Çözüldü 8 Pin Gerekli Ama Ben 4 Pinle Çalıştırıyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

KaiHiwatari

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Selam Dostlar,

Asus Prıme B550-PLUS anakartımın CPU kısmına 8 pin girişi var fakat benim PSU da 4 pin var şimdilik sistemi bu 4 pini takarak çalıştırdım.

Az birşey bu konu hakkında internete bakındığımda herkes kafamı karıştıran cevaplar verdi. Sizden ve bilgili hocalarımdan acil yardım istiyorum şimdiden teşekkürleri bir borç bilirim.

Sistemim;
-Asus Prıme B550-PLUS anakart
-Ryzen 5600
-Rx 6700 XT
Kasa: Sharkoon TG6 650+80 sertifikalı

Moderatörün son düzenlenenleri:

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
4 Pin ile çalışıyor olabilir ama tahminimce 8 pin girişi işlemciye gerektiğinde daha fazla güç vermek için var.

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Asus Prıme B550-PLUS anakartımın CPU kısmına 8 pin girişi var fakat benim PSU da 4 pin var şimdilik sistemi bu 4 pini takarak çalıştırdım. Az birşey bu konu hakkında internete bakındığımda herkes kafamı karıştıran cevaplar verdi. Sizden ve bilgili hocalarımdan acil yardım istiyorum şimdiden teşekkürleri bir borç bilirim.
Sistemim;
-Ryzen 5600
-Rx 6700 XT
Bilmiyorum fakat işlemci yük altına girdiğinde sistemde drop kapanma gibi sorunlar olabilir.

ahmetalikyc

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
68
Asus Prıme B550-PLUS anakartımın CPU kısmına 8 pin girişi var fakat benim PSU da 4 pin var şimdilik sistemi bu 4 pini takarak çalıştırdım. Az birşey bu konu hakkında internete bakındığımda herkes kafamı karıştıran cevaplar verdi. Sizden ve bilgili hocalarımdan acil yardım istiyorum şimdiden teşekkürleri bir borç bilirim.
Sistemim;
-Ryzen 5600
-Rx 6700 XT
8 Pin kablo al tak diyeceğim de senin PSU modüler değil. Biraz baktım da dönüştürücüler satılıyor alıp başınız ağrımadan sıkıntısız kullanın derim ben.

ahmetalikyc

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
68
8 Pin kablo al tak diyeceğim de senin PSU modüler değil. Biraz baktım da dönüştürücüler satılıyor alıp başınız ağrımadan sıkıntısız kullanın derim ben.
Bu ürünlerden yorumlara ve fiyata bakarak birini alın derim ben.

Ekli dosyalar

• 4D0F17A1-3081-44C6-AEBB-E13167ECB177.png
    4D0F17A1-3081-44C6-AEBB-E13167ECB177.png
    1.2 MB · Görüntüleme: 59

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Selam Dostlar,

Asus Prıme B550-PLUS anakartımın CPU kısmına 8 pin girişi var fakat benim PSU da 4 pin var şimdilik sistemi bu 4 pini takarak çalıştırdım.

Az birşey bu konu hakkında internete bakındığımda herkes kafamı karıştıran cevaplar verdi. Sizden ve bilgili hocalarımdan acil yardım istiyorum şimdiden teşekkürleri bir borç bilirim.

Sistemim;
-Ryzen 5600
-Rx 6700 XT
Çoğu anakart güç girişlerinde fazla soket veya ihtiyaç gereksinimi varmış gibi dursa da işlemci modeline göre güç ihtiyacı değişir. Bu yüzden sisteminiz aktif çalışıyor ama o işlemci verimli çalışıyor mu kontrol etmeniz gerekiyor. Ayrıca birde anakart uzun vadede bir sorun çıkartır mı sorusu var ki evet uzun vadede sorun oluşabilir. Bu şekilde kullanmanızı önermem.

Birde kasanızın içinde SHP 650W 80+ modeli olması gerekiyor. Bu güç kaynağında 4 pin değil 8 pin CPU güç girişi var. 4+4 şeklinde olması gerek.

ahmetalikyc

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
68
Çoğu anakart güç girişlerinde fazla soket veya ihtiyaç gereksinimi varmış gibi dursa da işlemci modeline göre güç ihtiyacı değişir. Bu yüzden sisteminiz aktif çalışıyor ama o işlemci verimli çalışıyor mu kontrol etmeniz gerekiyor. Ayrıca birde anakart uzun vadede bir sorun çıkartır mı sorusu var ki evet uzun vadede sorun oluşabilir. Bu şekilde kullanmanızı önermem.

Birde kasanızın içinde SHP 650W 80+ modeli olması gerekiyor. Bu güç kaynağında 4 pin değil 8 pin CPU güç girişi var. 4+4 şeklinde olması gerek.
Ben buna dikkat etmemiştim, konuyu açan pin sayısına bakmıştır diye, o zaman konu halloldu gibi.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri