Çözüldü 5800X İçin Sıvı Soğutma Ve Power Önerisi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

JeR2K

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar,

Şimdi elimdeki sistem bu fotoğraftakidir.

Bugün Ryzen 7 5800x aldım;

1-Buna 500W power yeterli midir ? ( Power yetersiz derseniz F/P power önerirmisiniz ?)
2-şuanki işlemci fanı Ryzen 7 5800x soğutabilir mi ? ( soğutamaz derseniz F/P sıvı soğutucu önerirmisiniz ?)

Şuanki kasa: ( bu )

Almayı düşündüklerim:

-1-
-2-

Öneriniz nedir ?

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    31.9 KB · Görüntüleme: 8
Moderatörün son düzenlenenleri:

Atalayq

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
419
Soğutma 5800xi yeteri kadar soğutmaz. 120mm sıvı soğutmalar çokta iyi değil. Hava soğutma öneririm. Bütçenize uygun bişeyler öneririz eğer bütçenizi söylerseniz.

psu ise attığınız pahalı. Şu yeterli olur. Tabi ilerde nasıl bir yükseltme yaparsınız bilemiyorum.

KS

JeR2K

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
bilgi için teşekkür ediyorum bütcem 4 k ya kadar var ama vatan pc den alınacak.
sonraki yükseltmem ekran kartı ve m2 düşünüyorum
bu attığım sıvı soğutma iş görmez mi ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
CM ML240L ürünü 5800X için çok uygun bir ürün değil ama iş görür eğer ille o ürünü almak istiyorsanız. Vatan Bilgisayar üzerinden alacaksanız ille Cougar markasının COUGAR AQUA ARGB veya HELOR serisinden bir ürün alın. Alman malıdır ve performansı oldukça iyidir. 5 yıl garantili bir üründür.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
PSU markası olarak aşağıdaki ürünleri tercih edebilirsiniz.
  1. SEASONIC
  2. FPS
  3. Be quite!
  4. ASUS
  5. COUGAR
  6. MSI
  7. XPG
  8. ADATA
  9. COOLER MASTER
  10. CORSAIR
  11. EVGA
  12. NZXT
  13. THERMALTAKE
  14. HIGH POWER
  15. ZALMAN
  16. SHARKOON SILENTSTORM COOL ZERO
  17. ANTEC
  18. BİTFENİX
  19. LİAN Lİ
  20. PHANTEKS
  21. SİLVER STONE
Minimum 650W bir ürün seçin ve mutlaka 80+ sertifikası olsun.

KS

JeR2K

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
bilgi için teşekkür ediyorum COUGAR AQUA ARGB alacam o zaman
power içinde bu düşünmekteyim msı mag a650 bn 658w 80 plus bronze ( bu iyimidir )
ve bir sorum bu önerdiğiniz sıvı soğutma benim kasaya oluyor mu ?
kasam bu :

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
bilgi için teşekkür ediyorum COUGAR AQUA ARGB alacam o zaman
power içinde bu düşünmekteyim msı mag a650 bn 658w 80 plus bronze ( bu iyimidir )
ve bir sorum bu önerdiğiniz sıvı soğutma benim kasaya oluyor mu ?
kasam bu :

Önerdiğim markalardan birisi olur ve dediğim gibi 650W ve üzeri tercih edin. Özetle evet o MSI ürünü olur ama anakartınızdaki CPU güç girişini kontrol edin. Eğer 8+8 veya 8+4 soket varsa bu MSI ürününde sadece 8 pin olduğu için CPU güç bağlantısı kablosu olarak uyumsuz bir ürün almış olursunuz. Dikkat edin buna.

Soğutucu kasanızla uyumlu evet. Bu verdiğim linkte 240mm sıvı soğutma desteği var yazıyor. Link :

KS

JeR2K

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

Cougar Aqua ARGB 240 CGR-AQUA-ARGB-240 240mm​

Bu önerdiğin sıvı soğutmada termal macun var mı yoksa almam mı gerekiyor ( almam gerekiyorsa hangisini almalıyım vatan bilgisayardan )

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
O işlemciyi o ekran kartı ile kullanırsan PSU değiştirmene gerek yok .
Herkes PSU önermiş ama anlamadım 1650 + 5800x ne çekecekmiş ki :)
PSU değiştirme , o anakart ile o işlemciyi doğru düzgün besleyemezsin . Anakarta bütçe ayır .
Son olarak o kasadan kullandım , üst tarafa 240 radyatör sığdırmak oldukça zor. Hatta ramlerin profili biraz yüksekse işi çok iyi bilmeyen birisi için neredeyse imkansız.
Ön tarafa montaj yapmak durumunda kalabilirsin, bilgin olsun.

KS

JeR2K

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Önerilenleri aldım evet ya bu kasanın üstüne nasıl radyotörü takacam bir türlü yapamadım ön tarafa takacam sanırım

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Önerilenleri aldım evet ya bu kasanın üstüne nasıl radyotörü takacam bir türlü yapamadım ön tarafa takacam sanırım
Her zaman söylüyorum herşey teknik detay değil , deneyim. Muhtemelen bu harcadığın parayı anakarta harcasan ve ortalama bir hava soğutma alsan çok daha fazla performans alacaktın.
Radyatörün önüne kendi fanlarını montajla (ki bu da görüntü kirliliği olacak).

KS

JeR2K

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Ön tarafta kasanın kendi fanları olsa ve içinede radyatörü taksam ve radyatöre de kendi fanlarını taksam problem olur mu

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
O işlemciyi o ekran kartı ile kullanırsan PSU değiştirmene gerek yok .
Herkes PSU önermiş ama anlamadım 1650 + 5800x ne çekecekmiş ki :)
PSU değiştirme , o anakart ile o işlemciyi doğru düzgün besleyemezsin . Anakarta bütçe ayır .
Son olarak o kasadan kullandım , üst tarafa 240 radyatör sığdırmak oldukça zor. Hatta ramlerin profili biraz yüksekse işi çok iyi bilmeyen birisi için neredeyse imkansız.
Ön tarafa montaj yapmak durumunda kalabilirsin, bilgin olsun.
Kullanıcı PSU ve Sıvı soğutma uyumlu mu diye sordu bende önerdim. Kullanıcıya diyemem ki almayın, kendi kararı. 5800X + 1650 tamam çok bir güç çekmeyecek ama hem FSP 'nin giriş seviyesi ürününden biraz daha kaliteli bir PSU almış olacak hem de ileriye yatırım amaçlı daha yüksek W değeri olan bir ürün almış olacak. İleride tekrar PSU değiştirmekten iyidir.

Anakarta gelirsek evet 5800X için yetersiz sayılır ama işlemci her türlü işiniz %10 kayıpla bile olsa yapacak. Değiştirilmesi tabi ki iyi olur ama ben o bileşenleri almıştır diye bir şey söylemdim.

Kasaya gelirsek üst panele standart 27mm radyatör + 25mm fan ile 240mm kurulum yapanlar var nette. Üstelik yüksek VRM soğutucusuna sahip anakartlarla. Kasanın sitesinde 240mm desteği var yazıyordu zaten. O yüzden ona net bir şey söyleyemem ama %95 uyumlu.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Kullanıcı PSU ve Sıvı soğutma uyumlu mu diye sordu bende önerdim. Kullanıcıya diyemem ki almayın, kendi kararı. 5800X + 1650 tamam çok bir güç çekmeyecek ama hem FSP 'nin giriş seviyesi ürününden biraz daha kaliteli bir PSU almış olacak hem de ileriye yatırım amaçlı daha yüksek W değeri olan bir ürün almış olacak. İleride tekrar PSU değiştirmekten iyidir.

Anakarta gelirsek evet 5800X için yetersiz sayılır ama işlemci her türlü işiniz %10 kayıpla bile olsa yapacak. Değiştirilmesi tabi ki iyi olur ama ben o bileşenleri almıştır diye bir şey söylemdim.

Kasaya gelirsek üst panele standart 27mm radyatör + 25mm fan ile 240mm kurulum yapanlar var nette. Üstelik yüksek VRM soğutucusuna sahip anakartlarla. Kasanın sitesinde 240mm desteği var yazıyordu zaten. O yüzden ona net bir şey söyleyemem ama %95 uyumlu.
Bro sen bu aralar alıngan olabilir misin :) biri ya da sen özelinde konuşmadım ki .
Sen de biliyorsun PSU değişimine gerek olmadığını ve anakartı değiştirmesi gerektiğini.
Kasa konusunda hatan var , çok spesifik parçalarla montaja izin veriyor . O kasada 3 tane sıvı soğutma denedim 3 farklı ram denedim . Eğer direk profilsiz veya çok lov profil bir ram kullanmazsan ( uzunluğu dahi önemli ) 240 montajlanamaz.
Site verisine bakma aynı kasa 10000 markada var Çinli üretici işte :) hatalı site verisi.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Bro sen bu aralar alıngan olabilir misin :) biri ya da sen özelinde konuşmadım ki .
Sen de biliyorsun PSU değişimine gerek olmadığını ve anakartı değiştirmesi gerektiğini.
Kasa konusunda hatan var , çok spesifik parçalarla montaja izin veriyor . O kasada 3 tane sıvı soğutma denedim 3 farklı ram denedim . Eğer direk profilsiz veya çok lov profil bir ram kullanmazsan ( uzunluğu dahi önemli ) 240 montajlanamaz.
Site verisine bakma aynı kasa 10000 markada var Çinli üretici işte :) hatalı site verisi.
Yok ya ama bilemedim şimdi böyle dedin diye kendimden şüphe ettim. :D :D :D

Kasa konusunda direkt bir deneyimim yok sadece nette aratırdım ve kendi sitesine baktım öyle yorum yazdım. Zaten en kötü senin dediğin gibi ön tarafa montajlanır, orası büyük dert değil bence.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Bro ben senin özelinde konuşmuyorum , eğer öyle etki bırakırsam söyle .
Yok ya ama bilemedim şimdi böyle dedin diye kendimden şüphe ettim. :D :D :D

Kasa konusunda direkt bir deneyimim yok sadece nette aratırdım ve kendi sitesine baktım öyle yorum yazdım. Zaten en kötü senin dediğin gibi ön tarafa montajlanır, orası büyük dert değil bence.
Bro sana özel değil benim yorumları yanlış anlama zaten biliyosun sana cevap verdiğimde alıntılıyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri