Çözüldü 50.000₺ Toplama Pc Tavsiyesi (13 Ağustos 2022)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ZaHando

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Herkese iyi akşamlar. 50k lık bi bütçem var taksitli alıp yavaş yavaş ödemeyi planlıyorum. Genellikle hikayeli AAA oyunları oynuyorum nadiren de olsa online oyun oynadığım da oluyor. Full ayarlarda böyle görsel keyif tavan oynamak istiyorum. Monitör olarak 2K bir monitör yeterli olur diye düşünüyorum. Amd veya intel olsun diye bir fanlığım yok hangisi daha performanslı olacaksa ona yöneleceğim. Yardımcı olabilir misiniz? (Sadece Monitör ve kasa olacak)

Androeat

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
283
Monitör:

İşlemci:

Ekran Kartı:

Anakart:

SSD:

RAM:

Kasa:

PSU:

İşlemci Soğutucu:

850w PSU genel olarak yeterli olur fakat verimlilik ve parçanın rahat çalışmasını sağlamak için 1000w tercih edebilirsiniz.

5800x için 280mm soğutucu yetecektir. 5900x için 360mm gerekebilir.

Dark Maxima V20 kasasında 360mm ile sorun yaşayabilirsiniz. Dark Guardian kasalarda takmak için 3.5" HDD yuvasını sökmeniz gerekiyor. Ponos'ta üst kısma konumlandırılarak kullanılabileceğini düşünüyorum. Kasaya alternatif bakılabilir.

B550 anakartlar iş görecek seviyede. Daha güçlü olmasını isterseniz TUF X570 tercih edebilirsiniz.

Son düzenleme:
KS

ZaHando

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Teşekkür
Monitör:

İşlemci:

Ekran Kartı:

Anakart:

SSD:

RAM:

Kasa:

PSU:

İşlemci Soğutucu:

850w PSU genel olarak yeterli olur fakat verimlilik ve parçanın rahat çalışmasını sağlamak için 1000w tercih edebilirsiniz.

5800x için 280mm soğutucu yetecektir. 5900x için 360mm gerekebilir.

Dark Maxima V20 kasasında 360mm ile sorun yaşayabilirsiniz. Dark Guardian kasalarda takmak için 3.5" HDD yuvasını sökmeniz gerekiyor. Ponos'ta üst kısma konumlandırılarak kullanılabileceğini düşünüyorum. Kasaya alternatif bakılabilir.

B550 anakartlar iş görecek seviyede. Daha güçlü olmasını isterseniz TUF X570 tercih edebilirsiniz.
Teşekkür ederim bi bakayım nasılmış bunlar.

KS

ZaHando

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6

-Böyle bi düzenleme yaptım sizce uyum olarak nasıl? Farklı öneriniz varsa onu da değerlendiririm. Bunun yerine daha uygun bunu alsan yine işini görür gibi falan bilemiyorum siz daha iyi tavsiyede bulunursunuz.
-Kasanın içinde fanları var mı yazmamışlar sanırım ya da ben mi görmedim
-Monitörü de öneri üzeri üzerine youtube dan falan izledim güzel duruyo. Renkleri falan iyi gibi tabi canlı görmek lazım 3xA full oyun oynamak için işimi görür herhalde. @Androeat @ugur.gozaydin

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881

-Böyle bi düzenleme yaptım sizce uyum olarak nasıl? Farklı öneriniz varsa onu da değerlendiririm. Bunun yerine daha uygun bunu alsan yine işini görür gibi falan bilemiyorum siz daha iyi tavsiyede bulunursunuz.
-Monitörü de öneri üzeri üzerine youtube dan falan izledim güzel duruyo. Renkleri falan iyi gibi tabi canlı görmek lazım 3xA full oyun oynamak için işimi görür herhalde. @Androeat @ugur.gozaydin
Kasa bir ön ve bır arka olmak üzere 2 adet fanla geliyor hocam bildiğim kadarıyla, siyah renkliler aydınlatma yok bu renginde sanırım

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Anladım önde 1 tane yetmez sanki ne dersiniz ?
Hocam kasa kaliteli ve bolca önerilen bir model, yetersiz gelirse ve bu model hoşunuza giderse ilave yapılabilir. İlave fan olarak kalitesinden emin olduğum noctua ve arctics markası var. Biraz daha yüksek seviye ürünler olduğundan emin olmadığım bileşenlere yönlendirmek istemem.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Kasa bir ön ve bır arka olmak üzere 2 adet fanla geliyor hocam bildiğim kadarıyla, siyah renkliler aydınlatma yok bu renginde sanırım
2 adet 14cm RGB olmayan fan ile geliyor kasa. Bu fanları öne alırsanız sıvı soğutmada zaten üst panelde olacak sorun yok. Egzoz fana ihtiyaç yok sıvı soğutmadaki 3 fan zaten dışarı hava atacak ama estetik açıdan arkaya 1 adet egzoz fan bence uygun olur.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
CPU : - Sadece oyun için bence 5900X aşırı fazla. 5700X ile işte yapılır oyunda oynanır. GPU yükseltmek daha doğru olur.

GPU :
  1. - GIGABYTE anakart ile seçin.!!!
  2. - ASUS anakart ile seçin.!!!
MB :
RAM : x2 kit

SSD :

KASA :
PSU :

SOĞUTUCU :

MONİTÖR :

Toplamda minimum 51.640 TL yapıyor burası.

Son düzenleme:
KS

ZaHando

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
CPU : - Sadece oyun için bence 5900X aşırı fazla. 5700X ile işte yapılır oyunda oynanır. GPU yükseltmek daha doğru olur.

GPU :
  1. - GIGABYTE anakart ile seçin.!!!
  2. - ASUS anakart ile seçin.!!!
MB :
RAM : x2 kit

SSD :

KASA :
PSU :

SOĞUTUCU :

MONİTÖR :

Toplamda minimum 51.640 TL yapıyor burası.
Asus kartın linki bozuk sanırım açılmadı.
Yukarıdaki LG monitör iyi değil mi ben ona tav olmuştum gibi

KS

ZaHando

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6

Hocam bu bileşenleri şöyle değiştirdim.
-İşlemciyi 5900x yerine 5700x alacağım.
-Kasayı için aynı kasanın Drgb li versiyonu varmış o hoşuma gitti ama bi yorumda içinden pwm çoklayıcı çıkmıyor demiş. O ne işe yarıyor almalı mıyım?
-Siz de benim yazdığım ramin aynısını önermişsiniz galiba be nyanına 4X yazmamışım sanırım. 4 tane almayı düşünüyorum.
-Anakartta plus vs pro versiyonu arasında sadece boyutu mu fark ediyor. microatx yada atx olması çok önemli bir şey mi bunu bilmiyorum. fiyatları aynıydı.
-Monitörü değiştiremedim hocam ya nedense çok hoşuma gitti bu monitör sizin attığınızla ilgili de baya video izledim ama lg'ye daha çok puan verdim.
bunlar dışında aklıma bi soru gelmedi şuan. hiç kasa toplamamış biri olarak kendim monte edebilir miyim sizce ? Fiyat 49-50 oldu böyle @ugur.gozaydin

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Hocam bu bileşenleri şöyle değiştirdim.
-İşlemciyi 5900x yerine 5700x alacağım.
-Kasayı için aynı kasanın Drgb li versiyonu varmış o hoşuma gitti ama bi yorumda içinden pwm çoklayıcı çıkmıyor demiş. O ne işe yarıyor almalı mıyım?
-Siz de benim yazdığım ramin aynısını önermişsiniz galiba be nyanına 4X yazmamışım sanırım. 4 tane almayı düşünüyorum.
-Anakartta plus vs pro versiyonu arasında sadece boyutu mu fark ediyor. microatx yada atx olması çok önemli bir şey mi bunu bilmiyorum. fiyatları aynıydı.
-Monitörü değiştiremedim hocam ya nedense çok hoşuma gitti bu monitör sizin attığınızla ilgili de baya video izledim ama lg'ye daha çok puan verdim.
bunlar dışında aklıma bi soru gelmedi şuan. hiç kasa toplamamış biri olarak kendim monte edebilir miyim sizce ? Fiyat 49-50 oldu böyle @ugur.gozaydin
5700X idealdir.

Fanları birleştirip tek sokete düşüren bir aparat fan çoklayıcı yada FAN HUB. Anakart üzerinde fan soketi yoksa fan sayısı kadar işe yarayan bir aparattır. İyisi 100 TL fiyatlardan başlıyor.

Ben kit önerdim daha mantıklı olur diye ama tek tek alınabilir. Karar sizin.

PRO versiyon daha yeni ve daha güçlü. Anakart boyutu önemsiz.

Sorun yok monitörü beğendiyseniz alın.

Montaj basittir sorun yok. En zorlayıcı şey işlemci ve soğutucu montajıdır ama o konuda da yardımcı oluruz.

KS

ZaHando

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
5700X idealdir.

Fanları birleştirip tek sokete düşüren bir aparat fan çoklayıcı yada FAN HUB. Anakart üzerinde fan soketi yoksa fan sayısı kadar işe yarayan bir aparattır. İyisi 100 TL fiyatlardan başlıyor.

Ben kit önerdim daha mantıklı olur diye ama tek tek alınabilir. Karar sizin.

PRO versiyon daha yeni ve daha güçlü. Anakart boyutu önemsiz.

Sorun yok monitörü beğendiyseniz alın.

Montaj basittir sorun yok. En zorlayıcı şey işlemci ve soğutucu montajıdır ama o konuda da yardımcı oluruz.
- p500a versiyonda sanırım 3 tane önde dRGB fan var arkaya bir tane alayım diyorum bu işimi görür mü?
- Fanlar için çoklayıcı bir aparat önerebilir misiniz?
- Bir de ramleri kit önerdim demişsiniz. Sizin önerdiğinizden 2 kit almak yerine tek 4 tane alsam bir farkı mı bir şey kaçırıyorum sanki gibi hissettim. @ugur.gozaydin

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
- p500a versiyonda sanırım 3 tane önde dRGB fan var arkaya bir tane alayım diyorum bu işimi görür mü?
- Fanlar için çoklayıcı bir aparat önerebilir misiniz?
- Bir de ramleri kit önerdim demişsiniz. Sizin önerdiğinizden 2 kit almak yerine tek 4 tane alsam bir farkı mı bir şey kaçırıyorum sanki gibi hissettim. @ugur.gozaydin
Sıvı soğutma üst panele yerleştirilecek gerekli değil o 3 fan dışarı hava atacak. Ancak estetik açıdan arkası boş kalmasın derseniz bu ürün işinizi fazlasıyla görür.

Şöyle ki tek tek 4 adet bellek aldığınızda eğer o bellekler aynı parti ürünlerden değilse uyumsuzluk odaklı riski 4 'e bölüyorsunuz. Ancak kit alırsanız risk %50 oluyor.

Fan çoklayıcı için öneri yapacağım.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
- 5 port var ama maksimum 4 adet takmanızı öneririm. Hatta 3 adet idealdir.

- Tüm soketler kullanılabilir. 10 fan destekli. Ekstra dışarıdan güç bağlantısı yapıyorsunuz güç kaynağından ve bu sayede ilk ürün ürün gibi kısıtlaması yok.

- Hem 8 port fan döndürmek için hem de ARGB LED bağlantısı için ortak kontrolcüdür. Tüm soketler kullanılabilir. 10 fan destekli. Ekstra dışarıdan güç bağlantısı yapıyorsunuz güç kaynağından ve bu sayede ilk ürün ürün gibi kısıtlaması yok.

- Tüm soketler kullanılabilir. 10 fan destekli. Ekstra dışarıdan güç bağlantısı yapıyorsunuz güç kaynağından ve bu sayede ilk ürün ürün gibi kısıtlaması yok.

KS

ZaHando

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
- 5 port var ama maksimum 4 adet takmanızı öneririm. Hatta 3 adet idealdir.

- Hem 8 port fan döndürmek için hem de ARGB LED bağlantısı için ortak kontrolcüdür. Tüm soketler kullanılabilir. 10 fan destekli. Ekstra dışarıdan güç bağlantısı yapıyorsunuz güç kaynağından ve bu sayede ilk ürün ürün gibi kısıtlaması yok.

Bakacağım şimdi bunlara da. dRGb aRGB olayı tam olarak nasıl peki sizin önerdiğiniz fan aRGB kasadakiler sanırsam dRGB

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Hm anladım. Sistemdeki tüm fanları veya başka parçaların renklerini senkronize imkanı olur mu peki yoka hepsi bağımsız renklerde mi olurlar.
Tüm sistem RGB senkronu olabiliyor sorun yok. Ona göre ürünler önerdim zaten. Uyumsuz ürün önermem ve önersem de belirtirim nesi uyumsuz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri