8.000-10.000 TL 9800X3D Ve Arctic 420 Ii Uyumlu Kasa Tavsiyesi

freeshah

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
İşlemci
9800x3D olacak
Ekran Kartı
RX6800
Herkese selamlar. Ben 420 MM uyumlu bir kasa arıyorum. 10 bin TL civarında bütçem var. Bir de buna sessiz ve kaliteli 5K civarında bir PSU da önerebilirseniz mutlu olurum.
Niyetim soğutucuyu üst panele takmak. Anladığım kadarıyla daha makul oluyor. Bulduğum kasalar ya fansız ya da ihtiyacımdan fazla büyük ve pahalı. Bazısının da stoğu olmuyor. Lian Li O11D fena değil fakat fan masrafı da var. Kaç tane almak lazım vs onları da bilmiyorum. Daha iyi bir alternatif bulamazsam onu alacağım. Bu durumda yine bana PSU önerebilirsiniz. Bir de kasa için kaç adet fan lazım acaba?

Son düzenleme:

Smyrneos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
172
Herkese selamlar. Ben 420 MM uyumlu bir kasa arıyorum. 10 bin TL civarında alabilirim. Bir de buna sessiz ve kaliteli 5K civarında bir PSU da önerebilirsiniz. Bulduğum kasalar ya fansız ya da ihtiyacımdan fazla büyük. Bazısının da stoğu olmuyor. Lian Li O11D fena değil fakat fan masrafı da var. Kaç tane almak lazım vs onları da bilmiyorum. Daha iyi bir alternatif bulamazsam onu alacağım. Bu durumda yine bana PSU önerebilirsiniz. Bir de kasa için kaç adet fan lazım acaba?

Öncelikle mesajınızı beyaz renkli harflerle yazmışsınız bilginiz olsun, siyah ya da koyu bir renk yaparsanız herkes daha rahat okuyabilir.

Daha önce 420mm destekleyen kasaların bir listesini yapmıştım, buradan listeye bakabilirsiniz: https://forum.pchocasi.com.tr/konu/...isayar-kasalarinin-listesi.87457/#post-597962

Ancak önerim Lian Li Lancool 3 olurdu. Hem dahili olarak önde 3x140mm ARGB (Non-ARGB versiyonu alırsanız ARGBsiz), arkada 1x140mm ARGBsiz fan ile geliyor. Hem üst hem de ön tarafa 420mm ye kadar radyatörlerinizi takabiliyorsunuz.

KS

freeshah

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Cevap veren herkese teşekkürler. Renkleri istemeden bozdum sanırım. Mesajı düzenleyip normal haline getirmeye çalışayım. Önerdiğiniz kasalara bakıp ilk fırsatta tekrar dönüş yapacağım. Bir de bahsettiğim gibi eğer bilen bir arkadaş varsa fansız bir kasa aldırma içine kaç tane falan almam gerektiğini de bana anlatırsa veya herhangi bir rehber linki paylaşması da yeterli olabilir. Çünkü ben baktığımda genelde herkes maksimum fan koyuyor fakat benim şu an için öyle bir bütçem yok.

Smyrneos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
172
Cevap veren herkese teşekkürler. Renkleri istemeden bozdum sanırım. Mesajı düzenleyip normal haline getirmeye çalışayım. Önerdiğiniz kasalara bakıp ilk fırsatta tekrar dönüş yapacağım. Bir de bahsettiğim gibi eğer bilen bir arkadaş varsa fansız bir kasa aldırma içine kaç tane falan almam gerektiğini de bana anlatırsa veya herhangi bir rehber linki paylaşması da yeterli olabilir. Çünkü ben baktığımda genelde herkes maksimum fan koyuyor fakat benim şu an için öyle bir bütçem yok.
Akvaryum tipi ve hava akışı konusunda sorun yaratmayacak kasalarda genelde yan tarafta 3, alt tarafta 3, üst tarafta 3, arka tarafta 1 olmak üzere toplam 10 fanlık alan oluyor (istisnai olarak Phanteks NV9 gibi kasalarda daha fazla olabiliyor ya da kompakt akvaryum kasalarda daha az olabiliyor).

Genelde bu kasalarda üst seviye donanımlar olduğundan 360mm ya da 420mm sıvı soğutma ile kullanılıyor. Doğal olarak 10 fanlı kasalardaki 3 fanlık yeri radyatör alıyor. Yani 7 tane fan barındırmanız gerekiyor. Yandan 3 tanesi içeri hava alacak, alttan 3 tane içeri hava alacak, arka fanlar ve radyatör fanları içerideki havayı dışarı atacak şekilde.

Bir video bırakıyorum. 4-5 ay kadar önce topladığım ve youtube kanalıma eklediğim Lian Li Evo XL (akvaryum tipi) kasalı sistem. 12:15 ile 14:40 dakikaları arasında fan konumlandırması ve bağlantıları görebilirsiniz.

Son düzenleme:

galip

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
76
420mm kasa listesi hazırlayan #Smyrneos teşekkürler
seç beğen kullan

KS

freeshah

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Rehber listelerini okudum hocam tekrar teşekkürler. Videoyu da izledim. LianLi evo 3d dışında baktığım bütün modellerde bir tık zorlama ile uyduğunu görüyorum. Acaba yol yakınken 420'yi iade edip 360 filan mı alsam bilemedim. Kasa bakıyorum ve neredeyse alternatif yok. Eğer O11D alıp 7 tane de fan alırsam kasa bana 15 bin TL civarına mal olacak demektir. Bu da çok fazla. Mesela Asus Proart Pa602 modelini de sevdim. 10-11 bin TL civarında. Fakat reddit'te onun doğrudan uyumlu olmadığını söylemişler. Mesh kısımdaki tırnaklardan birini kırarak oturtan filan vardı. Bu soğutucuyu alıp dışarı mı kuruyor insanlar ne yapıyor ya. :) 1 haftadır bu konuyu araştırıyorum. Gerçekten artık her şey kafamda bir birine girmeye başladı.
Acaba 420'den vaz mı geçmeliyim? 9800x3D beklediğim için almıştım. Ne yapacağımı bilemedim.

galip

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
76
coolermaster haf 700 evo çok büyük aşırı pahalı hiç bir donanım sığmıyor diye sorun olmaz
corsair obsidian 1000D eski kasa ama bulabilirsen ki biraz büyük haf700 evo kadar olmasada

420mm sıvı soğutma acaba artic freezer midir eğer öyle değilse diğer sıvı soğutmalar kasalara sığması lazım artic biraz kalın

KS

freeshah

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Evet bütçemin çok üzerinde. Kasaya bu kadar para da vermek istemiyorum. En son çare sıvı soğutucuyu iade edip değiştirebilirim. Böylece 360 MM destekli kasa bakabilirim. Ya da biraz daha bütçe zorlamayı çalışabilirim. Hangisi daha mantıklıysa ona giderim büyük ihtimalle. Ama özellikle akvaryum kasa bakmıyorum zaten. Asus ProArt çok güzel fiyatı da uygun. Ama işte o da ProArt serisi için üretilmiş sanırım biraz.

galip

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
76
özür zaten başlıkta yazmışsın artic diye

Evet bütçemin çok üzerinde. Kasaya bu kadar para da vermek istemiyorum. En son çare sıvı soğutucuyu iade edip değiştirebilirim. Böylece 360 MM destekli kasa bakabilirim. Ya da biraz daha bütçe zorlamayı çalışabilirim. Hangisi daha mantıklıysa ona giderim büyük ihtimalle. Ama özellikle akvaryum kasa bakmıyorum zaten. Asus ProArt çok güzel fiyatı da uygun. Ama işte o da ProArt serisi için üretilmiş sanırım biraz.
o kasanın kendi sıvı soğutması var ayrı satılsa da 420mm

Smyrneos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
172
Rehber listelerini okudum hocam tekrar teşekkürler. Videoyu da izledim. LianLi evo 3d dışında baktığım bütün modellerde bir tık zorlama ile uyduğunu görüyorum. Acaba yol yakınken 420'yi iade edip 360 filan mı alsam bilemedim. Kasa bakıyorum ve neredeyse alternatif yok. Eğer O11D alıp 7 tane de fan alırsam kasa bana 15 bin TL civarına mal olacak demektir. Bu da çok fazla. Mesela Asus Proart Pa602 modelini de sevdim. 10-11 bin TL civarında. Fakat reddit'te onun doğrudan uyumlu olmadığını söylemişler. Mesh kısımdaki tırnaklardan birini kırarak oturtan filan vardı. Bu soğutucuyu alıp dışarı mı kuruyor insanlar ne yapıyor ya. :) 1 haftadır bu konuyu araştırıyorum. Gerçekten artık her şey kafamda bir birine girmeye başladı.
Acaba 420'den vaz mı geçmeliyim? 9800x3D beklediğim için almıştım. Ne yapacağımı bilemedim.
Bazı kasalar "420mm ye kadar radyatör destekliyoruz" dese de teorik kalabiliyor. Özellikle Arctic Liquid Freezer serisinin kalın radyatörleri için... Ben 4-5 yıl kadar önce sanırım Arctic Liquid Freezer 2 - 420mm soğutucusunu phanteks P500A kasasının ön tarafına (kasa fanlarıyla birlikte pull-push) yerleştirebilmiştim örneğin.

Bazı kasalar güzel olanaklar sağlıyor. Bir müşterimin Lancool 3 kasasının üst tarafına da yine 420mm boyutunda Arctic radyatör yerleştirip hazırlamıştım. Fotoğrafını ekliyorum:

1729353210417.png

Ancak her anakart ve her ram boyutuna uymayabilir. 360mm kullanmanız kasa bakımından daha zengin bir yelpazeye sahip olmanızı sağlar. AMD işlemci kullanıyorsunuz, 7800x3d. Intel kullansaydınız tepe işlemcilerde mecburen 420mm kullanmanız gerekirdi. Zira hem performansları AMD işlemcilere göre düşük hem de çok ısınıyorlar. Bu yüzen 360mm ile değişim yaptırma şansınız var ise sizin için yararlı olur.

Eğer 420mm radyatörü rahatça kullanayım, geleceğe yatırım olsun derseniz Lian Li O11 Dynamic EVO XL satın alıp 2 ya da 3 set şu fanlardan alıp rahatça kullanabilirsiniz: https://www.akakce.com/kasa-fani/en...s-argb-siyah-12-cm-3-lu-fiyati,280784834.html

3 Set 9 Fan eder. 3 Tane yan tarafa hava alacak şekilde, 3 Tane alt tarafa içeri hava alacak şekilde, 2 tane arka tarafa egzoz fan olarak kullanabilirsiniz. Ya da elinizde 2 ya da 1 fan zaten hali hazırda var ise 2 set fan alıp kasa arkasına 1 tane egzoz fanı kullanarak işi bitirebilirsiniz.

KS

freeshah

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Bazı kasalar "420mm ye kadar radyatör destekliyoruz" dese de teorik kalabiliyor. Özellikle Arctic Liquid Freezer serisinin kalın radyatörleri için... Ben 4-5 yıl kadar önce sanırım Arctic Liquid Freezer 2 - 420mm soğutucusunu phanteks P500A kasasının ön tarafına (kasa fanlarıyla birlikte pull-push) yerleştirebilmiştim örneğin.

Bazı kasalar güzel olanaklar sağlıyor. Bir müşterimin Lancool 3 kasasının üst tarafına da yine 420mm boyutunda Arctic radyatör yerleştirip hazırlamıştım. Fotoğrafını ekliyorum:

Ekli dosyayı görüntüle 38609
Ancak her anakart ve her ram boyutuna uymayabilir. 360mm kullanmanız kasa bakımından daha zengin bir yelpazeye sahip olmanızı sağlar. AMD işlemci kullanıyorsunuz, 7800x3d. Intel kullansaydınız tepe işlemcilerde mecburen 420mm kullanmanız gerekirdi. Zira hem performansları AMD işlemcilere göre düşük hem de çok ısınıyorlar. Bu yüzen 360mm ile değişim yaptırma şansınız var ise sizin için yararlı olur.

Eğer 420mm radyatörü rahatça kullanayım, geleceğe yatırım olsun derseniz Lian Li O11 Dynamic EVO XL satın alıp 2 ya da 3 set şu fanlardan alıp rahatça kullanabilirsiniz: https://www.akakce.com/kasa-fani/en...s-argb-siyah-12-cm-3-lu-fiyati,280784834.html

3 Set 9 Fan eder. 3 Tane yan tarafa hava alacak şekilde, 3 Tane alt tarafa içeri hava alacak şekilde, 2 tane arka tarafa egzoz fan olarak kullanabilirsiniz. Ya da elinizde 2 ya da 1 fan zaten hali hazırda var ise 2 set fan alıp kasa arkasına 1 tane egzoz fanı kullanarak işi bitirebilirsiniz.
Edit: Merhaba, QP üzerinden satın aldım. Peki O11D için bana sessiz, kaliteli bir PSU önerme şansınız var mı? Yine mümkünse gereksiz pahalı olmayan. 🥺 Bi de fan Lian Li alırsam hangisini önerirsiniz? TL ve SL serisi vardı sanırım.

Son düzenleme:

Smyrneos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
172
Tekrar çok teşekkürler. Ben de sizinle aynı noktadayım ama 420 iade etmek beni ileride pişman edebilir. O yüzden büyük kasa uzun vadede 420 ile daha mantıklı. Aslında attığınız fanlar oldukça uygun. Fakat Lian Li kasa alırsam ben de Lian Li mıknatıslı fan alırım diye düşündüm. O yüzden fiyatlar yüksek geldi gözüme. Hatta LCD ekranlı olanlarda da gözüm var. 1 tane de olsa LCD alayım istiyorum. Onlar da set olarak 5-5 bin civarındaki. 2 set demek 10-12 bin TL demek. Kasadan daha pahalı. Öyle olunca da insanın içine de sinmiyor sanırım. Yoksa bir şekilde alınır belki. O yüzden XL olmasa da O11D alıp fan kısmını düşünmek kalıyor. Özellikle akvaryum kasa arayışında değilim ama akvaryum alacaksam da en azından biraz hoş görünsün bari diyorum. Bugün almadığım her ürün yarın daha alınamaz hale geliyor zaten. Hiper enflasyon benim bu konuda algılarımı bozdu biraz. Yoksa acele de etmezdim aslında. Ayrıca işlemci fiyatları da yükseldi. 7800 Avrupa'da 100 dolar kadar yükseldi. Bizde de 15 bandındayken bir anda 18-19 bandına geldi. Biraz aslında beni düşündüren şeyler bunlar oldu. "Çok mu ödüyorum? Az mı ödüyorum?"
Neyse konuyu dağıtmadan. Peki benim O11D aldığım senaryoda bana bir sessiz, kaliteli bir PSU önerme şansınız var mı? Yine mümkünse gereksiz pahalı olmayan. 🥺 Bi de fan Lian Li alırsam hangisini önerirsiniz? TL ve SL serisi vardı sanırım.
Türkiyede maalesef durumlar karmaşık. Öncelikle AMD 7000 serisi işlemcilerin üretimini 9000 serisi işlemcilere talebin artması ve satılması için durdurdu. Mağazalar eldekilerini satıyorlar haliyle de stok azaldıkça fiyat artıyor. Türkiye hem vergiler hem kur farkları açısından "bu gün almadığın herşey yarın pişmanlığın olur" psikolojisini yaşatıyor.

Tabii ki de fan önerebilirim ama önce kasanızı seçmenizde yarar var. Fanlara extradan para harcamak istemiyorsanız direk Lancool 3 ARGB ya da Non-ARGB kasasını seçebilirsiniz. Sadece alt tarafa bir takım fan alsanız yeter, hoş almasanızda olur ama alsanız GPU sıcaklığı 4-7 derece CPU sıcaklığı 2-3 derece arası düşüyor. Kasanızda karar kıldıktan sonra fan konusunu yine konuşalım.

PSU sistemin bel kemiği, düzgün bir psu tüm sisteminizi korur. Tam olarak tüm bileşenleriniz nedir? Yazarsanız eğer ona uygun psu önerelim.

KS

freeshah

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Türkiyede maalesef durumlar karmaşık. Öncelikle AMD 7000 serisi işlemcilerin üretimini 9000 serisi işlemcilere talebin artması ve satılması için durdurdu. Mağazalar eldekilerini satıyorlar haliyle de stok azaldıkça fiyat artıyor. Türkiye hem vergiler hem kur farkları açısından "bu gün almadığın herşey yarın pişmanlığın olur" psikolojisini yaşatıyor.

Tabii ki de fan önerebilirim ama önce kasanızı seçmenizde yarar var. Fanlara extradan para harcamak istemiyorsanız direk Lancool 3 ARGB ya da Non-ARGB kasasını seçebilirsiniz. Sadece alt tarafa bir takım fan alsanız yeter, hoş almasanızda olur ama alsanız GPU sıcaklığı 4-7 derece CPU sıcaklığı 2-3 derece arası düşüyor. Kasanızda karar kıldıktan sonra fan konusunu yine konuşalım.

PSU sistemin bel kemiği, düzgün bir psu tüm sisteminizi korur. Tam olarak tüm bileşenleriniz nedir? Yazarsanız eğer ona uygun psu önerelim.
Başlığı editledim bir kaç saniye önce. Satın aldım Lian Li O11 Dynamic EVO - O11DERGBX modelini. Şimdi PSU ve fan konusu kaldı. Sonra da param kalırsa 9800x3D umarım. :)

Smyrneos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
172
Başlığı editledim bir kaç saniye önce. Satın aldım Lian Li O11 Dynamic EVO - O11DERGBX modelini. Şimdi PSU ve fan konusu kaldı. Sonra da param kalırsa 9800x3D umarım. :)
Hayırlı olsun iyi günlerde kullanın. Dynamic EVO RGB olanı aldıysanız sorun yok (düz evo modeline 420mm takılmıyor malum), kutu içeriğindeki braketlerle birlikte 420mm ye kadar olan radyatörler konumlandırılabiliyor.

Şimdi fanlar için ve psu için (ayrı ayrı) bütçeniz nedir?

KS

freeshah

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Eğer bir aldatmaca ya da hata yoksa doğru modeli aldım sanırım. https://www.qp.com.tr/lian-li-o11-dynamic-evo-rgb-siyah-mid-tower-e-atx-bilgisayar-kasasi Aslında bütçeyi çok etraflıca düşünmedim fakat bu kasayı almışken fanları da adreslenebilir almak mantıklı geliyor. Mümkünse yine Lian Li de olabilir. Aslında ilk aşamada 3+1 (egzoz) fan ve PSU için 10 bin TL civarında çözebilirsem benim için çok güzel olur. Duruma göre zorlamaya çalışırım tabi. En azından hakkını vermeye çabalıyorum diyebilirim. Çok teşekkürler tekrar.

Smyrneos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
172
Eğer bir aldatmaca ya da hata yoksa doğru modeli aldım sanırım. https://www.qp.com.tr/lian-li-o11-dynamic-evo-rgb-siyah-mid-tower-e-atx-bilgisayar-kasasi Aslında bütçeyi çok etraflıca düşünmedim fakat bu kasayı almışken fanları da adreslenebilir almak mantıklı geliyor. Mümkünse yine Lian Li de olabilir. Aslında ilk aşamada 3+1 (egzoz) fan ve PSU için 10 bin TL civarında çözebilirsem benim için çok güzel olur. Duruma göre zorlamaya çalışırım tabi. En azından hakkını vermeye çabalıyorum diyebilirim. Çok teşekkürler tekrar.
Evet kasa doğru görünüyor. Fanlar zamanla tamamlanacak ise öncelikle yan kısım için 3 tane reverse fan doğru olur. LCD fan seti olarak (3'lü) alınır ise 6500 liralık bir rakam çıkıyor. Ancak Lian Li Uni Fan TL Reverse seti alınır ise 4000 liralık bir fiyat çıkıyor. Egzoz fan için yanına bir de teklisi alınabilir.

Normalde 750w lık bir kaliteli bir psu işinize yarar ama biraz ileriye dönük olsun dersek 850w ve üzeri daha iyi olacaktır.

Ya da bu güç kaynağının 1000w lık versiyonunu alırsanız bir daha kolay kolay psu düşünmezsiniz.

KS

freeshah

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Her şey için tekrar teşekkürler. Gelen her cevabın kıymeti var.
Bundan sonrası artık bütçe ve matematik işi gibi sanırım. Bakalım neler yapabilirim. Yeni işlemci çıkana kadar zamanım var. Fan 3'lü LCD modeli aldım (https://www.amazon.com.tr/gp/product/B0CQRQMFZF) ve Corsair için de 1000 W olanı almaya çalışacağım. Biraz ertelerim belki. Bir arkadaşımız XPG Cybercore II W önermiş. Biraz daha pahalı gibi. Corsair de benim için tamamdır. Ama önemliyse bir bakınayım XPG alabilir miyim diye. 1000W alacağım ama ona karar verdim. 850 W için ileride ekran kartı değişince ya lazım olursa korkusu geldi. Yakın gelecekte planlamıyorum ama yine de almışken şimdi almak daha mantıklı gibi.

galip

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
76

devasa bir kasa haf 700 evo nun dedesi
1 kasada 2 pc

Son düzenleme:

Smyrneos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
172
Her şey için tekrar teşekkürler. Gelen her cevabın kıymeti var.
Bundan sonrası artık bütçe ve matematik işi gibi sanırım. Bakalım neler yapabilirim. Yeni işlemci çıkana kadar zamanım var. Fan 3'lü LCD modeli aldım (https://www.amazon.com.tr/gp/product/B0CQRQMFZF) ve Corsair için de 1000 W olanı almaya çalışacağım. Biraz ertelerim belki. Bir arkadaşımız XPG Cybercore II W önermiş. Biraz daha pahalı gibi. Corsair de benim için tamamdır. Ama önemliyse bir bakınayım XPG alabilir miyim diye. 1000W alacağım ama ona karar verdim. 850 W için ileride ekran kartı değişince ya lazım olursa korkusu geldi. Yakın gelecekte planlamıyorum ama yine de almışken şimdi almak daha mantıklı gibi.
Hayırlı olsun şimdiden iyi günlerde kullanın. Umarım fanları reverse olarak almışsınızdır. Eğer akvaryum kasa kullanırsanız reverse olmayan model işinize yaramayacak.

Fanları set olarak aldıysanız eğer içerisinden kontrolcü çıkıyor ve o kontrolcüye en fazla 3 tane soket takılıyor (4 tane soket yeri olduğuna bakmayın bir tanesinin boşta kalması gerekiyor) ve toplamda 7 tane LCD fan a kadar destek sunabiliyor. Dynamic EVO RGB kullanacağınız için sıvı soğutma harici zaten 7 tane fana ihtiyacınız var.

1000w bir daha fan düşüncesi yaşatmaz güzel bir seçim. Corsair olan Tier A bir ürün. Cybercore 2 ye göre daha performanslı. İleride Nvidia yeni soketi kullanma ihtimaline karşı 12vhpwr psu da seçebilirsiniz.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri