Zyxel VMG3312-B10B/B10A Qos Ayarı Nasıl Yapılır?

hasimiki

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba vmg3312-b10b modem sahibiyim. Qos kurmak istiyorum ancak ne yaptıysam monitör kısmında yaptığım ayarların doğru olmadığı kanaatine vardım çünkü monitör kısmında ki değerler değişmiyordu. modemin demosunu buldum buradan hızlıca yardımcı olabilirseniz ne mutlu bana. İnternette araştırdım hiç bir kaynak bulamadım. 
https://www.zyxel.com/tr/tr/guidemo/VMG3312-B10A_turkish/index.html

qos sayfasını ilk açtığınız an altta ... tarafından yazan kısımda ki ..... kısmında upstream yazmakta. İngilizceye alıp okumuştum belki kafanız karışır.

demosu budur. Alttan 2. sekmede qos sekmesi açılmakta. Teşekkürler yardımcı olan herkese

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Alt menüden Ağ Ayarları kısmıdan QoS ayarına tıklayıp Genel sekmesinden Aktif ayara alıp gerekli üst hız sınırını kbps olarak yapın. Hepsi bu kadar. Birde kablosuz ayarlarınızın olduğu kısımda kablosuz bağlantı için ayrı bir hız ayarı var ona da müdahale edebilirsiniz.

KS

hasimiki

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Alt menüden Ağ Ayarları kısmıdan QoS ayarına tıklayıp Genel sekmesinden Aktif ayara alıp gerekli üst hız sınırını kbps olarak yapın. Hepsi bu kadar. Birde kablosuz ayarlarınızın olduğu kısımda kablosuz bağlantı için ayrı bir hız ayarı var ona da müdahale edebilirsiniz.

Hocam peki qos sekmesinde siniflandirma policer kurallari vs var. Biz bunlari elle yapmamiz gerekmiyor mu sadece boyle yapinca sadece hizi kisitlamis oluyoruz

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Kural ekleyebilirsiniz tabi birde QoS ayarlarında en altta hiçbiri yazan bir kısom var buradan hangi ağ tipine kısıtlama yapılacağınıda seçebilirsiniz. Kurallarda IP veya direkt ağ bazlı kısıtlamada yapılabilir.

KS

hasimiki

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Kural ekleyebilirsiniz tabi birde QoS ayarlarında en altta hiçbiri yazan bir kısom var buradan hangi ağ tipine kısıtlama yapılacağınıda seçebilirsiniz. Kurallarda IP veya direkt ağ bazlı kısıtlamada yapılabilir.

Hocambende tam bu kural ekleme ayarlarini soruyorum. Qos ayarlarindan en altta ip oncelikliyi mi ethernet oncelikliyi mi yoksa paket uzunlugunu mu secmem gerek. Kuyruk kurulumunda arayuz olarak wan var zaten 7 tane birde biz 3 tane onceliklendirmeye sahip (1-2-3) arayuz olarak lan/wlan ekleyebiliyoruz. sinif kurulumu ayarlarindan hangi arayuz ( lan wan local myisp_ptm1.1 mi) ve hangi eter turunu secegimi ( ip - arp- 802.1q
- pppoe disc -ses ) bilmiyorum. Bunlari denedim ancak hicbir sonuc elde edemedim. İnternette kaynakta bulamadim bu konu hakkinda. Belki bilirsiniz, bilirseniz eger bir kaynak olusturalim çünkü cok sayida insan sikayetci bu modemin qos kuramamaktan.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
IP seçerseniz modem ağ yapısından ilk IP den son IP ye kadar bir sıralama ile IP bazlı kısıtlama yada öncelik sırası yapabilirsiniz. Paket uzunluğu derseniz ağda en çok veriye hangi cihaz ihtiyaç duyuyorsa o önceliklendirilir ve diğerleri sınırlanır. Kuyruklamada ise bir öncelik listesi hazırlarsınız hazırladığınız listeye göre sınırlama olur.

KS

hasimiki

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
IP seçerseniz modem ağ yapısından ilk IP den son IP ye kadar bir sıralama ile IP bazlı kısıtlama yada öncelik sırası yapabilirsiniz. Paket uzunluğu derseniz ağda en çok veriye hangi cihaz ihtiyaç duyuyorsa o önceliklendirilir ve diğerleri sınırlanır. Kuyruklamada ise bir öncelik listesi hazırlarsınız hazırladığınız listeye göre sınırlama olur.

Hocam su sekilde yaptim. Cihazlara statik dhcp atadim en yuksek öncelikli olmasi gereken chiaza 192.168.11 verdim boylece en yuksekten en dusuge siraladim. Dhcp kismini ise 192.168.1.33 ile 192.168.1.64 arasi yaptim yani dışarıdan birisi bunlar arasindan alabilir manuel ayarlamazsa. Bundan sonra yapacagim sey kuyruklama ayarlamadan sadece qos ayarinin ilk sayfasindan ip onceligini secersem ise yarar mi? Bir de ethernet onceligi var o nedir biliyor musunuz?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Manuel olarak bu IP adreslerini ilk önce atadığınız aygıtlardan bağlayın modeme MAC adresleri eklensin modem listesine daha sonra bu IP adresini kullanmak isteyen birisi olursa modem buna izin vermez 2. olarak geldikleri için. Ethernet önceliği şu oluyor modeme direkt kablo ile bağlı olan aygıtlara öncelik ver demek WiFi ağını 2. sıraya alır bunu yaparsanız.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri