Yardım Zotac RTX 3090 Ekran Kartı Isınma Sorunu

Snatder

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar yaklaşık 1 hafta önce hazır sistem bir kasa aldım bütün parçalar 0 fakat ekran kartı 2.el. Tüm sistemi almadan önce furmark , prime 95 gibi testleri yaptım ve herhangi bir sıcaklık sorunu ile karşılaşmayınca yüklendim sistemi eve geldim. Şimdi her şey iyi güzel fakat şuan ekran kartında bir ısınma sorunu ile karşı karşıyayım öncelikle sistem özelliklerim şunlar;

- Ekran Kartı: ZOTAC Nvidia RTX 3090 24GB 384Bit GDDR6X
- İşlemci : Ryzen 7 5700X
- Ram: 32 GB GSKILL 3600 MHZ
- Depolama: 1TB Kingston m2 SSD
- İşlemci Sıvı Soğutma: Dragos Vortex V-240 240mm
- Anakart: MSI PRO B550M-P GEN3
- Güç Kaynağı: 850 watt 80PLus Sertifikalı Psu
- Kasa: Gamepower 7 Fanlı Mesh Kasa

Yaptığım oyun testlerinde genel olarak 75-83 derece sıcaklıklarda, 83 dereceyi kesinlikle geçmiyor. MSI afterburner veya herhangi bir program üzerinden oynama yapmadım. Yaptığım araştırmalar sonucunda yabancı ve Türkçe forumlarda gördüğüm üzere bu dereceler gayet normal diyorlar fakat bana hiç normal gelmiyor. Sizce bu dereceler normal midir? Değil ise tavsiyeleriniz ve görüşleriniz nelerdir belirtirseniz çok sevinirim iyi forumlar...

Carkciderler

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Acıkcası 74-76'ların gecmemesi gerektiğini düşünüyorum. 7 fanlı mesh bir kasan var. Fakat şunu merak ettim, Ekran kartının load'u kac oluyorda 83 derece görüyorsun . %100 se cok normal dostum

egecabbar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
934
Ve bu fiyat bandında o anakartla böyle bir sistem pek olmamış gibi

KS

Snatder

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Acıkcası 74-76'ların gecmemesi gerektiğini düşünüyorum. 7 fanlı mesh bir kasan var. Fakat şunu merak ettim, Ekran kartının load'u kac oluyorda 83 derece görüyorsun . %100 se cok normal dostum
%70-%90 arası değişiyor oran ve merak ettiğim bir diğer konu, bu seride ekran kartları için bu derecelerde sürekli kullanmak zarar verir mi ?

Carkciderler

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
%70-%90 arası değişiyor oran ve merak ettiğim bir diğer konu, bu seride ekran kartları için bu derecelerde sürekli kullanmak zarar verir mi ?
Dostum acıkcası 3090 fazla Watt ceken bir kart zaten ama o sıcaklık pek normal değil. Kasa sogutma fanlarının doğru şekilde calıstıgına eminmisin. Cok iyi bir şey değil uzun süreli o sıcaklıklar. Bende asus tuf RTX3060 var inan %100 yük bindiriyorum oyunda 64 dereceyi geçtiğini görmedim

KS

Snatder

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Güncelleme geçiyorum aldığım yere kasayı geri götürüp inceleme yaptık ve ekran kartındaki macunu değiştirdik termal pedler hâlâ sağlam olduğu için değişiklik yapma gereği duymadık. Şuan furmark testinde Max 67 derece civarı sıcaklık görebildik. Ayrıca ek olarak koyacağım fotoğraftaki işaretli yerdeki parçalardan 2 tanesi biraz kahverengiye dönük durumdaydı muhtemelen benden önce kullanan kişi yüksek sıcaklıklarda kullandığı içindir diye düşünüyorum. Bu parçalar nedir ve ne işe yarar bilen varsa yorumlarını bekliyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_20231207_151519.jpg
    IMG_20231207_151519.jpg
    1,016 KB · Görüntüleme: 29

Deniz Koloğlu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
145
Güncelleme geçiyorum aldığım yere kasayı geri götürüp inceleme yaptık ve ekran kartındaki macunu değiştirdik termal pedler hâlâ sağlam olduğu için değişiklik yapma gereği duymadık. Şuan furmark testinde Max 67 derece civarı sıcaklık görebildik. Ayrıca ek olarak koyacağım fotoğraftaki işaretli yerdeki parçalardan 2 tanesi biraz kahverengiye dönük durumdaydı muhtemelen benden önce kullanan kişi yüksek sıcaklıklarda kullandığı içindir diye düşünüyorum. Bu parçalar nedir ve ne işe yarar bilen varsa yorumlarını bekliyorum.
Bobin hocam onlar elektrik akımı geçiyor üstünden

Carkciderler

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
iyi bakım yapılmış Sıcaklıkla güzel. Olur öyle kararlamalar dediğin gibi yüksek sıcaklıktan takılma. Sen oyun performansına bak

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri