Öneri Am5 Sistem Toplama Tavsiyesi

cukkaSG

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
55
Öncelikle herkese iyi bayramlar, iyi cumalar.

Yaklaşık iki ay içerisinde belirttiğim gibi am5 sistem toplamayı düşünüyorum. Bilgisayarlarımı genel olarak 10 seneye yakın kullanırım, bu yüzden anakart konusunda aşırı kararsız vaziyetteyim. Mevcutta kasa, psu ve gtx 1660 super var ve 1 sene daha kullanmaya devam etmeyi planlıyorum ekran kartını.

Psu olarak coolermaster'ın herhangi bir sertifikası bulunmayan, yaklaşık 9 senelik 650 Watt bir modelini kullanıyorum. Sistemde sıkıntı çıkartır mı emin değilim, bu yüzden bununla ilgili de tavsiyelerinize talibim. İşlemci olarak 7600 veya 7700 almayı düşünüyorum o zamanki bütçeme göre. Genel olarak fiyat performans devam edip, yılda bir veya 2 yılda bir sistemde geliştirmeye giderim. Büyük ihtimalle uzun vadede bir işlemci soğutucuya da ihtiyacım olacak.

Uzunca bir süredir araştırma yapıyorum ancak yerli-yabancı bütün kaynaklarda aşırı bilgi kirliliği mevcut. O anakart iyi, bu anakart kötü, o işlemci çok ısınıyor, 5200 mhz ram yeter ya ne gerek var 6000 mhz'e vs bir türlü işin içinden çıkamamdım 😣 Benim konumumda olan kişilere genelde am4 tavsiye ediliyor ancak dediğim gibi uzun soluklu bir sistem olacağı için am4 düşünmüyorum. Bütçe konusunda bir sınırlamam bulunmuyor ancak fiyat performans limitleri içerisinde kalmak istiyorum. Kritik öneme sahip özellik barındıran parça; yüksek bir fiyata sahipse alabilirim. (gerekliyse pci 5.0 gibi)

Ağırlıklı olarak; gündelik takılma, oyun ve ufak miktarda adobe uygulamaları kullanırım. Kasa içerisinde düzeni severim, parçalar arası renk uyumu yakalanması çok güzel olur, RGB olmasa da olur. Kesinlikle bunu al, bu çok iyidir gibi tavsiyelerden ziyade, açıklama barındıran tavsiyelerde bulunabilirseniz çok sevinirim. Yardımcı olabilecek arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.

Kürşat K.

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,270
KS

cukkaSG

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
55
Ram bu

anakart bu
Çok teşekkür ederim. Ram fiyatları şuan için çok cazip ancak ben Haziran'ın 10 u gibi ilk parçayı alabilirim. Fiyatlar bu şekilde cazip kalmazsa tekrar rahatsız ederim. Anakart olarak ben de bunu düşünüyordum ama tomahawk modeliyle çok arada kalıyorum. Mümkünse farklarından bahsedebilir misiniz?

Kürşat K.

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,270
Çok teşekkür ederim. Ram fiyatları şuan için çok cazip ancak ben Haziran'ın 10 u gibi ilk parçayı alabilirim. Fiyatlar bu şekilde cazip kalmazsa tekrar rahatsız ederim. Anakart olarak ben de bunu düşünüyordum ama tomahawk modeliyle çok arada kalıyorum. Mümkünse farklarından bahsedebilir misiniz?
Alacağınız zaman beni etiketleyin sizlere gereken desteği sonuna kadar vereceğim şüpheniz olmasın ama şuan alamıyorsan bakmanın pek mantığı yok çünkü stok değişir fiyatlar artar vs sağlıklı analiz yapmış olamayız paranız hazır olsun o zaman bakalım mümkünse

KS

cukkaSG

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
55
Alacağınız zaman beni etiketleyin sizlere gereken desteği sonuna kadar vereceğim şüpheniz olmasın ama şuan alamıyorsan bakmanın pek mantığı yok çünkü stok değişir fiyatlar artar vs sağlıklı analiz yapmış olamayız paranız hazır olsun o zaman bakalım mümkünse
Çok teşekkür ederim. Alacağım zaman tekrardan iletişime geçeceğim. Görüşmek üzere.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri