3D Tasarım Bilgisayarı

dnzhk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba arkadaşlar,

Ben mimarım ve kendim için bir çizim bilgisayarı toplamak istiyorum. kullandığım programlar 3dsmax, autocad, zbrush, blender, coreldraw ve photoshop.
2 3 ay içinde bir proje için ABD ye gideceğim ve dönerken yanımda pc parçalarını almayı planlıyorum. yükte hafif pahada ağır olan parçaları almayı düşünüyorum.

bunlar: işlemci, anakart, ram, ekrankartı,harddisk,power supply ve sıvı soğutma olucak.
Türkiye'den: kasa monitör alacağım.

Bütçe sınırsız günümüzün en iyisini yapmayı planlıyorum. şimdiden yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.

Son düzenleme:

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,015
ANAKART:

İŞLEMCİ:

RAM:

SSD:

SIVI SOĞUTMA:

PSU:

HDD:

EKRAN KARTI:

Son düzenleme:

Hüsom

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
761
Arkadaşın önerdiği sistem Nirvana hocam zaten bundan üstü yok tercih edebilirsiniz fakat özellikle ekran kartı testini orada yapın tr garantisi bulunmaz karta yük bindirin en kötü coil whine sesi çıkar bu ses ekran kartlarında performansa etkisi olmayan sinir bozucu bir ses uzun süreler bilgisayar başında kaldığınızı varsayarsak bu durum sizi rahatsız edebilir diğer bileşenlerde teste tabii tutmaya pek gerek yok zaten.

KS

dnzhk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Yunus öncelikle teşekkür ederim.
sormak istediğim bir kaç şey olucak.
ekran kartı kendinden sıvı soğutmalılarda ilerleyen zamanlarda problem yaşanıyor diye duymuştum. bir bilgin varmı?
ekran kartı olarak ASUS - NVIDIA GeForce RTX 4090 TUF 24GB GDDR6X ne dersin?

işlemci için bende senin yazdığını düşündüm lakin kafamda hep Intel Core i9 12900KS aklımı çeliyor bunu için ne dersin.

tekrardan teşekkürler.

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,015
KS

dnzhk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
asus rog 4090da karar kıldım.
yardımların için teşekkür ederim.

yorumların için teşekkür ederim orda deneme şansım olur ise test edeceğim.

Hüsom

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
761
13900K daha güçlü daha iyi olur. Kart olarak da bu model alınabilir TUF biraz düşük kalır.

MSI OLARAK DA BU KART ALINABİLİR.
şu an rog 4090 out of stock durumunda eğer yakın tarihli gidecekseniz alternatiflere bakın belki mağazalarda bulunabilir ama zor

Qlay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
107
4090 alırken ekran kartının pin giriş yerlerinin eriyip erimediğine bakınız.
( mümkünse test edip alın)

işlemci konusunda, intel 13900k iyi bir seçim olucaktır.

ram konusunda ise en az 32 gb ram tercih ediniz.

anakart seçiminde z790 iyi bir seçim olucaktır. (Yunus arkadaşımızın önerdiği)

Muamma61

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
144
Merhaba arkadaşlar,

Ben mimarım ve kendim için bir çizim bilgisayarı toplamak istiyorum. kullandığım programlar 3dsmax, autocad, zbrush, blender, coreldraw ve photoshop.
2 3 ay içinde bir proje için ABD ye gideceğim ve dönerken yanımda pc parçalarını almayı planlıyorum. yükte hafif pahada ağır olan parçaları almayı düşünüyorum.

bunlar: işlemci, anakart, ram, ekrankartı,harddisk,power supply ve sıvı soğutma olucak.
Türkiye'den: kasa monitör alacağım.

Bütçe sınırsız günümüzün en iyisini yapmayı planlıyorum. şimdiden yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.
Yunus arkadaş yazdı da sen daha çok yazdığın programlar için mi kullanacaksın yoksa oyun falan da olacak mı? Eğer sadece çizim ise o sistem çok üst düzeyde kalmış çünkü o yazdığın programları bende kullanıyorum hem de hepsini :)
Bir de hayret ediyorum yunusa tam bir amd ci olmasına rağmen intel sistem toplamış :)))
Ek olarak psu sekmesinde rog a gerek yok gereksiz bir para olur psu alacaksan tercih edeceğin firma kesinlikle fsp olmalı. Çünkü o rog psu içindeki bobinler fsp firmasına ait :D
HDD almanı önermem alacaksan onu da ssd 2.5 inçlik olandan al çünkü ben hdd alıp o hataya düştüm özellikle photoshop programını kullanırken donmalar yaşadım ssd geçince donma bir daha olmadı.
Ekrana gelirsek düz panel alma senin panelin va panel olmalı artısını kullandıkça göreceksin. Düz panelden konveks(va) panale geçince çizim konusunda paya etkileri oldu.
Bellek olarak 32 veya 64 gb düşünmelisin ki 64 alman daha iyi modüler al. Türkiye de sıkıntı ama yurt dışında rahatlıkla bulabilirsin.
sıvı soğutma olarak asus rog strix ryujin ii 360 almanı öneririm ki ben kullanıyorum :)
Ekran kartı sekmesinde 256 bit üstü bir ürün bulabilirsen çok iyi olur senin için. Çünkü biz tasarımcılarda bit önemli :)
Yazacaklarım bu kadar iyi çalışmalar ;)

KS

dnzhk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
4090 alırken ekran kartının pin giriş yerlerinin eriyip erimediğine bakınız.
( mümkünse test edip alın)

işlemci konusunda, intel 13900k iyi bir seçim olucaktır.

ram konusunda ise en az 32 gb ram tercih ediniz.

anakart seçiminde z790 iyi bir seçim olucaktır. (Yunus arkadaşımızın önerdiği)
ekran kartını deneme şansım olursa deniyeceğim ama olmassa yapacak birşey kalmıyor :(

yunusun attığı zaten 64gb iki set alıp 128gb yapmayı planlıyorum.

Yunus arkadaş yazdı da sen daha çok yazdığın programlar için mi kullanacaksın yoksa oyun falan da olacak mı? Eğer sadece çizim ise o sistem çok üst düzeyde kalmış çünkü o yazdığın programları bende kullanıyorum hem de hepsini :)
Bir de hayret ediyorum yunusa tam bir amd ci olmasına rağmen intel sistem toplamış :)))
Ek olarak psu sekmesinde rog a gerek yok gereksiz bir para olur psu alacaksan tercih edeceğin firma kesinlikle fsp olmalı. Çünkü o rog psu içindeki bobinler fsp firmasına ait :D
HDD almanı önermem alacaksan onu da ssd 2.5 inçlik olandan al çünkü ben hdd alıp o hataya düştüm özellikle photoshop programını kullanırken donmalar yaşadım ssd geçince donma bir daha olmadı.
Ekrana gelirsek düz panel alma senin panelin va panel olmalı artısını kullandıkça göreceksin. Düz panelden konveks(va) panale geçince çizim konusunda paya etkileri oldu.
Bellek olarak 32 veya 64 gb düşünmelisin ki 64 alman daha iyi modüler al. Türkiye de sıkıntı ama yurt dışında rahatlıkla bulabilirsin.
sıvı soğutma olarak asus rog strix ryujin ii 360 almanı öneririm ki ben kullanıyorum :)
Ekran kartı sekmesinde 256 bit üstü bir ürün bulabilirsen çok iyi olur senin için. Çünkü biz tasarımcılarda bit önemli :)
:) muamma şöyle söyleyim makine render alırken bile başka proje çiziyorum. 3ds maxte animasyon yapıyorum.
yeri geliyor 10 bloklu milyarlara yaklaşan poligon sayılı sahnelerim oluyor.
psu için tavsiyelerine dikkat edeceğim teşekkürler.
hdd değil ssd 2.5lik 8tb bir depolama extra almayı düşünüyorum.
bellek olarak 128gb yapacağım.
sıvı soğutma içinde tavsiyene bakacağım.
ekran kartı gördüğüm kadarı ile rtx 4090da 256bit üzeri yok sanırım:(
güzel yorumların için teşekkürler

Son düzenleme:
KS

dnzhk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
işlemci : Intel - Core i9-13900K 13th Gen 24 cores 8 P-cores + 16 E-cores 36M Cache, 3 to 5.8 GHz LGA1700 Unlocked Desktop Processor

anakart:ASUS - ROG MAXIMUS Z790 HERO (Socket LGA 1700) USB 3.2 Intel Motherboard

ekran kartı: ASUS - NVIDIA GeForce RTX 4090 24GB GDDR6X PCI Express 4.0 Strix Graphics Card - Black

ram:CORSAIR - DOMINATOR PLATINUM CMT64GX5M2B5200C40 RGB 64GB (2PK X 32GB) 5200MHz DDR5 C40 DESKTOP - Black X 2ADET yada ( )

power supply:CORSAIR - HXi Series HX1500i 80 PLUS Platinum Fully Modular Ultra-Low Noise ATX Power Supply - Black

m2 ssd:Seagate - FireCuda 530 4TB Internal SSD PCIe Gen 4 x4 NVMe with Heatsink for PS5

ssd:Samsung - 870 QVO 8TB Internal SSD SATA

sıvı soğutma:NZXT - Kraken Z73 RGB 360MM Liquid Cooling System

post açmadan önce kendimce hazırladığım sistem bu şekildeydi ama bir birleri ile çalışma performansları nasıl olur bilemedim. o yüzden danışmak istedim sizler ne dersiniz bu sisteme

Son düzenleme:

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,015
6.40 da Taner hocam Asus Rog Strıx LC 360mm ile 13900K yı yüke sokmuş ve ısı değerlerini paylaşmış göründüğü gibi yetersiz gelme ihtimali var. Bu yüzden imkan varsa 420mm daha iyi olacaktır.

Son düzenleme:
KS

dnzhk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
6.40 da Taner hocam Asus Rog Strıx LC 360mm ile 13900K yı yüke sokmuş ve ısı değerlerini paylaşmış göründüğü gibi yetersiz gelme ihtimali var. Bu yüzden imkan varsa 420mm daha iyi olacaktır.

Yunus merhaba,
bu hiç iyi olmadı :( 420mm bakındığım kadarıyla fazla alternatif yok birde bunula beraber kasa alternatif sorunu çıkacak.
420mm elle tutulur CORSAIR - iCUE H170i ELITE CAPELLIX Liquid CPU Cooler With RGB Lighting - Black bulabildim.
hard diski kullanım amacım projeleri arşivlemek bunu için wd alacağım.
psu almışken 1500w birşey alsam daha iyi olmazmı?

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,015
Yunus merhaba,
bu hiç iyi olmadı :( 420mm bakındığım kadarıyla fazla alternatif yok birde bunula beraber kasa alternatif sorunu çıkacak.
420mm elle tutulur CORSAIR - iCUE H170i ELITE CAPELLIX Liquid CPU Cooler With RGB Lighting - Black bulabildim.
hard diski kullanım amacım projeleri arşivlemek bunu için wd alacağım.
psu almışken 1500w birşey alsam daha iyi olmazmı?
420MM DESTEKLİ KASA

1200W yeterli olur ama 1500W de alınabilir senin tercihine kalmış.

Son düzenleme:

Bayterek

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
242
hocam render tarafında intel daha iyi bende amdciyim ama iş konusunda herzaman intel

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri