40.000 bütçe ile sistem önerisi

furkandemirci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
39
Merhaba sinerjiden kendim bir bilgisayar toplamaya çalıştım sizce nasıl olmuş? ağırlıklı olarak yazılım için kullanacağım ve tek bir yerden almak istiyorum farklı sitelerden almak bana pek sıcak gelmiyor. sistemin linkini paylaştım eksikleri artıları nelerdir sizce?

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,016
Merhaba sinerjiden kendim bir bilgisayar toplamaya çalıştım sizce nasıl olmuş? ağırlıklı olarak yazılım için kullanacağım ve tek bir yerden almak istiyorum farklı sitelerden almak bana pek sıcak gelmiyor. sistemin linkini paylaştım eksikleri artıları nelerdir sizce?

Güzel sistem olmuş

cono

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
hangi alan icin kullanacaksiniz? backend frontend mobile veya baska bir sey mi?
islemciyi i7 yapmaniz hatta mumkunse i9 yapmanizi oneririm.

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,016
ANAKART:

İŞLEMCİ:

RAM:

EKRAN KARTI:

SSD:

SIVI SOĞUTMA:

PSU:

KASA:

TOPLAM FİYAT: 43,073 TL

Muamma61

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
145

yazılım olarak neler yapacaksın güzel insan :)
Ayrıca 3070 ti 32 gb ram düşük kalacaktır bende yazılım işindeyim ve 64 gb çıkartmak zorunda kaldım, bilgin olsun. Ama ufak tefek yazılımlar yapacaksan 32 gb kalabilirsin zaten yazılım sekmesinde işlemcin çok yorulacak ve işlemciye yetişmen gereken ramlarin olmalı ki işini daha pratik hızlı yapabilesin.

KS

furkandemirci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
39
yazılım olarak neler yapacaksın güzel insan :)
Ayrıca 3070 ti 32 gb ram düşük kalacaktır bende yazılım işindeyim ve 64 gb çıkartmak zorunda kaldım, bilgin olsun. Ama ufak tefek yazılımlar yapacaksan 32 gb kalabilirsin zaten yazılım sekmesinde işlemcin çok yorulacak ve işlemciye yetişmen gereken ramlarin olmalı ki işini daha pratik hızlı yapabilesin.
merhaba oyun mobil veya siber güvenlik alanına yönelicem ama oyun ve siber güvenlik daha yatkın şuanlık. sanal makina için 32 ram ve oyun içinde ekran kartı iyi olsun istedim belki biraz ekleyip i7 yapabilirim ama i9 biraz zor görünüyor

hangi alan icin kullanacaksiniz? backend frontend mobile veya baska bir sey mi?
islemciyi i7 yapmaniz hatta mumkunse i9 yapmanizi oneririm.
i7 olabilir ama i9 zor gibi o kadar çıkabileceğimi sanmıyorum

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,016
ANAKART:

İŞLEMCİ:

RAM:

EKRAN KARTI:

SSD:

SIVI SOĞUTMA:

PSU:

KASA:

TOPLAM FİYAT: 43,073 TL
Hocam tek bir yerden alma bence pahalı görünüyor bu şekilde ayrı ayrı daha ucuz ve işlemci daha yüksek.

Muamma61

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
145
merhaba oyun mobil veya siber güvenlik alanına yönelicem ama oyun ve siber güvenlik daha yatkın şuanlık. sanal makina için 32 ram ve oyun içinde ekran kartı iyi olsun istedim belki biraz ekleyip i7 yapabilirim ama i9 biraz zor görünüyor

i7 olabilir ama i9 zor gibi o kadar çıkabileceğimi sanmıyorum
sanal makinen için ram yukarı çıkartmalısın tek modül aldıysan 32 yanına 16 gb eklemelisin. Sistemi rahatlatır hem. Ekran kartı güzel seçim olmuş bende 3070 ti bakıyorum açıkçası render işlemleri için ona lafım yok. Birde biz yazılımcıların olmazsa olması ssdlerimiz. M.2 slotunu okuma yazma hızını pcı 4.0 lı anakartta biçimlendirip yükselt gerçekten çok çok fark ediyor.
Hem yazılım hem render konusunda çok faydasını gördüm. fakat işlemcin bu işler için ufak alt sekmen de kalıyor ilerde paran olursa i9 13900k geçersin. İ7 13700k demedim çünkü iki işlemci arasında biz yazılımcılar için çok fark yok. o yüzden kendini o konuda i5 değil i7 olsun demene gerek yok. ama almışken i9 13900k yaparım diyorsan hiç düşünme al derim.
şimdi yazılanları toplayalım;
1_ M.2 slotun 7000 okuma 5000 yazma
2_ pcı 4.0-5.0 destekleyen anakart
3_Paran yeterse i9 13900k işlemci yetmezse bu işlemci ideal
4_32 gb ramin yanında 16 gb daha ram paran varsa 64 gb ram 3600 ideal
5_yazılım sekmesinde işlemcin çok ısınmayacak ama render yaparım diyorsan hem yazılım hem render işlemcin yanacak ona da 360 lık güzel bir sıvı soğutma 2000 - 2200rpm olan olsun.
6_850w güç kaynağı bana yetiyordu ama risk almamak için dünyanın parası sistem 1000w psu fsp nin almıştım :)
7_yazılım işlemcisi kendinden ekran kartlı olmalıdır bu da dipnot ilerde dua edersin bana işin içine girince :D

KS

furkandemirci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
39
sanal makinen için ram yukarı çıkartmalısın tek modül aldıysan 32 yanına 16 gb eklemelisin. Sistemi rahatlatır hem. Ekran kartı güzel seçim olmuş bende 3070 ti bakıyorum açıkçası render işlemleri için ona lafım yok. Birde biz yazılımcıların olmazsa olması ssdlerimiz. M.2 slotunu okuma yazma hızını pcı 4.0 lı anakartta biçimlendirip yükselt gerçekten çok çok fark ediyor.
Hem yazılım hem render konusunda çok faydasını gördüm. fakat işlemcin bu işler için ufak alt sekmen de kalıyor ilerde paran olursa i9 13900k geçersin. İ7 13700k demedim çünkü iki işlemci arasında biz yazılımcılar için çok fark yok. o yüzden kendini o konuda i5 değil i7 olsun demene gerek yok. ama almışken i9 13900k yaparım diyorsan hiç düşünme al derim.
şimdi yazılanları toplayalım;
1_ M.2 slotun 7000 okuma 5000 yazma
2_ pcı 4.0-5.0 destekleyen anakart
3_Paran yeterse i9 13900k işlemci yetmezse bu işlemci ideal
4_32 gb ramin yanında 16 gb daha ram paran varsa 64 gb ram 3600 ideal
5_yazılım sekmesinde işlemcin çok ısınmayacak ama render yaparım diyorsan hem yazılım hem render işlemcin yanacak ona da 360 lık güzel bir sıvı soğutma 2000 - 2200rpm olan olsun.
6_850w güç kaynağı bana yetiyordu ama risk almamak için dünyanın parası sistem 1000w psu fsp nin almıştım :)
7_yazılım işlemcisi kendinden ekran kartlı olmalıdır bu da dipnot ilerde dua edersin bana işin içine girince :D
hocam şimdi güzel demişsin de benim donanım bilgisi 1 se senin 10 gibi yorumladım ram hızlarını düşürüp bi 16 daha ekleyebilirim (1x16) i9a verecek param şuan yok ama ssd 7000-5000 diyorsan bi 2 k daha eklemem lazım gibi duruyor. işlemci ekran kartlı olsun derken k ve kf serisi arasındaki fark mı demek istiyorsunuz bilemedim açabilir misiniz?

Muamma61

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
145
hocam şimdi güzel demişsin de benim donanım bilgisi 1 se senin 10 gibi yorumladım ram hızlarını düşürüp bi 16 daha ekleyebilirim (1x16) i9a verecek param şuan yok ama ssd 7000-5000 diyorsan bi 2 k daha eklemem lazım gibi duruyor. işlemci ekran kartlı olsun derken k ve kf serisi arasındaki fark mı demek istiyorsunuz bilemedim açabilir misiniz?
Ya kendimi övmek için değil 10 yıldan fazla bu işin içindeyim bütün eksikleri gördüm. Sadece kendi deneyimlerimden sana olanı yazdım.
İşlemciyi k alma kf ekran kartsız demek , k işlemciler kendinden grafik kartı olan işlemciler. Özellikle yazılım sekmesinde çok farkını göreceksin işin içine girince. Ve senin ideal işlemcilerin 600k-700k-900k lı seri işlemcileri. Diğer sekmedeki işlemciler intelin sorunsuz ama bu işlemciler gibi işlem parçacığı vermediği için yazılımları kurgulayıp denemek zaman alıyor. Amd sakın bulaşma yazılım y harfi bile yok onlarda hata kodları ile zaman geçirirsin. Kendinden grafik kartı olanlar da ise şöyle bir avantaj var.
Şöyle özetlemek gerekirse;
Biz yazılımcılar ekran kartı sistemde olsun olmasın işimizi işlemci ram ve ssd ile hallediyoruz. ama işlemcinin içindeki grafik kartı bize bir avantaj sağlıyor diyelim oyun yazılımı yapıyorsun normal işlemci de grafik kartı yok bu oyun yazılımı yazması ve onu hayata geçirmesi zaman alıyor ve bunu zamana geçirince sistem bunu birde var olan ekran kartına optimize edecek fakat dahili bir grafik kartı varsa işlemci de bu sefer bunu yapmıyor o yazılımı yaparken optimizeyi de yapıyor :) Bir nevi hile gibi bir şey diyebiliriz. Ama test ettim en az 4 saatimi kurtardı.
O yüzden almışken grafik kartı olsun işlemcide ilerde gerçekten çok teşekkür edersin ;)

KS

furkandemirci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
39
Ya kendimi övmek için değil 10 yıldan fazla bu işin içindeyim bütün eksikleri gördüm. Sadece kendi deneyimlerimden sana olanı yazdım.
İşlemciyi k alma kf ekran kartsız demek , k işlemciler kendinden grafik kartı olan işlemciler. Özellikle yazılım sekmesinde çok farkını göreceksin işin içine girince. Ve senin ideal işlemcilerin 600-700-900k lı seri işlemcileri. Diğer sekmedeki işlemciler intelin sorunsuz ama bu işlemciler gibi işlem parçacığı vermediği için yazılımları kurgulayıp denemek zaman alıyor. Amd sakın bulaşma yazılım y harfi bile yok onlarda hata kodları ile zaman geçirirsin. Kendinden grafik kartı olanlar da ise şöyle bir avantaj var.
Şöyle özetlemek gerekirse;
Biz yazılımcılar ekran kartı sistemde olsun olmasın işimizi işlemci ram ve ssd ile hallediyoruz. ama işlemcinin içindeki grafik kartı bize bir avantaj sağlıyor diyelim oyun yazılımı yapıyorsun normal işlemci de grafik kartı yok bu oyun yazılımı yazması ve onu hayata geçirmesi zaman alıyor ve bunu zamana geçirince sistem bunu birde var olan ekran kartına optimize edecek fakat dahili bir grafik kartı varsa işlemci de bu sefer bunu yapmıyor o yazılımı yaparken optimizeyi de yapıyor :) Bir nevi hile gibi bir şey diyebiliriz. Ama test ettim en az 4 saatimi kurtardı.
O yüzden almışken grafik kartı olsun işlemcide ilerde gerçekten çok teşekkür edersin ;)
:D:D:D hocam yani 13600k mı 13600kf mi almalıyım? sinerjinin sitesinde kf yok çünkü ve tüm sistemi bi yerden işlemciyi başka bi yerden yapmak istemem açıkcası

Muamma61

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
145
:D:D:D hocam yani 13600k mı 13600kf mi almalıyım? sinerjinin sitesinde kf yok çünkü ve tüm sistemi bi yerden işlemciyi başka bi yerden yapmak istemem açıkcası
13600k tabi ki :) şu an ki seçtiğin işlemci ideal zaten. onu yukarda yazılarımda belirttim. işlem parçacığı benim şu an ki modelimden iyi ve rahat randuman alırsın. İlerde üst seviyelere çıkarsan i9 13900k geçersin. Para kazandıkça yenileme yapmış olursun hem.

KS

furkandemirci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
39
çok iyi tamamdır :D bu sistemi böyle almaya karar verdim bütçem dahilinde ileride ram ve ssd takviyesi yaparım anakartım güzel bence 5.0 ve 128 gb desteğim var m2 zaten var şuanlık 970 bana yetecektir diye düşünüyorum. zaten junior bile sayılmam henüz...

monitör olarak önerebileceğiniz bir şeyler var mıdır? mesela web geliştirme için pivot özellikli 1 dik 1 yatay çok iyi iş görür diye düşünüyorum ama oyun veya siber güvenlik için pek bi bilgim yok. önceden web geliştirmede çalışıyordum ama şimdilerde başka şeylere merak saldım ve bilgilenmem gerek.

Muamma61

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
145
çok iyi tamamdır :D bu sistemi böyle almaya karar verdim bütçem dahilinde ileride ram ve ssd takviyesi yaparım anakartım güzel bence 5.0 ve 128 gb desteğim var m2 zaten var şuanlık 970 bana yetecektir diye düşünüyorum. zaten junior bile sayılmam henüz...

monitör olarak önerebileceğiniz bir şeyler var mıdır? mesela web geliştirme için pivot özellikli 1 dik 1 yatay çok iyi iş görür diye düşünüyorum ama oyun veya siber güvenlik için pek bi bilgim yok. önceden web geliştirmede çalışıyordum ama şimdilerde başka şeylere merak saldım ve bilgilenmem gerek.
Güzel insan dik kesinlikle olsun çok çok faydası var. Ben ilk çevirebilen monitörler çıktığı zaman almıştım var ya böyle bir teknoloji yok yazdığım yazılımı sınırsız bir şekilde görebilmek ne mutluluktu :)))
Dik 27 inç yatay 24 in senin içini bir hayli görür. Ben curved kullanıyorum dik olanı yatayı düz ips panel.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri