AMD Ryzen Master Optimize Etme

Bayterek

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
242
optimize etmelerden hangisini seçersem daha iyi olur hangisini seçmem lazım ve kaç saat sürer bu esnada elektrik vs giderse ne olur

1679992260166.png

işlemcimin boştaki değerleri voltaj değerleri normalmi oyunlarda cok ısınıyo ancak boştayken değerler cok iyi 240mm sıvı soğutma kullanıyorum 240mm sıvı soğutmamı yeterli gelmiyo anlamış değilim hocam

call of duty modern warfare 2 de 79 derece 78 derecelerde dolanıyo pubgde şu sıralarda cok ısınmaya başladı yani 240 mm sıvı soğutmamı yeterli gelmiyo sorun ney anlayamadım ben

Son düzenleme:

cglrsyn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Dostum daha geçen gün yaptım ve gayet iyi sonuç aldım. Şu videoyu izlemeni tavsiye edebilirim. Öncelikle BİOS üzerinden bir kaç işlem yapman gerekiyor.

KS

Bayterek

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
242
Dostum daha geçen gün yaptım ve gayet iyi sonuç aldım. Şu videoyu izlemeni tavsiye edebilirim. Öncelikle BİOS üzerinden bir kaç işlem yapman gerekiyor.
bunlar overclock yapmak için yapılan ayarlar

KS

Bayterek

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
242
hocam curve optimizasyonunu yapimmi yapmayımmı

cglrsyn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Yanlış yönlendirmeyeyim seni ama benim araştırdığım kadarıyla Ryzen Master zaten basit bir şekilde ekstra ince ayar yapmadan senin işlemcini otomatik olarak OC yapmak için yapılan bir program. Yani Default ayarlarda kullandığın taktirde optimize halde işlemciyi kullanıyorsun. Ben Wattman sorunumu çözmek amacıyla kullandım. (Oyun içerisinde fabrika çıkışı 3500mhz olan işlemcimi hem rahatlatmak, hem de 4000mhz ye çıktığında yüksek ısı ve kilitlenme sorununu çözmek adına 2 kez optimize ettim ve şuan 4380mhz ye kadar çıktı). Her hangi bir donma kapanma yaşamıyorum şu an. Ama sen mevcut halinden memnunsan bence bırak orjinal halinde kalsın.

KS

Bayterek

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
242
ısınma sorunu var oda neyden anlamadım ben

cglrsyn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Isı probleminden kastın nedir? Kaç derece? Biraz önce ben de kendi işlemcim ile ilgili aynı konuyu açtım. Normal sayılabilecek oyunlarda 76 max gördüğüm ısı. Ama RDR2 gibi oyunlarda 90'larda geziyor. Benimkinin sebebi stok fandan kaynaklı. Onu ya kule tipi ile ya da sıvı soğutma ile giderebileceğimi söylediler. Sende bunlar mevcut ise termal macununu kontrol etmeni öneririm.

KS

Bayterek

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
242
Isı probleminden kastın nedir? Kaç derece? Biraz önce ben de kendi işlemcim ile ilgili aynı konuyu açtım. Normal sayılabilecek oyunlarda 76 max gördüğüm ısı. Ama RDR2 gibi oyunlarda 90'larda geziyor. Benimkinin sebebi stok fandan kaynaklı. Onu ya kule tipi ile ya da sıvı soğutma ile giderebileceğimi söylediler. Sende bunlar mevcut ise termal macununu kontrol etmeni öneririm.
call of duty modern warfare 2 79 derecelerde geziyo 240mm sıvı soğutma kullanıyorum pubgde 77 derecelerde geziyo canımı sıkıyo bu olay yani sıvı soğutma kullanıyorum 65 70 derecelerde olcakken 77 derecelerde dolanıyo yani oynayacağım oyunu oynama hevesim gidiyo kayıt alıcam oyun oynarken 86 derece oluyo yani :/

ve gpu z uygulamada 40 derece 39 derece gösteriyosa ryzen masterda 35 derece oyunda 70 derece gösteriyorsa 65 derece gösteriyo 74 derece gösteriyorsa 70 71 gösteriyo düşük gösteren hep ryzen master hangisi doğru ?

eğer ryzen masterdaki değerler doğruysa 70 71 derecelerde dolanması kafi ama kayıt alırken gene ısınır gibime geliyo

cglrsyn

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Bu videoyu izlemeni tavsiye ederim. Benim FM de bile 79 dereceleri görmemi ve ısı sorunumu bu videodaki BİOS ayarları çözmüştü. Sebebi ise anladığım kadarıyla CPU sürekli oyun içerisinde gerekli gereksiz MHZ artışına gitmek istiyor. Örneğin 4200Mhz yetecekken 4300-4400 ü zorluyor ve ısınma yapıyor. Ama BİOS üzerinden Mhz sabitleme yapılabiliniyor ben bunu yaptıktan sonra işlemci max daha rahatladı.
Ancak şuna dikkat etmeni öneririm mesela bazı setup dosyalarında CPU Mhz si 4200 üzerine çıkıyor. Bu da 4200 ü geçemediği için ısınmasına yol açıyor. Yani tavsiyem senin işlemcin OC ile 4700'e kadar çıkabiliyor, eğer 4700 yapmak istemiyorsan. BİOS üzerinden 4300 veya 4400 e sabitlemen.
Ben OC ile 4380'e çıkarttım 4250 de sabitledim.

KS

Bayterek

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
242
ben o işleri tam anlamıyorum boostlamadan kastınız şu işlemci cpu clock speedi maksimum 4.800mhz diyor oyunlarda bu kendsini boostlayarak herhalde 4.850 mhz oluyo ancak 50 mhz bu kadar fark edermide etirirmi yani

Bu videoyu izlemeni tavsiye ederim. Benim FM de bile 79 dereceleri görmemi ve ısı sorunumu bu videodaki BİOS ayarları çözmüştü. Sebebi ise anladığım kadarıyla CPU sürekli oyun içerisinde gerekli gereksiz MHZ artışına gitmek istiyor. Örneğin 4200Mhz yetecekken 4300-4400 ü zorluyor ve ısınma yapıyor. Ama BİOS üzerinden Mhz sabitleme yapılabiliniyor ben bunu yaptıktan sonra işlemci max daha rahatladı.
Ancak şuna dikkat etmeni öneririm mesela bazı setup dosyalarında CPU Mhz si 4200 üzerine çıkıyor. Bu da 4200 ü geçemediği için ısınmasına yol açıyor. Yani tavsiyem senin işlemcin OC ile 4700'e kadar çıkabiliyor, eğer 4700 yapmak istemiyorsan. BİOS üzerinden 4300 veya 4400 e sabitlemen.
Ben OC ile 4380'e çıkarttım 4250 de sabitledim.

yani fps lazım bana öle bi sıkıntı var

yada şunu sorsam kafi 360 mmlik bir soğutucuya geçsem düzelirmi bu olay ?

işlemcimin gücünden ferakat etmek istemiyorum

ve bide ryzen master uygulamasının gösterdiği değerler doğruysa ısıdan yana sıkıntım yok denilebilir oda 240mm sıvı soğutma yüzündendir

KS

Bayterek

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
242
per core ne oluyo all core ne oluyo

bu arada yapmadan önce geri yükleme noktası oluşturmuştum ayardan memnun kalmassam geri yükleme noktasına geçersem ayarlar sıfırlanır değilmi

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,016
per core ne oluyo all core ne oluyo

bu arada yapmadan önce geri yükleme noktası oluşturmuştum ayardan memnun kalmassam geri yükleme noktasına geçersem ayarlar sıfırlanır değilmi
Per core yani performans çekirdekleri demek.
Eski haline dönmek için OFF yapıp start optimizing demen yeterli.

KS

Bayterek

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
242
all core dersem ne olur ?

KS

Bayterek

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
242
per core diyip optimizemi et diyicem şimdi peki

yani ekstra voltaj değeri vs girmiyeceğim değilmi biostan uygulamadan vs

KS

Bayterek

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
242
bu optimize işlemi yapılırken arkada uygulama vs acık kalabilirmi ?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri