünmüyorum. Öte yandan Windows 10 işletim sisteminde de Home versiyonunu mu yüklesem Pro versiyonunu mu yüklesem kararsız kaldım. Bilgisayarda oyun oynayacağım ve arada video edit yapacağım.

EymenO.

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Tepki
370
Selam Arkadaşlar,

Yeni bir Gaming laptop sipariş ettim. Aklımda soru var. FreeDOS şeklinde gelecek bilgisayar ve bu bilgisayara hangi işletim sistemini yüklemem doğru olur merak ediyorum. Windows 10 Pro yüklemek istiyorum çünkü Windows 11 daha yeni bir işletim sistemi olduğu için tam performans vereceğini düşünmüyorum. Öte yandan Windows 10 işletim sisteminde de Home versiyonunu mu yüklesem Pro versiyonunu mu yüklesem kararsız kaldım. Bilgisayarda oyun oynayacağım ve arada video edit yapacağım.
win 10 Pro

Rediron

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
600
Windows 10 Home daha performanslı oluyor diyorlar arkada çalışan uygulamaların azlığı ve daha az ram yemesinden dolayı. Neden genelde Home yerine Pro tercih ediyorlar.
Bazı özelliklerden kısıtlanmış oluyor. Home ve Pro'nun farkı yeni cihazlarda performansı etkileyecek kadar olmaz.

XXL

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
356
Gaming laptopumda ikisinide denedim meraktan silip yükledim win11 daha iyi oldu ama kişiden kişiye değişir.

Bence win11 kullan beğenmezsen formatlarsın

KS

mami0715

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
Yani deneyebilirsiniz sürücü konusunda sorun yaşayacağınızı sanmam. Ben daha geçmedim şahsen, yaz sonu deneyebilirim belki.
Gaming laptopumda ikisinide denedim meraktan silip yükledim win11 daha iyi oldu ama kişiden kişiye değişir.

Bence win11 kullan beğenmezsen formatlarsın
Teşekkür ederim. Windows 11 kurdum her şey tıkırında. Şuanlık bir sıkıntı yaşamadım.

Ege Hanedar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Yeni nesil işlemcili bir modelse Windows 11 kurmak zorundasın zaten, Ryzen 6. nesil ve İntel 12. nesil üstünden bahsediyorum.

shogun

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
351
İşlemcide E çekirdekleri varsa mecbur 11 yüklenecek.
İşlemci nedir?

Ege Hanedar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Neden zorunda ki?
Belirttiğim nesildeki sistemler artık Driverlarını direkt Win 11 uyumlu olarak sunuyor, ek olarak E core Win 11'de biraz daha iyi çalışıyor. Win 10'da kullanamazsın anlamına gelmez fakat performans kaybı yaşatır.

Ali Sabur

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
100
Benim laptopda w11 home var pc dede win 10 pro var bence w11 kullanmak daha mantıklı

KS

mami0715

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
Yeni nesil işlemcili bir modelse Windows 11 kurmak zorundasın zaten, Ryzen 6. nesil ve İntel 12. nesil üstünden bahsediyorum.
i5 12500H var
İşlemcide E çekirdekleri varsa mecbur 11 yüklenecek.
İşlemci nedir?
Neden mecbur W11 yüklemeliydim ki anlamadım maalesef. Ben şey anlamında sordum W11 herhangi bir performans kaybı yaşatır mı bana gibisinden. W11 Pro yüklü ve şuanlık her şey tıkırında ama Windows 10 denemedim yani oyunları nasıl etkiliyor bilmiyorum.

shogun

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
351
i5 12500H var

Neden mecbur W11 yüklemeliydim ki anlamadım maalesef. Ben şey anlamında sordum W11 herhangi bir performans kaybı yaşatır mı bana gibisinden. W11 Pro yüklü ve şuanlık her şey tıkırında ama Windows 10 denemedim yani oyunları nasıl etkiliyor bilmiyorum.
Yukarıda arkadaş açıklamış.

XXL

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
356
Belirttiğim nesildeki sistemler artık Driverlarını direkt Win 11 uyumlu olarak sunuyor, ek olarak E core Win 11'de biraz daha iyi çalışıyor. Win 10'da kullanamazsın anlamına gelmez fakat performans kaybı yaşatır.
12400F kullanıyorum yani win11 yüklersem azda olsa performans artışı olur mu?

UltimateGuide

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
95
windows 10 pro en iyisi bana kalırsa ordan devam etmeni öneririm

• Beğen
Reactions: XXL

shogun

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
351
E çekirdekleri dediğiniz nedir? Benim işlemcimde bulunuyor mu?

E çekirdekleri düşük güç tüketen. İşlemciyi az ısıtan çekirdekler.
Masaüstündeyken ve internette gezinirken bu çekirdekler kullanılır.

Bir de P çekirdekleri var. Bunlar da yüksek güç isteyen uygulamarda ve oyunlarda devreye girer.

12 nesil ve üstü tüm dizüstü intel işlemcilerde E çekirdekleri mevcut.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri