Amd ryzen 5600g pc toplama

Cixtattoo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Arkadaşlar ben Amd ryzen 5600g apu işlemci aldım ilerleyen zamanlarda ekran kartı fiyatları düşerse ekran kartı eklemek istiyorum bir yandan bu yüzden anakartı yüksek bir seviyede ve ramleri de 3600 mhz civarında olmasını istiyorum 2x8 gb ileride yükselttiğimde 4x8 gb yapabilmek için 4 slot arıyorum.Bulabildiğim aklıma yatan en iyi anakart A520m-plus oldu.Kasa olarak psu lu ucuza bir kasa buldum ( ) ama psu konusunda güvenemedim markası kendi üretimleri olan bir marka ve 2020 yılında yeni çıkmış bir marka bilgisi olan veya aynı fiyatlarda daha güvenilir tavsiyesi olan yardımcı olabilir mi.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Cvp: Amd ryzen 5600g pc toplama

Seçtiğiniz anakart iyi ama bence B serisi bir anakart seçin. Ya B450 yada B550 seçimi daha mantıklı olabilir ileriye yatırım odaklı bakarsak. Mesela   veya   gibi bir model seçebilirsiniz. Yada İncehesap Cuma indirimlerinden daha iyi bir B450/B550 model alınabilir.

Artı olarak kasa seçiminize lafım yok ama PSU seçiminizi daha iyi bu işte kendini kanıtlamış bilindik markalardan yana yapın. Biraz fazla ödersiniz ama PSU sistemin kalbidir. Nispeten kaliteli veya direkt kaliteli bir şey almaya bakın derim.

KS

Cixtattoo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
RE: Cvp: Amd ryzen 5600g pc toplama

ugur.gozaydin' Alıntı:
Seçtiğiniz anakart iyi ama bence B serisi bir anakart seçin. Ya B450 yada B550 seçimi daha mantıklı olabilir ileriye yatırım odaklı bakarsak. Mesela   veya   gibi bir model seçebilirsiniz. Yada İncehesap Cuma indirimlerinden daha iyi bir B450/B550 model alınabilir.

Artı olarak kasa seçiminize lafım yok ama PSU seçiminizi daha iyi bu işte kendini kanıtlamış bilindik markalardan yana yapın. Biraz fazla ödersiniz ama PSU sistemin kalbidir. Nispeten kaliteli veya direkt kaliteli bir şey almaya bakın derim.

Başta yorumunuz için teşekkür ederim.Anakart seçiminde aradaki farklılıklar nedir çok detaylı bilmediğim için soruyorum bana ne gibi katkılar sağlar birde kasa ile psu bir arada geliyor ve fiyatı ayrı ayrı almaya göre çok daha uygun olduğu için bunu tercih etmiştim ama herhalde psu sıkıntı yaratır diye düşünüyorsanız ayrı ayrı almam lazım.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129

B serisi birincil olarak OC imkanı sunuyor. İkinci olarak PCIe 4.0 desteği veriyor size ama işlemcinizde de bu desteğin olması gerek. AMD 'de G serisi işlemcilerde PCIe 4.0 desteği yok ama ileriye yatırım olsun anakartı bu desteğe sahip bir çip setine yükseltin.

PSU ürününü marka ve model olarak iyi bir ürün seçerseniz size yıllarca hizmet edecektir. Bilgisayar dediğimiz şey bir elektronik bileşen kombini sonuçta. Elektrik akımının ne kadar dengeli geleceğine ve ani elektrik kesintileri, voltaj düşmeleri veya yükselmeleri gibi konularda PSU ne kadar iyiyse sisteminiz o kadar korunaklı olacaktır. Bu yüzden alabiliyorsanız PSU ürününü ayrı alın derim. 800 TL 'ye PSU + Kasa alabiliyorsunuz doğrudur ama işte güven ve kalite meselesi aşağılara düşüyor. 2 kat fazla vereceksiniz yani 1500 TL civarı vereceksiniz ama en azından daha iyi bir ürün almış olursunuz. Linkteki kasa ve PSU ürünü eğer bütçe yoksa tercih edilebilir ben almayın demem bu tarzda bir APU sisteme fazlasıyla yeterli güç olarak.

KS

Cixtattoo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1

ugur.gozaydin' Alıntı:
B serisi birincil olarak OC imkanı sunuyor. İkinci olarak PCIe 4.0 desteği veriyor size ama işlemcinizde de bu desteğin olması gerek. AMD 'de G serisi işlemcilerde PCIe 4.0 desteği yok ama ileriye yatırım olsun anakartı bu desteğe sahip bir çip setine yükseltin.

PSU ürününü marka ve model olarak iyi bir ürün seçerseniz size yıllarca hizmet edecektir. Bilgisayar dediğimiz şey bir elektronik bileşen kombini sonuçta. Elektrik akımının ne kadar dengeli geleceğine ve ani elektrik kesintileri, voltaj düşmeleri veya yükselmeleri gibi konularda PSU ne kadar iyiyse sisteminiz o kadar korunaklı olacaktır. Bu yüzden alabiliyorsanız PSU ürününü ayrı alın derim. 800 TL 'ye PSU + Kasa alabiliyorsunuz doğrudur ama işte güven ve kalite meselesi aşağılara düşüyor. 2 kat fazla vereceksiniz yani 1500 TL civarı vereceksiniz ama en azından daha iyi bir ürün almış olursunuz. Linkteki kasa ve PSU ürünü eğer bütçe yoksa tercih edilebilir ben almayın demem bu tarzda bir APU sisteme fazlasıyla yeterli güç olarak.

Yorumunuz ve bilgilendirmeniz için başta teşekkür ederim.Merak ettiğim bir konu daha var ben ramleri 3600 mhz cl17 almayı düşünüyorum hem fiyat olarak hemde performans olarak en iyisi bu olarak düşünüyorum ama işlemcimin desteklediği ram frekansının 3200 mhz olduğunu gördüm başka bir sitede XMP ile ''FCLK Frequency'' ayarını arttırarak 1600 den 1800-2000 e çekebileceğimizi söylemişler bunu yapmalı mıyım yani ramleri 3200 mü almalıyım ve 3600 alırsam bunun yapabilmek için B serisi bir anakart mı almalıyım yani yaptığım şey overclock mudur?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129

İşlemci bilgilerindeki yazan o frekans XMP yani OC gereksinimine kalmadan işlemcinin desteklediği maksimum frekansı belirtiyor. Siz anakartınızın desteklediği maksimum frekansı bu işlemci ile kullanabilirsiniz sorun yok. 5600G için 3000MHz ile 3600MHz arası RAM frekansları ile oyun performanslarına dair bir video aşağıya bırakıyorum.

KS

Cixtattoo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1

ugur.gozaydin' Alıntı:
İşlemci bilgilerindeki yazan o frekans XMP yani OC gereksinimine kalmadan işlemcinin desteklediği maksimum frekansı belirtiyor. Siz anakartınızın desteklediği maksimum frekansı bu işlemci ile kullanabilirsiniz sorun yok. 5600G için 3000MHz ile 3600MHz arası RAM frekansları ile oyun performanslarına dair bir video aşağıya bırakıyorum.

Yardım ettiğiniz için teşekkür ederim.

KS

Cixtattoo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1

ugur.gozaydin' Alıntı:

Merhaba yine bu konu hakkında soru sormam lazım söylediğiniz anakartları araştırdım hatta çok daha fazlasını da araştırdım benim monitörüm vga çıkışlı ve anakartlardan B550-Pro versyonunda vga girişi var ama benim aklımda B550-Plus almak vardı bu konuda dönüştürücü gibi birşey almamın mantığı var mı yoksa aralarında bir fark yok ise B550-Pro anakartını mı almalıyım.Birde bunların fiyatları beni bir miktar aşıyor daha düşük bir versiyon olan b450 anakartları tercih etsem bir problem olur mu mesela ( ) ya da önerebileceğiniz 1000 tl yi aşmayacak başka bir anakart var mı

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129

Eğer TUF serisinin PRO ve PLUS modellerini soruyorsanız PRO versiyonu daha dolu bir anakart ama aralarında dağlar yok. İhtiyacınızı minimum zorluk ile hangisi karşılıyorsa onu tercih edin.

Asus Prime B550M-A (WI-FI) modeli n11 adresinde 1200 TL sınırında daha ucuza iyi bir anakart istiyorsanız alınabilir.

Bu 2 bıraktığınız model arasında bir tercih yapacaksanız güçlü olan model ASUS ama diğer üründe oldukça başarılı bir anakarttır bir sorun yaratmaz 8 çekirdekli işlemcilere kadar.

KS

Cixtattoo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1

ugur.gozaydin' Alıntı:
Eğer TUF serisinin PRO ve PLUS modellerini soruyorsanız PRO versiyonu daha dolu bir anakart ama aralarında dağlar yok. İhtiyacınızı minimum zorluk ile hangisi karşılıyorsa onu tercih edin.

Asus Prime B550M-A (WI-FI) modeli n11 adresinde 1200 TL sınırında daha ucuza iyi bir anakart istiyorsanız alınabilir.

Bu 2 bıraktığınız model arasında bir tercih yapacaksanız güçlü olan model ASUS ama diğer üründe oldukça başarılı bir anakarttır bir sorun yaratmaz 8 çekirdekli işlemcilere kadar.

Bu iki ürün arasında kaldım bunlardan hangisini önerirsiniz yada bunlardan daha ucuz bir anakart almalı mıyım

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri