70C Ekran Kartı İçin Yüksek Sıcaklık Mıdır?

furkii06

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Merhabalar iyi forumlar,

PC' yi 2. el kendim topladım. Aralık ayında. Sorunum 'dııııd' sesi gelip ekranın donması. İnternette araştırdım, HDD olabilir demişler başkasını koydum, RAM demişler ondan şüphem yok. Olsaydı baştan yapardı bunu. Windows' un sorunları vardır dediler format attım. Bir tek ekran kartı kaldı.

Sistemim;
AMD FX 8300 - ASUS M5A78L-M LX3 - GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 1600MHz CL9 Dual - SAPPHİRE R9 285 DUALX OC - PNY CS900 240GB - Aerocool VX 500w (tavsiye etmiyorum) - TX K3 KASA

Cyberpunk 2077, Rocket League oynuyorum hiçbir sıkıntı yok istersen 24 saat aralıksız oyna ama iş Metin 2, Fallout 4 vs. geldi mi ses çıkartıp donuyor.
Isınma problemi olarak görüyorum, çünkü bilgisayar zorlanırken bu sorun oluşuyor lakin kartın ve ya işlemcinin 75 ve üzeri sıcaklığa ulaştığını dahi görmedim. Acaba sıcaklık ayarı mı var belli sıcaklıktan sonra reset attırıyor. Fikir ve düşüncelerinizi bekliyorum, teşekkürler.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Abdulkadir51

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
55
Sorun çıkaracak bir sıcaklık değil. Normal

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
70 derece sıcaklıklar ekran kartı üreticilerinin hedeflediği yükte sıcaklık değerleridir. 80 derecenin altı iyidir 70 derecelerde sorun yok.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Soruna gelecek olursa öncelikle bellekleri test edin memtest86 ile. Onlarda başta sorum olurdu gibi bir şey bakış açısı yok. Elektronik zamanla arızalanabilir. Test edin sorunlu listesinde %95 ihtimalle çıksın.

KS

furkii06

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Soruna gelecek olursa öncelikle bellekleri test edin memtest86 ile. Onlarda başta sorum olurdu gibi bir şey bakış açısı yok. Elektronik zamanla arızalanabilir. Test edin sorunlu listesinde %95 ihtimalle çıksın.
İşlemin 2-10 saat sürdüğünü söyledikleri için Windows üzerinden test yapmıştım. Sorunla karşılaşmamıştım ama yine de denerim.

KS

furkii06

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Memtest86 yazılımı daha detaylı test yapıyor. Önce XMP açık deneyin sorun çıkarsa sonra XMP kapalı denersiniz.
Hocam testi tekrar o hatayı alana kadar bekledim, bugün Memtest' i yaptım. Sorun çıkmadı.
1.PNGEkran Alıntısı.PNG
Bunlardan da bir şey anlamadım size göstermek istedim. Eğer bunlardan de sorun çıkmazsa ekran kartı kalıyor geriye. Ona ne gibi test uygulamalıyım? Teşekkürler.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Disklerde kritik bir sorun yok.

Furmark ile kartı yüke sokup HWinfo yazılımıyla frekans ve voltaj değerlerine bakılabilir ki hata vermezse kart test aşamasında değerlere göre yorum yaparız ama anakart ve işlemci odaklı sorunlarda olabilir, Windows odaklı bir sorunda olabilir veya bir sürücü sıkıntı yaratıyor olabilir format bile atsanız aynı sürücüyü yine kurarsanız sorun çözülmeyebilir. Çok fazla test edilecek şey var özetle. Sürücü sorunları için işlemi başlatıp hata alana kadar sistemi kullanıp hata alırsanız hatayı analiz edebiliriz. Anakart veya işlemciyse sorun anlamak zor ki aynı şey ekran kartı içinde geçerli.

KS

furkii06

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Furmark ile kartı yüke sokup HWinfo yazılımıyla frekans ve voltaj değerlerine bakılabilir ki hata vermezse kart test aşamasında değerlere göre yorum yaparız
Testi yaparım hata almazsam voltaj ile beraber size bildiririm.
Lakin 2. el aldım ekran kartını. Macun yeniledik, yağladık, Furmark testi yaptık bir sorunla karşılaşmadık. Acaba R9 285' in son sürüm Radeon yazılımı ile alakalı mıdır durum? Çünkü ben eski sürüm kullanmıştım AC: Origins oynarken. Yeni sürümde Origins çöküyordu. Yeni sürüm kurmadan önce bu sorun var mıydı onu da hatırlamıyorum, hiç dikkat etmedim.
Windows odaklı bir sorunda olabilir veya bir sürücü sıkıntı yaratıyor olabilir format bile atsanız aynı sürücüyü yine kurarsanız sorun çözülmeyebilir.
Windows' a format atmadan önce Flash' ım da format kuruluydu. Tekrar silip tekrar Windows indirdim Flash' a belki ondandır diyerekten.

Damacan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
10
Testi yaparım hata almazsam voltaj ile beraber size bildiririm.
Lakin 2. el aldım ekran kartını. Macun yeniledik, yağladık, Furmark testi yaptık bir sorunla karşılaşmadık. Acaba R9 285' in son sürüm Radeon yazılımı ile alakalı mıdır durum? Çünkü ben eski sürüm kullanmıştım AC: Origins oynarken. Yeni sürümde Origins çöküyordu. Yeni sürüm kurmadan önce bu sorun var mıydı onu da hatırlamıyorum, hiç dikkat etmedim.

Windows' a format atmadan önce Flash' ım da format kuruluydu. Tekrar silip tekrar Windows indirdim Flash' a belki ondandır diyerekten.
Hocam bende de AMD ekran kartı var ve oyunlarda dediğiniz gibi donma yapıyordu. Yeni sürüm kurmak ile çözdüm fakat sizinki apayrı bir dert. Zaten format atmışsınız.
Bu kasmayan oyunları hangi diske kurdunuz? Bence sorun ekran kartında değil, 75 derece de çok iyi bir sıcaklık. Ayriyeten işlemci ve anakart ne durumda? Bu bip sesi tam olarak nasıldı?

KS

furkii06

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Hocam bende de AMD ekran kartı var ve oyunlarda dediğiniz gibi donma yapıyordu. Yeni sürüm kurmak ile çözdüm fakat sizinki apayrı bir dert. Zaten format atmışsınız.
Bu kasmayan oyunları hangi diske kurdunuz? Bence sorun ekran kartında değil, 75 derece de çok iyi bir sıcaklık. Ayriyeten işlemci ve anakart ne durumda? Bu bip sesi tam olarak nasıldı?

Bu sesi çıkarıyor lakin bu kadar uzun sürmüyor. 3-4 saniye sonra susuyor donmaya devam ediyor. Elle reset atıyorsun mecburen. Oyunlar HDD' de, boyutu yüksek olan Cyberpunk, Metin2 SSD' de duruyor.
İşlemci, SSD, ekran kartı, RAM' i 2021 Aralık ayında aldım. İşlemcide bi sıkıntı yaşamadım lakin bu ses ondan mı çıkıyor bilmiyorum. Anakartı da eski sistemden çıkarıp ona göre sistem topladım. Bu sorun bu yaz ortaya çıktı.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri