Yeni R9 7950X Ve R5 7600X İncelemeleri!!!

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Bu işlemciler AMD tarafından tanıtılmıştı ama genel olarak tüm performansını biz izleyiciler olarak bilmiyorduk. PC Hocası bu işlemcilerin detaylı inceleme videosunu paylaştı. Merak edenler izleyebilir. Alamayız belki ama ortaya çok başarılı işlemciler çıkmış.

umeris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
165
Tek üzüldüğüm nokta artık LGA tipi bir soket yapısına geçilmesi. Üreticiler ve üst düzey kullanıcılar için çok büyük bir gelişim ve avantaj fakat alt ve orta sınıf kullanıcı için artık "amd fiyat performans" cümlesi ortadan kalktı. Yani bundan 1 yıl sonra sistem toplayacak olanların artık hem güncel olsun hem de f/p olsun gibi bir seçeneği kalmadı bence. Hayırlısı diyelim. Türkler yine teknolojiyi 2 3 yıl geriden takip etmeye devam.

KS

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Yurt dışında F/P olmaya devam ediyor olabilir ama TR de bence 2-3 sene daha AM4 hazır sistemler göreceğiz

umeris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
165
Yurt dışında F/P olmaya devam ediyor olabilir ama TR de bence 2-3 sene daha AM4 hazır sistemler göreceğiz
hocam yurtdışında gariptir ki yeni çıkan ürünler bir önceki model ile aynı fiyat veya maksimum 100 dolar üstünde oluyor. Bunu en iyi iPhone ile anlıyoruz. 13 serisinin en baba modeliyle 14 serisinin en baba modeli aynı fiyattan satılıyor. Ama performans olarak arada dağlar kadar fark ve yenilik var. Türkiye pazarı her zamanki gibi güncel kalamayacak bu dönemde de. Üzücü bir tablo. DDR5 ve AM5 soketleri kullanabilmek varken DDR4 ve AM4 ile geriden geleceğiz. Tabii teknoloji de çok garip ki aldığın sistem 1 yıl geçmeden güncelliğini yitiriyor. Keşke bu kadar hızlı olmasa üreticiler.

umeris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
165
1664200262040.png

1664200273494.png

vallahi çıldırmamak elde değil...

bir önceki nesil ile yeni çıkacak olan neslin çıkış fiyatları.

ikisi de 800 dolardan çıkmış/çıkacak.

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Bayağı iyi işlemciler özellikle r9 7950x. Ama intelin çıkaracağı 13. Nesil işlemcilerden birinin 7950x den iyi olacağını düşünüyorum. Nedeni; i9 12900k ile aralarında çok çok fark yok. 13. Nesil ile fark atar intel. Tr de çok az alan olacak gibi geliyor. Neyse, biz am4 ddr4 den devam.

KS

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
hocam yurtdışında gariptir ki yeni çıkan ürünler bir önceki model ile aynı fiyat veya maksimum 100 dolar üstünde oluyor. Bunu en iyi iPhone ile anlıyoruz. 13 serisinin en baba modeliyle 14 serisinin en baba modeli aynı fiyattan satılıyor. Ama performans olarak arada dağlar kadar fark ve yenilik var. Türkiye pazarı her zamanki gibi güncel kalamayacak bu dönemde de. Üzücü bir tablo. DDR5 ve AM5 soketleri kullanabilmek varken DDR4 ve AM4 ile geriden geleceğiz. Tabii teknoloji de çok garip ki aldığın sistem 1 yıl geçmeden güncelliğini yitiriyor. Keşke bu kadar hızlı olmasa üreticiler.
Yurt dışında teknoloji genelde anlık oluyor. Yenisi çıktı mı eskisi çöp. Bizde ise çok ciddi söylüyorum 5 yıldan uzun süredir aynı sistemi kullanan milyonlarca insan var. Türkiye cennet :D

umeris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
165
Yurt dışında teknoloji genelde anlık oluyor. Yenisi çıktı mı eskisi çöp. Bizde ise çok ciddi söylüyorum 5 yıldan uzun süredir aynı sistemi kullanan milyonlarca insan var. Türkiye cennet :D
Bana göre çok saçma bir politika. Firmalar para için ölürcesine daha 1 yıl dolmadan yeni nesil ürünleri çıkarıyorlar. Haliyle son tüketicinin de bu durumdan çok sıkıldığını düşünüyorum. Çünkü yaptıkları bu hareket ile insanlara aldıkları sistemleri ve ürünleri sorgulatıyorlar. Amaçları da bu fakat hiç hoş değil açıkçası. Sistemimi alalı daha 1 ay anca oldu fakat şimdiden "acaba 1 yıla kaldıracak mı oyunları ya" diye sorguluyorum kendimi.

KS

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
RX6600XT 1080p İçin bence rahat 4 yıl civarı götürür , orada sorun olmaz.

umeris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
165
RX6600XT 1080p İçin bence rahat 4 yıl civarı götürür , orada sorun olmaz.
Götüreceğinden şüphem yok ama psikolojik olarak her yeni ürün çıktığında kendimi çok garip hissediyorum. Yoksa TR gibi son tüketicinin hala 1050ti'ı milli kart ilan ettiği yerler var. İnsanlar 1050 TI ile gameplay videosu çekiyor taş gibi resmen.

Ritim Ustası

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
141
Bu işlemciler AMD tarafından tanıtılmıştı ama genel olarak tüm performansını biz izleyiciler olarak bilmiyorduk. PC Hocası bu işlemcilerin detaylı inceleme videosunu paylaştı. Merak edenler izleyebilir. Alamayız belki ama ortaya çok başarılı işlemciler çıkmış.

Herkes aynı anda incelemeye başlamış anlaşılan AMD bütün kanallara göndermiş bakalım en güzel ve tarafsız incelemeyi kim yapacak şu anda işteyim eve gitmeyi sabırsızlıkla bekliyorum bugün vakit geçmeyecek gibi

KS

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Götüreceğinden şüphem yok ama psikolojik olarak her yeni ürün çıktığında kendimi çok garip hissediyorum. Yoksa TR gibi son tüketicinin hala 1050ti'ı milli kart ilan ettiği yerler var. İnsanlar 1050 TI ile gameplay videosu çekiyor taş gibi resmen.
Ne istediğimize bağlı. Ben APU işlemciye razıyım mesela. Çünkü fiyatlar yüksek ve alamam bunun bilincindeyim. Yurt dışında yemek yer gibi parça alıyor millet. Ekonomik sıkıntıları yok alıyorlar bizde sıkıntı olmasa bence de sürekli yenilemek güzel olurdu ama yapamıyoruz işte.

KS

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Herkes aynı anda incelemeye başlamış anlaşılan AMD bütün kanallara göndermiş bakalım en güzel ve tarafsız incelemeyi kim yapacak şu anda işteyim eve gitmeyi sabırsızlıkla bekliyorum bugün vakit geçmeyecek gibi
Donanım arşivi yeni paylaştı. Youtube da PC Hocası ve Technopat için 1 saat yazıyor ama hangisi önce paylaştı bilmiyorum. Ben PC Hocası diye gördüm ilk o önerildi ama yanlış biliyor olabilirim. Donanım arşivini izlemedim ama Technopat ve PC Hocası gayet güzel anlatmış.

umeris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
165
Ne istediğimize bağlı. Ben APU işlemciye razıyım mesela. Çünkü fiyatlar yüksek ve alamam bunun bilincindeyim. Yurt dışında yemek yer gibi parça alıyor millet. Ekonomik sıkıntıları yok alıyorlar bizde sıkıntı olmasa bence de sürekli yenilemek güzel olurdu ama yapamıyoruz işte.
hocam elbet bir gün biz de yapacağız ya ben umutluyum. TR'de olmasa bile yurtdışında belki... rtx 6000 çıkınca falan hemen çat diye almak ne güzel olurdu bi 2 3 yıl sonra :D

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri