Aio Pump Mı? CPU Fan Mı?

selcukaysu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Merhabalar,

İşlemci sıvı soğutmamı montajlarken pompa kontrol soketini aio pump girişine mi yoksa cpu fan girisine takmaliyim. İmzam da donanimlarım mevcuttur.

Teşekkür ederim.

Moderatörün son düzenlenenleri:
  • Beğen
Reactions: MAO

MAO

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
62
sıvı soğutma fanlarını cpu fan soketine , sıvı pompası kablosunu da aio pump soketine takın. Daha sonra biosa girip hardware monitöring kısmından devirlerini kontrol etmeyi unutmayın.

KS

selcukaysu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
sıvı soğutma fanlarını cpu fan soketine , sıvı pompası kablosunu da aio pump soketine takın. Daha sonra biosa girip hardware monitöring kısmından devirlerini kontrol etmeyi unutmayın.
Ben sivi sogutma fanlarinin toplandigi kontrollerden cikan kabloyu cha fan soketine takmıştım siz cpu fan a takın diyorsunuz dogru mu ?.ekledigim resimdeki sag ustteki sokete sivi sogutma fanini sol tarafada takili olana da pompayı yani

Ekli dosyalar

• 16596341712115427324955917957787.jpg
    16596341712115427324955917957787.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 727

MAO

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
62
cha fan : soketlerine kasa üzerindeki giriş ve egzoz fanlarını
aio pump : soketine sıvı soğutmanızın sıvı pompası kablosunu
cpu fan : soketine de sıvı soğutma üzerindeki fanların kontrolcüsünden çıkan kabloyu takıcaksınız hocam
fan sockets.png

Son düzenleme:
KS

selcukaysu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
cha fan : soketlerine kasa üzerindeki giriş ve egzoz fanlarını
aio pump : soketine sıvı soğutmanızın sıvı pompası kablosunu
cpu fan : soketine de sıvı soğutma üzerindeki fanların kontrolcüsünden çıkan kabloyu takıcaksınız hocam
Ekli dosyayı görüntüle 3889
Hocam fan kontrollerddan cikan sadece usb girisi var fan kablosu yok

Ekli dosyalar

• 16596358701996827191270059922396.jpg
    16596358701996827191270059922396.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 313

MAO

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
62
Usb bağlantısı uygulama üzerinden denetim sağlamak için, sizin kontrolcü modelinizi bulamadım detaylarına bakmak için. hangi kablo nereye gidiyor alt kısımda tam anlayamadım o yüzden net bir bilgi veremiyorum.

KS

selcukaysu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Usb bağlantısı uygulama üzerinden denetim sağlamak için, sizin kontrolcü modelinizi bulamadım detaylarına bakmak için. hangi kablo nereye gidiyor alt kısımda tam anlayamadım o yüzden net bir bilgi veremiyorum.
Alttan cikan kablolardan birisi usb birisi güç kablosu usrltten cikan kablo ise direkt olarak pompaya gidiyor.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Corsair iCUE yazılımı için o kontrolcünün anakart üzerindeki USB 2.0 soketlerine bağlantısının yapılması gerek.

SATA POWER aşağıdaki resimdeki kablo ek güç için. PSU üzerinden bu sokete uyan kabloyu bağlamanız gerek.

1659637900306.jpeg

• Beğen

MAO

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
62
pompayı kontrolcü ye değil direk anakart üzerindeki aio pump soketine takın. sıvı soğutma fanlarını kontrolcü üzerindeki fan soketlerine takıp icue yazılımı üzerinden hızlarını ayarlayabilirsiniz

KS

selcukaysu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
pompayı kontrolcü ye değil direk anakart üzerindeki aio pump soketine takın. sıvı soğutma fanlarını kontrolcü üzerindeki fan soketlerine takıp icue yazılımı üzerinden hızlarını ayarlayabilirsiniz
Yazılımı kurdum ve tahminimce fan ve pompayı kontrol edebiliyorum.Ama bazı fanlar surekli yuksekte calisiyor ve sistemde o kadar cok fan varki hangisi surekli sesli calisiyor anlayamadim (ASUS RTX 3090 TI GAMING OC' nin 3 FANI , MSI MPG 500 KASA"nın 3 büyük , 1 eksos fanı , 3 adet SIVI SOGUTMA fanı " .

Pompa kablosu aio pump soketine uycak kadar küçük değil o yuzden pompa kablosunu kontrolcude takılı hıraktım.şimdilik konuyu kapatmak dogru olacak galiba. cunku butun donanimi ilk defa topladim ve termal macunu yeniledim.
kullandigim termal macun "tg-c-001-r" ve ilk defa böyle cıva gibi gözüken macun kullanıyorum.cekindigindigim icin kullandığım miktar bir pirinc tanesinin yarisi veya 3 te birisi kadar. Bu yüzden yeterliliğinden emin degilim.
yeterliliginden emin olduktan sonra ve genel donanımıma hakim olduktan sonra tekrar konu açabilirim.ilginiz için teşekkür ederim.

MAO

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
62
İlkel bi yöntem olabilir ama görsel olarak hızını farkedemiyorsanız fan göbeğine hafifçe parmağınızla yavaşlattığınızda kasadaki fan sesi azalıyorsa en hızlı fanın hangisi olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca kullanmış olduğunuz termal macun klasik macunların aksine likit metal termal macundur evet ısı iletim katsayısı ve performansı çok iyidir ancak uygulaması ustalık ister çünkü elektrik iletimi olan bir termal macun kendisi, bu sebeple işlemcinin metal kısmı dışına taşıp komponentlere temas ederse kısa devre yaptırma riski yüksektir çok dikkatli kullanılmalıdır.

Son düzenleme:
KS

selcukaysu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Termal macunumu daha doğru sürüp, sıvı soğutma fanınını birini ters taktığımı farkedip düeltince kasa kendini serinletmeye başladı ve ses sorunum azaldı. ilave fanlar ile serinliği artırmayı düşünüyorum.İlginiz için teşekkür ederim.

• Beğen

melihdncrr_

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Termal macunumu daha doğru sürüp, sıvı soğutma fanınını birini ters taktığımı farkedip düeltince kasa kendini serinletmeye başladı ve ses sorunum azaldı. ilave fanlar ile serinliği artırmayı düşünüyorum.İlginiz için teşekkür ederim.
Merhaba, fanı nasıl ters taktınız acaba yani ters derken fanın bir ön yüzü var normal ön panelde bulunan kasa fanları gibi biri de arka yüzü. Arka yüzünde zaten kablo kanalı falan oluyor kabloları da o kısımdan geçiriyoruz. Meraken soruyorum bende de sıvı soğutma var ama soğutmuyor gibi geliyor bana.

Batuhan AKÇA

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
77
bende pump fan yazıyor aio fun yazmıyor oraya taktım sorun olur mu

KS

selcukaysu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
bende pump fan yazıyor aio fun yazmıyor oraya taktım sorun olur mu
Aio fan ile pump fan aynı anlama geliyor diye biliyorum ama tabi farklı ise arkadasĺar yazarsa sevinirim.

Merhaba, fanı nasıl ters taktınız acaba yani ters derken fanın bir ön yüzü var normal ön panelde bulunan kasa fanları gibi biri de arka yüzü. Arka yüzünde zaten kablo kanalı falan oluyor kabloları da o kısımdan geçiriyoruz. Meraken soruyorum bende de sıvı soğutma var ama soğutmuyor gibi geliyor bana.
Kullandıgım fanların yanlarında hava akısını gösteren ok işaretleri var. Radyatördeki fanları havayı dışarı verecek şekilde radyatörün altına taktım.radyatörüde kasanın en ust kısmına.ısınma sorunum tamamen cozulmedi ama ama kendi teşhislerim sunlar.İlk olarak kasamda yeterince hava sirkülasyonu icin delikler mevcut degil.ikinci.olarak galibu kullandıgım modelin sogutma değeri bazı 240 mmlere gore bile düşük.sizdede belki aynı sorunlar mevcuttur.birde doğru şekilde termal macun sürdügünüze emin olun.Ben X şekli cizerek sürmüştüm.bu şekilde olmasa bile toplu iğne başı kadar noktalar halinde bıtakarak işlemcinin heryerinede sürebilirsiniz.eminim doğru terman macun sürümü ile ilgili başka konular açılmıştır forumda.

Son düzenleme:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri