Yeni Bir Sistem Topladım Yardım

bedirhanayann

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Selamünaleyküm. Yeni bir sistem topladım lakin sistemimle alakalı birkaç görüşünüzü almak istiyorum. Öncelikle sistem bileşenlerim sırası ile şunlar.

Ryzen 5 5600.
MSI MPG B550 Gaming Plus.
MSI RTX 3070 Suprim.
XPG Spectrix D50 16x2 32 GB 3200MHz.
Crucial 500GB P3 Plus 4700MB/S
Crucial 1TB P3 Plus 5000MB/S
Cooler Master Liquid 360l Core ARGB.
Cooler Master MWE 750 Bronze v2.
Cooler Master TD500 v2.

Kafama takılan ikitane sorum var. Önerilerinizi bekliyorum.

İlk sorum görselde de gördüğünüz üzere sıvı soğutmayla alakalı. Sıvı soğutmanın borularını sol kısma gelecek şekilde konumlandırdım. Böyle yapmamın sebebi RAM'ların RGB aydınlatmalarını sıvı soğutmanın boruları önüne gelip görüntüyü bozmasın diye. Bu şekilde bir sorun olur mu yoksa sıvı soğutmayı tam tersine çevirip boruları sağ kısma gelecek şekilde mi konumlandırmalıyım.

İkinci sorumda şu işletim sistemi olarak Windows 10 mu yoksa Windows 11 mi tercih etmeliyim.

Herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2024-09-18 at 09.18.53.jpeg
    WhatsApp Image 2024-09-18 at 09.18.53.jpeg
    821.7 KB · Görüntüleme: 8
  • WhatsApp Image 2024-09-18 at 09.18.54.jpeg
    WhatsApp Image 2024-09-18 at 09.18.54.jpeg
    967.3 KB · Görüntüleme: 8

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
227
A.S
Sıvı soğutma üstte, borular sağda, borular solda:

Video yardımcı olacaktır. 3.25 dakikadan sonrasında da grafiksel soğutma avantajı verilmiş. Sağ ve sol soğutma açaısından.

İşletim sistemi olarak seçim sizin olacaktır.
Wİn11 pro veya home single language. kurulabilir

Sanallaştırma yapmayacağım. Sanal makine kurmayacağım derseniz.
Win11 Home Single Language

Bunun dışında bir de şunu yapmanızı tavsiye ederim:
M.2 SSD niz bulunuyor. İşletim sistemi kurduktan sonra Windows zamanlanmış disk birleştirme varsayılana olarak açık gelir. Bunu kapatırsanız SSD ye verdiği zararı önlemiş olursunuz.

Windows logosu sol alt > sol tık > Windows Araçları > Sürücüleri birleştir ve iyileştir > açıp zamanlaşmış en iyi duruma getirme kutucuklarındaki tikleri kaldırın

KS

bedirhanayann

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
A.S
Sıvı soğutma üstte, borular sağda, borular solda:

Video yardımcı olacaktır. 3.25 dakikadan sonrasında da grafiksel soğutma avantajı verilmiş. Sağ ve sol soğutma açaısından.

İşletim sistemi olarak seçim sizin olacaktır.
Wİn11 pro veya home single language. kurulabilir

Sanallaştırma yapmayacağım. Sanal makine kurmayacağım derseniz.
Win11 Home Single Language

Bunun dışında bir de şunu yapmanızı tavsiye ederim:
M.2 SSD niz bulunuyor. İşletim sistemi kurduktan sonra Windows zamanlanmış disk birleştirme varsayılana olarak açık gelir. Bunu kapatırsanız SSD ye verdiği zararı önlemiş olursunuz.

Windows logosu sol alt > sol tık > Windows Araçları > Sürücüleri birleştir ve iyileştir > açıp zamanlaşmış en iyi duruma getirme kutucuklarındaki tikleri kaldırın
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Dikkate alacağım.

dusthizm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
10
sıvı soğutucu hakkında bilgim yok ama win
Selamünaleyküm. Yeni bir sistem topladım lakin sistemimle alakalı birkaç görüşünüzü almak istiyorum. Öncelikle sistem bileşenlerim sırası ile şunlar.

Ryzen 5 5600.
MSI MPG B550 Gaming Plus.
MSI RTX 3070 Suprim.
XPG Spectrix D50 16x2 32 GB 3200MHz.
Crucial 500GB P3 Plus 4700MB/S
Crucial 1TB P3 Plus 5000MB/S
Cooler Master Liquid 360l Core ARGB.
Cooler Master MWE 750 Bronze v2.
Cooler Master TD500 v2.

Kafama takılan ikitane sorum var. Önerilerinizi bekliyorum.

İlk sorum görselde de gördüğünüz üzere sıvı soğutmayla alakalı. Sıvı soğutmanın borularını sol kısma gelecek şekilde konumlandırdım. Böyle yapmamın sebebi RAM'ların RGB aydınlatmalarını sıvı soğutmanın boruları önüne gelip görüntüyü bozmasın diye. Bu şekilde bir sorun olur mu yoksa sıvı soğutmayı tam tersine çevirip boruları sağ kısma gelecek şekilde mi konumlandırmalıyım.

İkinci sorumda şu işletim sistemi olarak Windows 10 mu yoksa Windows 11 mi tercih etmeliyim.

Herkese şimdiden teşekkür ediyorum.
sıvı soğutucu hakkında bilgim yok ama Windows kısmında win10 öneririm birde sistemi me kadara topladın

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri