Çözüldü 5 6 Yıllık Laptop'a Ram Tavsiyesi!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kirbylove

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Merhabalar.

Elimde 5 6 yıllık bi laptop var ramı baya artık eskisi kadar performans veremiyor 2 tane ram slotu var fakat tek 4 gb ram olduğu için bende diyorum bu ramı bırakıp 2 tane 4 gb sağlam bi ram almak istiyorum ama bilmediğim için bu konuları yardım istiyorum fakat bilisayarıma uyumlu olacakmı 2016 gibi almıştım pc yi pc nin içindeki parçalarda galiba 2014 yapımı bilmiyorum driverlerde öyle yazıyordu ztn ilk aldığımda win8 ile gelmişti arkasındada win8 desteklediği logo v.s var o kadar eski değil gibi herneyse.

bana 4 gb ram önerirmisiniz sağlam olsun oyun için alacağım hepsiburadada olursa linkler daha iyi olur
ve ddr3 ddr4 filan şeyleri var bilmiyorum onlarıda pc min ddr kaç ram olduğunuda bilmiyorum onun için sordum ddr3 se diyelim dd4 alsak birşey olurmu ?

ve galiba işlemciden işlemciye değişiyormuş 4 gb 2 tane aldık diyelim 8 gb ram görüneceğine 7.90 7.88 gibi birşeyler gösterirmi öyle birşeyler okumuştumda.

KS

kirbylove

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Özelliklerdede şunlar yazıyor karışık yazabilirim bilmiyorum pardon :D

intel(R) Core(TM) i3-3110M CPU @ 2.40 GHz (4CPUs), ~2.4GHz

sistem modeli yazıyo oda şu galiba

GNB15xx B1 serisi

Grafik şeyindede şunlar yazıyor

Intel(R) HD Graphics 4000

64 bit 4 gb ram

Ramın ddr kaç olduğuna nerden bakacağımı bilmiyorum şimdilik bunlar var.

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
8 GB Ram 7.88 gözükmesi doğaldır işlemci kendi grafik birimine ayırıyor olabilir. Ram hakkında bilgi sahibi olmak için CPU-Z yazılımını indirin indirdikten sonra çalıştırın ve orada bilgiler yazıyor. Memory ve SPD kısmı var oraların ss lerini atarsanız Ram DDR3 mü 4 mü frekansı ne CL değeri kaç gibi özellikleri öğrenilir. Ona göre öneri yapılır.

KS

kirbylove

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Hepsini toplu atayım ozaman html paylaşamadım umarım text işe yarar.

RAMMon v2.1 Build: 1000 built with SysInfo v2.3 Build: 1000
PassMark (R) Software
www.passmark.com

Memmory summary for ADMIN-PC:
Number of Memory Devices: 1 Total Physical Memory: 3978 MB (4096 MB)
Total Available Physical Memory: 2148 MB
Memory Load: 45%

Item | Slot #1 | Slot #2 |
-------------------------------------------------------------------------------|-----------------------|-----------------|-
Ram Type | DDR3 | Not Populated |
Maximum Clock Speed (MHz) | 800 (JEDEC) | |
Maximum Transfer Speed (MHz) | DDR3-1600 | |
Maximum Bandwidth (MB/s) | PC3-12800 | |
Memory Capacity (MB) | 4096 | |
Jedec Manufacture Name | Samsung | |
Search Amazon.com | Search! | |
SPD Revision | 1.2 | |
Registered | No | |
ECC | No | |
On-Die ECC | No | |
DIMM Slot # | 1 | |
Manufactured | Week 4 of Year 2014 | |
Module Part # | M471B5173QH0-YK0 | |
Module Revision | 0x0 | |
Module Serial # | 0x3777EBA3 | |
Module Manufacturing Location | 2 | |
# of Row Addressing Bits | 16 | |
# of Column Addressing Bits | 10 | |
# of Banks | 8 | |
# of Ranks | 1 | |
Device Width in Bits | 8 | |
Bus Width in Bits | 64 | |
Module Voltage | 1.5V, 1.35V | |
CAS Latencies Supported | 5 6 7 8 9 10 11 | |
Timings @ Max Frequency (JEDEC) | 11-11-11-28 | |
Maximum frequency (MHz) | 800 | |
Maximum Transfer Speed (MHz) | DDR3-1600 | |
Maximum Bandwidth (MB/s) | PC3-12800 | |
Minimum Clock Cycle Time, tCK (ns) | 1.250 | |
Minimum CAS Latency Time, tAA (ns) | 13.125 | |
Minimum RAS to CAS Delay, tRCD (ns) | 13.125 | |
Minimum Row Precharge Time, tRP (ns) | 13.125 | |
Minimum Active to Precharge Time, tRAS (ns) | 35.000 | |
Minimum Row Active to Row Active Delay, tRRD (ns) | 6.000 | |
Minimum Auto-Refresh to Active/Auto-Refresh Time, tRC (ns) | 48.125 | |
Minimum Auto-Refresh to Active/Auto-Refresh Command Period, tRFC (ns) | 260.000 | |
| | |
DDR3 Specific SPD Attributes | | |
Write Recovery Time, tWR (ns) | 15.000 | |
Internal Write to Read Command Delay, tWTR (ns) | 7.500 | |
Internal Read to Precharge Command Delay, tRTP (ns) | 7.500 | |
Minimum Four Activate Window Delay, tFAW (ns) | 30.000 | |
Maximum Activate Window in units of tREFI | 0 | |
RZQ / 6 Supported | Yes | |
RZQ / 7 Supported | Yes | |
DLL-Off Mode Supported | Yes | |
Maximum Operating Temperature Range (C) | 0-95 | |
Refresh Rate at Extended Operating Temperature Range | 2X | |
Auto-self Refresh Supported | No | |
On-die Thermal Sensor Readout Supported | No | |
Partial Array Self Refresh Supported | No | |
Thermal Sensor Present | No | |
Non-standard SDRAM Type | Standard Monolithic | |
Maxium Activate Count (MAC) | | |
Module Type | SO-DIMM | |
Module Height (mm) | 30 | |
Module Thickness (front), (mm) | 2 | |
Module Thickness (back), (mm) | 2 | |
Module Width (mm) | 67.6 | |
Reference Raw Card Used | Raw Card B Rev. 2 | |
DRAM Manufacture | Samsung | |

1.png
2.png

KS

kirbylove

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Samsung M471B5173QH0-YK0 4GB DDR3 1600 MHz CL11 Ram - 269 TL - Şuan ki belleğinizin aynısı. Aynı ürün almak uyumsuzluk riskini oldukça azaltır. 4+8 GB yapmanız performans ve uyumsuzluk sorunları yaratabilir o yüzden 4+4 kullanmanızı öneririm.
Bundan 2 tane alırsam uygun olurmu peki çünki elimdeki şuanki ram baya bi yanmaya yakın gibi birşey bi ara pc temizlerken okumamıştı takıp çıkarttığımda silgi filanlada silmiştim ozaman hiç okumuyordu elimle en son silmiştim öyle zordan çalışıyor anlatabilmişimdir umarım aynı şekilde pc boştayken veya oyundayken eskiden %50 kullanıyorsa diyelim şimdi abartı şekilde kullanıyor baya yorgun ram kısaca + oyunlarda sorun yapıyor anlayabiliyorum 700 fps aldığım oyunda 200 300 aldırıyor bi ara baya uğraşmıştımda ram normal tak çıkarda bile zornan okuyordu bende o yüzden bundan 2 tane alıp taksam iyi olurmu elimdeki şuanki ramıda saklarım.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Bundan 2 tane alırsam uygun olurmu peki çünki elimdeki şuanki ram baya bi yanmaya yakın gibi birşey bi ara pc temizlerken okumamıştı takıp çıkarttığımda silgi filanlada silmiştim ozaman hiç okumuyordu elimle en son silmiştim öyle zordan çalışıyor anlatabilmişimdir umarım aynı şekilde pc boştayken veya oyundayken eskiden %50 kullanıyorsa diyelim şimdi abartı şekilde kullanıyor baya yorgun ram kısaca + oyunlarda sorun yapıyor anlayabiliyorum 700 fps aldığım oyunda 200 300 aldırıyor bi ara baya uğraşmıştımda ram normal tak çıkarda bile zornan okuyordu bende o yüzden bundan 2 tane alıp taksam iyi olurmu elimdeki şuanki ramıda saklarım.
Cihazınızda 1 adet boş soket yok mu? Siz onun yanına bu belleği ekleyeceksiniz.

KS

kirbylove

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Cihazınızda 1 adet boş soket yok mu? Siz onun yanına bu belleği ekleyeceksiniz.
Evet boş yer var fakat ben şuanki elimdeki ramıda sorunlu olduğu için baya onuda çıkartıp 2 tane attığınız linkteki ramdan alsam uygun olurmu performans oyun v.s açısından komple değiştireceğim kısaca.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Evet boş yer var fakat ben şuanki elimdeki ramıda sorunlu olduğu için baya onuda çıkartıp 2 tane attığınız linkteki ramdan alsam uygun olurmu performans oyun v.s açısından komple değiştireceğim kısaca.
O halde 8+8 bellek bakalım ama önce anakartın desteklediği bellek kapasitesine bakmak gerek. Ben elinizdeki belleğe uygun bellek almak istiyorsunuz diye böyle öneri yaptım.

CPUz yazılımından Mainboard kısmından görsel paylaşır mısınız bakalım anakart ne diye geçiyor.

KS

kirbylove

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
O halde 8+8 bellek bakalım ama önce anakartın desteklediği bellek kapasitesine bakmak gerek. Ben elinizdeki belleğe uygun bellek almak istiyorsunuz diye böyle öneri yaptım.

CPUz yazılımından Mainboard kısmından görsel paylaşır mısınız bakalım anakart ne diye geçiyor.
Bu galiba

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    9.8 KB · Görüntüleme: 8

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
AIDA64 verilerine göre 1066/1333/1600MHz hızlarında ve maksimum 16GB RAM desteği var görünüyor. Size bu frekanslarda DDR3 8+8 bellek önerisi yapabiliriz gibi duruyor. Önerdiğim bellekten 2 adet alıp 8GB ile az bir masrafa girip sistemi biraz daha kullanabilirsiniz yada masrafına değmez ama 8+8 GB alınabilir. Ne diyorsunuz?

KS

kirbylove

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
AIDA64 verilerine göre 1066/1333/1600MHz hızlarında ve maksimum 16GB RAM desteği var görünüyor. Size bu frekanslarda DDR3 8+8 bellek önerisi yapabiliriz gibi duruyor. Önerdiğim bellekten 2 adet alıp 8GB ile az bir masrafa girip sistemi biraz daha kullanabilirsiniz yada masrafına değmez ama 8+8 GB alınabilir. Ne diyorsunuz?
Hocam masrafa değmez attığınız linktekinden dediğiniz gibi 2 tane alırım ozaman bi sonraki aşamada ssd alacağım önce bunu aradan çıkarmak istedim teşekkürler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri