Yardım 7800X3D Için Beyaz 360-420 Sıvı Soğutucu Önerisi

KS

Sartan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Arkadaşlar bir sorum var aşağıdaki görsel ile ilgili. ARctic LF 3 420mm kurulumunda pompadan tek veya 3'lü çıkış yapılabiliyor. Hangisi mantıklıdır? Tek çıkış yaparsak bunu nereye takmamız gerekiyor? Ayrıca tek çıkış yapıldığında radyatör fan hızları ve pompa hızı %100 de mi çalışacak mesela yoksa MSI Dragon Center gibi vs bir yerden ayarı yapılabiliyor mu yine? VRM fanı kontrol etmek önemli midir?

1722669140319.png

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
3 lüye bağla Biosdan kontrol edilebilir.

KS

Sartan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Arakdaşlar Arctic 420mm sıvı soğutucuya pull push yapacağım fakat 140 lık fan yerine 120 lik takarsam sorun teşkil eder mi? rpm değerleri 200 kadar oynuyor 14 lük ile 12 lik arasında. 120 fanlar üst tarafta radyatörün fanları 140 aşağıda şekilde. Yine Arctic marka fan fakat farklı boyutlarda. Takılabilir mi takılırsa çok sorun olur mu? Bilgi verirseniz sevinirim.

Woqqies

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
20
Arasında 200 TL var . Madem Arctic Liquid Freezer III alacaksın (beyaz) kasaya uyumluysa 420 lik modelini alman daha mantıklı sonuçta 360 la 420 arasında 200 tl fark var . 360 lık yerine 420 ilk almak daha mantıklı. Bütçe düşsün diyorsan başka markalara bakabilirsin. Linkini bırakıyorum MSİ MAG var düşünebilirsiniz ürün hakkında (araştırma yapınız). Ben ARCTİC alırdım .

KS

Sartan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Arasında 200 TL var . Madem Arctic Liquid Freezer III alacaksın (beyaz) kasaya uyumluysa 420 lik modelini alman daha mantıklı sonuçta 360 la 420 arasında 200 tl fark var . 360 lık yerine 420 ilk almak daha mantıklı. Bütçe düşsün diyorsan başka markalara bakabilirsin. Linkini bırakıyorum MSİ MAG var düşünebilirsiniz ürün hakkında (araştırma yapınız). Ben ARCTİC alırdım .
Sıvı soğutuyu aldım hocam. Bütçeden kaynaklı değil 140 fan yurtdışından geleceği için bekleme süresi uzun olacak. 120 lik fanlar stokta var. Bu yüzden sordum açıkcası. Soğutma açısından veyahut radyatöre bir sıkıntı çıkartır mı bu durum ?

Pull push için sormuştum şimdi tekrar okuyunca cevabınızı anladım. Fan alacağım yani.

KS

Sartan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Geç gördüm mesajınızı gerçi yardımcı olmaya çalışanlar olmuş. Öncelikle iyi günlerde kullan, güzel bir tercih.

Radyatör kasanın üzerindeyken pull-push görüntü şu şekilde görünüyor:

Ekli dosyayı görüntüle 36987

Pull-Push kullanımda ve radyatörün kasanın üst tarafında konumlandırılması durumunda radyatörün altındaki fanlar kasanın içerisindeki serin havayı radyatöre push (itiyor) ediyor, radyatörün üstündeki fanlar ise radyatör altındaki fanların radyatöre push ettiği havayı radyatörden pull (çekmek) ediyor ve dışarı atıyor, egzoz görevi görüyor:

Ekli dosyayı görüntüle 36988
Yani daha performanslı bir soğutma ortaya çıkıyor. Radyatörden daha hızlı hava geçişi oluyor ve daha işlemci ısısında farklar oluşuyor. Ancak daha önce dediğim gibi çok aşırı derecede farklar ortaya çıkmıyor.

Hatta başka bir aio ile yaptığım pull-push sistemden bir örnek göstereyim (fark sadece 3 dereceydi):

Ekli dosyayı görüntüle 36989

Push-Push yani radyatörün her iki tarafındaki fanların da radyatöre hava itmesi durumunda hava akışı durumu sekteye uğrar. Isı sorunu, fan performansının düşmesi ve hatta fanların zarar görmesi durumu ortaya çıkabilir.

Pull-Push durumda zaten bir taraf serin havayı radyatöre çekerken, bir taraf radyatöre çekilen ve ısınan havayı hemen dışarı atmakla görevli. Hızlı bir akış ve etkili bir soğutma ortaya çıkıyor.

Ayrıca eğer ileride pull-push denersen tüm fanların aynı fanlar olmasına özen göster, aksi durumda da yani fanların performanslarının birbirine yakın olması durumunda da bir sorun olmuyor ama aynı fanları satın alırsan garanti olur.
@Smyrneos hocam sistemi tamamladım anlattığınız gibi Pull-Push yapacağım fakat 140mm arctic fanlarının fiyatları yüksek. 120mm yine aynı marka fan alıp ortalayıp taksam çok sorun olur mu? 420mm arctic sogutucuya 120 lik fanlar uyar mı merak ettim.

sıvı soğutucunun fanlarının 200-1700 rpm, 120mm fanlar 200-1800 rpm şeklinde. 3 lü 120mm 1200 tl fakat 3 lü 140mm fiyatı 1850 tl ye geliyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Hocam aklıma gelmişken Pull-Push için alınan fanların içinden sanırım radyatöre bağlayabilmek için uzun vida türevi şeyler çıkmıyor. Bunları nasıl temin edebiliyoruz ismi ne diye geçiyor ?

Ekli dosyalar

• 20240817_154502.jpg
    20240817_154502.jpg
    2.9 MB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:

Smyrneos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
152
@Smyrneos hocam sistemi tamamladım anlattığınız gibi Pull-Push yapacağım fakat 140mm arctic fanlarının fiyatları yüksek. 120mm yine aynı marka fan alıp ortalayıp taksam çok sorun olur mu? 420mm arctic sogutucuya 120 lik fanlar uyar mı merak ettim.

sıvı soğutucunun fanlarının 200-1700 rpm, 120mm fanlar 200-1800 rpm şeklinde. 3 lü 120mm 1200 tl fakat 3 lü 140mm fiyatı 1850 tl ye geliyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Hocam aklıma gelmişken Pull-Push için alınan fanların içinden sanırım radyatöre bağlayabilmek için uzun vida türevi şeyler çıkmıyor. Bunları nasıl temin edebiliyoruz ismi ne diye geçiyor ?
Merhaba, yurtdışındaydım bu yüzden yeni gördüm mesajlarınızı.

Sisteminiz çok güzel duruyor, iyi günlerde kullanmanızı dilerim.

İlla pull-push yapmak zorunda değilsiniz, daha önce söylediğim gibi birkaç derece fark edecektir. Ancak yine de yapmak isterseniz (ki imkan varsa yapın tecrübe de kazandırır böylesi şeyler) aynı ölçülerde fan kullanmanız gerekiyor. 3x120mm fanlar 420mm lik radyatöre uymaz. Zaten radyatördeki vida delik kısımlarıda buna müsaade etmez.

Soğutucunuzda Arctic P14 PWM PST fanlar bulunuyor. Uyumlu olması açısından beyaz olanını alabilirsiniz ancak illa ARGB olmasına gerek yok zira üstte kalacak zaten.

Ancak daha uygun fiyata, aynı özelliklere sahip alternatif fanlar da bakabilirsiniz (örneğin PURE WINGS 3 140mm PWM high-speed White). Ayrıca Arctic P14 PWM PST fanları set olarak almak yerine tekli olarak 3 tane de alabilirsiniz, bazen daha uyguna gelebiliyor.

Uzun radyatör vidalarını da ayrı olarak satın almanız gerekecek. Corsair ve Lian Li gibi markalar pull-push yapmak isteyenler için kutu içeriğinde extradan yeteri kadar vida sunsa da ARCTIC sunmuyor maalesef. Ayrıca almanız gerekecek. Örnek link bırakıyorum.

KS

Sartan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba, yurtdışındaydım bu yüzden yeni gördüm mesajlarınızı.

Sisteminiz çok güzel duruyor, iyi günlerde kullanmanızı dilerim.

İlla pull-push yapmak zorunda değilsiniz, daha önce söylediğim gibi birkaç derece fark edecektir. Ancak yine de yapmak isterseniz (ki imkan varsa yapın tecrübe de kazandırır böylesi şeyler) aynı ölçülerde fan kullanmanız gerekiyor. 3x120mm fanlar 420mm lik radyatöre uymaz. Zaten radyatördeki vida delik kısımlarıda buna müsaade etmez.

Soğutucunuzda Arctic P14 PWM PST fanlar bulunuyor. Uyumlu olması açısından beyaz olanını alabilirsiniz ancak illa ARGB olmasına gerek yok zira üstte kalacak zaten.

Ancak daha uygun fiyata, aynı özelliklere sahip alternatif fanlar da bakabilirsiniz (örneğin PURE WINGS 3 140mm PWM high-speed White). Ayrıca Arctic P14 PWM PST fanları set olarak almak yerine tekli olarak 3 tane de alabilirsiniz, bazen daha uyguna gelebiliyor.

Uzun radyatör vidalarını da ayrı olarak satın almanız gerekecek. Corsair ve Lian Li gibi markalar pull-push yapmak isteyenler için kutu içeriğinde extradan yeteri kadar vida sunsa da ARCTIC sunmuyor maalesef. Ayrıca almanız gerekecek. Örnek link bırakıyorum.

Hocam öncelikle teşekkür ediyorum ve muhteşemsiniz demek istiyorum. Günlerdir bu vidaları aradığım için sipariş verememiştim fanları. 120mm uymayacağını söylediğiniz iyi oldu çünkü almayı düşünüyordum fiyat açısından uygun olacak diye. Bu arada sitesinde bulabildiğim tek açıklama aşağıdadır (UNC6-32 Screw). Linkinizi gönderdiğiniz vidalar ile sanırım benziyor oldukça yanlış görmüyorsam.

Smyrneos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
152
Hocam öncelikle teşekkür ediyorum ve muhteşemsiniz demek istiyorum. Günlerdir bu vidaları aradığım için sipariş verememiştim fanları. 120mm uymayacağını söylediğiniz iyi oldu çünkü almayı düşünüyordum fiyat açısından uygun olacak diye. Bu arada sitesinde bulabildiğim tek açıklama aşağıdadır (UNC6-32 Screw). Linkinizi gönderdiğiniz vidalar ile sanırım benziyor oldukça yanlış görmüyorsam.

Normalde yurtdışında olsaydınız genelde firmalar o vidaları pull-push yapmak isteyen kullanıcılara ücretsiz gönderiyor ama Türkiyede gümrük vergisiydi osuydu busuydu daha pahalıya gelebilir. O attığım linkteki vidalar uygun. Elinize fan vidalarından birini alıp çevre esnafta bu tarz vida gibi şeyler satan yer varsa onlardan da temin edebilirsiniz. Radyatör fan vidaları genelde standart olur.

KS

Sartan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Normalde yurtdışında olsaydınız genelde firmalar o vidaları pull-push yapmak isteyen kullanıcılara ücretsiz gönderiyor ama Türkiyede gümrük vergisiydi osuydu busuydu daha pahalıya gelebilir. O attığım linkteki vidalar uygun. Elinize fan vidalarından birini alıp çevre esnafta bu tarz vida gibi şeyler satan yer varsa onlardan da temin edebilirsiniz. Radyatör fan vidaları genelde standart olur.
hocam maalesef küçük geldi vidalar. 30mm ucundan yetişiyor radyatöre fanın içinden geçtiğinde. genişliğide bir tık küçük aslında o çok sorun değilde çok güvenemedim düşer düşmez bilemedim. Diğer fanın vidasını söküp karşılaştırdım 32mm uzunluğu. internette bulamadım sanırım hırdavatçı dolaşacağım.

Nuada

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
54
Ben yeni aldığım ryujin 360ın radyatörünü 6 fanlı yaptım. Benimde bazı vidalar kısa geldi. Şuan 3-4 vida tutuyor. 3-4 tanesi alt tarafı tuttu ama diğerleri neden tutmadı anlamadım. Belki de radyatörü zorlayıp diğerlerinin yuvasını yalama yaptık :D. Sanayiye gidersem daha uzun vida bakacağım. n11'den fan vidası aldım onlar hiç tutmadı. Eski sıvı soğutmanınkileri kullandım.

1724287436501.png

1724287493151.png

KS

Sartan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Arkadaşlar sıvı soğutmayı pull push yaptığımızda alttaki ve üstteki fanların ikisini de birleştirip anakarttaki CPU fan bölümüne mi takmamız gerekiyor yoksa alttaki sıvı soğutmanın fanını CPU fana, sıvı soğutmanın üstündeki havayı dışarıya atan fanların kablosunu anakartta başka bir örnek SYS fana mı takmamız gerekiyor?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri