AMD Ryzen 5 2600 Sıcaklığın Aniden Artması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Vaixun.

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Arkadaşlar merhaba kullandığım sistem;
Amd Ryzen 5 2600
Asus Prime B450M-K Anakart
Asus Rog Strix Rx 580 8GB Ekran Kartı
Sorunum şu ki sistem boşta işlmeci iken sıcaklığım aniden yükseliyor ve geri düşüyor.35-38 dereceden birden 45-46 dereceye fırlıyor ve sonra hızlı bir şekilde geri düşüyor. Eski işlemcim başka bir sorundan dolayı servise gitmişti ama onda da aynı şey oluyordu. Şimdi değişim kararı geldi yeni işlemci aldım yine aynı şey oluyor sistem boşta iken 45 derece civarlarına sıçrıyor sonra hızlı bir şekilde sıcaklık geri düşüyor. İki işlemcide de aynı şey olunca normali bu galiba diye karşıladım ama yine de bilen birilerine danışmak istedim yardımcı olursanız sevinirim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Hava soğutmada R5 2600 'ün ortalaması 35 ile 45 derece arası değişiyor. Normal yani sıcaklık değerleriniz ama ani artışın sebebi sistemde işlemciye ani yük bindiren bir uygulama vs. varsa olur. Sıcaklıklar normal bu arada yükte iken yine Hava soğutma ile 75-80 derece civarında olmalı sıcaklıklar.

KS

Vaixun.

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
ugur.gozaydin' Alıntı:
Hava soğutmada R5 2600 'ün ortalaması 35 ile 45 derece arası değişiyor. Normal yani sıcaklık değerleriniz ama ani artışın sebebi sistemde işlemciye ani yük bindiren bir uygulama vs. varsa olur. Sıcaklıklar normal bu arada yükte iken yine Hava soğutma ile 75-80 derece civarında olmalı sıcaklıklar.

Şu anda yükte 70 derecenin üzerini görmedim ama sistemin boşta 7-8 derece birden artıp sonra düşmesi önceden de tedirgin ediyordu şu anda da tedirgin ediyor tabii ki normal bir durumsa korkmama gerek yok ama anormal bir durum olmasından korkuyorum.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
https://www.jam-software.de/customers/downloadTrialProcess.php bu yazılımı indirip kur ve https://www.cpuid.com/downloads/hwmonitor/hwmonitor_1.39.exe bu yazılımıda kur. Sonra ikisini de çalıştır HeavyLoad ile sadece baştaki ayarlardan enbable/disable CPU load aktif olsun ve HWMonitör ile önce boştaki sıcaklıkları kontrol et sonra HeavyLoad ile en başktaki Star ikonuna bas ve 5 dk. test et işlemciyi HWMonitör ile sıcaklıkları kontrol et maks. kaç dereceye çıkıyor bakabilirsiniz. 80 dereceyi geçmesin hava soğutucu ile dert değil.

Yazılımsal bir ani yük sıcaklık artışı yapabilir bu önemli ama sistemde ekstra bir yazılım vs. yoksa dert değil.

KS

Vaixun.

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
ugur.gozaydin' Alıntı:
https://www.jam-software.de/customers/downloadTrialProcess.php bu yazılımı indirip kur ve https://www.cpuid.com/downloads/hwmonitor/hwmonitor_1.39.exe bu yazılımıda kur. Sonra ikisini de çalıştır HeavyLoad ile sadece baştaki ayarlardan enbable/disable CPU load aktif olsun ve HWMonitör ile önce boştaki sıcaklıkları kontrol et sonra HeavyLoad ile en başktaki Star ikonuna bas ve 5 dk. test et işlemciyi  HWMonitör  ile sıcaklıkları kontrol et maks. kaç dereceye çıkıyor bakabilirsiniz. 80 dereceyi geçmesin hava soğutucu ile dert değil.

Yazılımsal bir ani yük sıcaklık artışı yapabilir bu önemli ama sistemde ekstra bir yazılım vs. yoksa dert değil.

Sistemde başka bir yazılım vs. yok ama bu ani yükselmeler önceki 2600 işlemcimde de oluyordu bunda da olunca dedim normal bir durum galiba ama yine de tedirgin oluyorum. Bu ara sıra sistem boşta iken ani yükselmeler normalse hiç programla vs. uğraşmak istemiyorum. Sizin fikriniz nedir bu tarz 7-8 derecelik artışlar normal midir?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Normal, dediğim gibi bu işlemcinin kendi soğutucusu ile kasaya ve ortama bağlı boşta sıcaklıkları 35-45 derece arası değişiyor, uğraşmak istemiyorsanız dert değil. Kafanıza takılmasın.

KS

Vaixun.

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
ugur.gozaydin' Alıntı:
Normal, dediğim gibi bu işlemcinin kendi soğutucusu ile kasaya ve ortama bağlı boşta sıcaklıkları 35-45 derece arası değişiyor, uğraşmak istemiyorsanız dert değil. Kafanıza takılmasın.

Aslında sıcaklık değerlerinden çok işlemcinin aniden ısınıp soğumasından korkuyorum. 36-37 dereceden birden 43-44 derecelere zıplıyor sonra tekrar 36-37 dereceye iniyor bu ara sıra tekrarlanıyor normal bir durum olduğunu düşünüyor musunuz? Gerçekten birilerinin fikirlerine ihtiyacım var ve ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Ani sıcaklık değişiminin 2 sebebi olur birincisi işlemci macununun kalitesi ve düzgün sürülüp sürülmediği diğeri ise soğutucunun tam oturup oturmadığını kontrol et ve macun olayından emin değilsen bunu da kontrol et. Kullandığın macun neydi ve düzgün ince ve eşit bir şekilde sürüldü mü? Bunlar sıcaklığın ani artıp düşmesine sebepler ama zaten 35-45 derece vs. bunlar önemli değil zaten normal aralıktasın dert etme ama bu dediklerim etkenler arasında.

Sorunuzun cevapları bu şekilde, başka sorularınız için foruma yine bekleriz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri