AMD Sistem, Random Donma Sorunu

NANO

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Selamlar,

(R5 5600, ASUS DUAL OC 6700XT , XPG Gammix 8GBx2 3200, ASUS B550M-K, XPG Spectrix S40G 256GB SSD, Seagate Barracuda 1TB ST1000DM010, Toshiba 2TB P300 256MB HD320, 500W FSP HYDRO K)

Oncelikle ingilizce klavyeden dolayi ozur dilerim,
Cok random bir problem ne zaman olur veya olacak bilmiyorum tahmin edersem bir kac aydir bu sorun var ve ben surekli driverlerini guncelleyen ve guncel kalmaya calisan birisiyim, Format dahi attim ancak bilgisayari kullanirken, ozellikle hissettigim sey donanim ivmesi kullanan bir programda veya herhangi bir oyunda pat diye internetim kesiliyor aslinda daha cok oyun esnasindan Alt + Tab atinca olabiliyor ve donanim ayrildi sesi geliyor sanki hissedilen sey ekran kartim anlik olarak pat gidiyor... Ardindan nadirde olsa AMD driver hatasi aliyorum zaman asimi hatasi yani.. ve bir sure sonra Windows'ta takilmalar yasiyorum (Windows 11 Pro) ve 1-2 dk icinde tamamen donuyor bazende donarken ekran yanit vermiyor gibisinden beyazliyor, format atmadan once internetim ile beraber mouse'unda baglantisini da kaybediyordum yani isiklari sonuyor ve calismiyor ve restart atmadan bilgisayarimi kullanamaz oluyorum. Ozellikle de cizim tabletimi 2. ekran olarak kullanirken bunu daha fazla yasiyorum yani dual monitorde daha fazla yasiyorum. AMD driverleri ile ilgili bir problem veya bilgisayarimdaki bir donanimdan kaynakli mi anlamadim. Kullandigim Displayport (Paugge) kablosuda kalitelidir ve versiyonu da uyuyor.

Suphelendigim seyler arasinda Priz coklayicimin kalitesizligi var akim korumali diye aldiydim ancak priz delikleri cok bol belki temassizlik yapiyordur diye dusunuyorum, cok para harcayacak durumum suan yok, en azindan yasamis birisi var ise bilgi almak istiyorum. Son zamanlarda bu sebepten oturu AMD'ye baya sinirliyim.

Ekli dosyalar

• IMG_20221212_0905346-min.png
    IMG_20221212_0905346-min.png
    5.2 MB · Görüntüleme: 28
  • IMG_20221212_0906239-min.png
    IMG_20221212_0906239-min.png
    5.7 MB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
KS

NANO

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
[COZDUM]

Faydali olabilecegini dusundum okuyunuz.

Onceden kullandigim bilgisayarimda isinan bir islemci ve ekran karti yoktu, guclu degillerdi.. ve suanki bilgisayarim ile gecirdigim ilk yaz mevsimim ve ben boyle bir bilgisayarda fan ayari yapmam gerektigini unuttum.. evet arkadaslar kasam siyah tamperli ve simsiyah bir kasadir ne kadar hava alan bir kasa olsa da o gecen olusan sicak havalardan kaynakli olsa gerek anlamami sagladi.. evet arkadaslar bilgisayar sicaktan acilmiyormus 55-60 derecelik kendini iyi sogutan bir ekran kartina sahibim ancak o gun bilgisayari her kapattigimda bu sicaklik dusmedi ve ben bunu akil etmeyi unuttum. Daha onceki gunlerde de yasadigim bu durum tamami ile sicak havalardan kaynakliydi ve ben bunu anlayamamistim ama sorunu en cok yasadigim gun en sicak gundu ve bildiginiz o gun eve disaridan alev gibi sicak hava giriyordu... o gun bilgisayarim gercekten delirmisti.. ve anladim ki SSD'nin kendi sogutucusu olsa dahi cok isinmisti bu da ssd nin devredisi kalmasina ve yeniden baglanmasi gibi komik sebepleri doguruyordu.. sorunu kesfettigim gibi AMD Adrelaninden cektim fulledim ekran kartinin fanlarini ve anladim ki kasanin diger anakart gibi parcalari da sogumaya basladi daha onceden en az her gun 2 defa coken bilgisayarim garip bir sekilde o kavuran sicak gunde 1 kere bile kapanmadi garip buglara girmedi. Yani hisseden bilen bilir kendi bilgisayarini taniyan tanir bundan sonra da kapanacagini dusunmuyorum. Extra bir sey farkedersem yazacagim. Simdi biraz daha dengeli fan ayarlari yapmayi deneyecegim.

Faydali olduysa ne mutlu bana

Ekli dosyalar

• imasdsadage.png
    imasdsadage.png
    1.6 MB · Görüntüleme: 29
  • imasdasdage.png
    imasdasdage.png
    20.5 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri