Ana kart pin Tamiri sonrası

blackerror05

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Selamlar H61H2-M17 Ana Kartımı işlemci takarken pinleri yamulmuştu hafiften geçengün Tamirini yaptırdım şuan stabil şekilde çalısıyor sorunsuz ama anormal gelen işlemci sıcaklığı.
işlemci sıcaklığım normal choromeden 1080p video izlerken 50 60 arası Pc boştayken 40 50 Arasında sıcaklık ama Biraz önce God of war oyununa girip sıcaklığı test etmek istedim max 87 88 Dereceleri gördüm Bu normalmidir Acaba ? ana kart pinleriyle sıcaklıgın alakası varmıdır ?veya sorun ne olabilir ? Temizligi yeni yapıldı macunu yenü sürüldü
işlemci macunu olarak cooler master htk-002 high performance thermal macun aldım sürdüm
Fanlar sorunsuz çalışıyor gibi kontrol ettiğimde neden böyle oluyor bilgi sahibi arkadaşlar bilgi verebilirmi acaba
Anakart H61H2-M17
işlemcim i7-3770
Ekran kartı MSI 1050 Ti 4 gb
ram 8 gb
win 10 pro

oyun dışında sıcaklık ve çalışması hızı vs.. herşey normal ama oyuna girdigimde sıcaklık 90ı görücek neredeyse

KS

blackerror05

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

Intel® İşlemci Tanı Aracı​

ile işlemci stres testi yaptım biraz önce 101 Dereceyi gördü test esnasında Ne yapmam gerekiyor fikir verirmisiniz lütfen

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198

Intel® İşlemci Tanı Aracı​

ile işlemci stres testi yaptım biraz önce 101 Dereceyi gördü test esnasında Ne yapmam gerekiyor fikir verirmisiniz lütfen
Soğutucunuzun ne olduğu önemli. Ondan dolayı ısınıyor olabilir. Belki de montajı düzgün yapılmamıştır. Soğutucunuz stok soğutucu mu ?

KS

blackerror05

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Adsız.png

Arka planda chorome açık Sadece

KS

blackerror05

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Soğutucunuzun ne olduğu önemli. Ondan dolayı ısınıyor olabilir. Belki de montajı düzgün yapılmamıştır. Soğutucunuz stok soğutucu mu ?
evet Stok işlemci fan 3 sene önce almıştım bilgisayarı daha önce bu sıcaklıkları görüyormuydu bilmiyorum ama işlemci pinler tamir oldu geçengün Denemek için stres testi yapmak istedim normal değil gibi geldi çünki ki biraz önce 101 dereceyi gördü %100 kullanımda test esnasında

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Pinler ile alakalı olduğunu sanmıyorum. Belki soğutucu oturmamıştır. Tam temas etmeyince sıcaklık yükseliyor olabilir. Soğutucunun üstüne biraz bastırıp tekrar test yapmayı deneyebilirsiniz. Olursa temassızlık vardır. Olmazsa eğer yapılıyorsa UnderVolt deneriz.

KS

blackerror05

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
1.png
2.png
3.png
4.png

işlemci fanını söküp tekrardan taktım ve iyice oturcak şekilde oturttum yerine Tekrardan test yaptım ama sonuc aynı :(

KS

blackerror05

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Strest Testi Hepsi pass yazıyor ama %100 yük bindiginde 100 101 dereceyi gördü sıcaklık

mutlu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
537
Daha öncesinde sıcaklık değerleri nasıldı hatırlıyor musunuz acaba?

Ek olarak, işlemciyi siz mi taktınız termal macun vs doğru uygulandı mı acaba?

Termal bakım yapmak gerekebilir.

KS

blackerror05

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
3 senedir aynı bilgisayarı kullanıyorum ve çok fazla oyun oynuyordum. Daha öncesi hiç ölçmemiştim açıkcası geçenlerde işlemci macununu yenilemek fanları vs.. temizlemek için açtım makinayı herseyi hallettim o an Telefon çaldı adres tarif ederken işlemciyi yanlış taktım pinler yamulmuştu 300 tL verdim düzelttirdim bilgisayarcıda mikroskopi ile yapıldı şuan normal kullanımda hiç bir sıkıntı yok " ki işlemci sıcaklığı Chorome de 1080 p video izlerken veya 3 4 sekme açık iken vs.. max 60 ta makina boştayken 40 50 arasında ama ısı değerini merak ettim god of war oyununu açtım 88 90 Dereceyi gördü termal macun vs.. yeni , vatan bilgisayardan bakım yaptıgım gün aldım işlemci fanı stok fan neden böyle oldu bilmiyorum nette araştırırken

Snowman M200 2 Bakır Borulu Cpu Soğutucu Fan​

bu Fanı gördüm ana kartım H61H2-M17 1155 pin DDR3 bunumu alsam acaba işe yararmı yoksa Stok fan mı almalıyım ? bu sıcaklığı nasıl düşürücem bilmiyorum :(

KS

blackerror05

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Yıllardır aynı ölçüde sürüyorum bi sorun yaşamadım ki Vatanbilgisayar bilgisayar teknikeri arkadaşım o da vardı yanımda sürerken Gayet normal sürdük yani macunuda

KS

blackerror05

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

Snowman M200 2 Bakır Borulu Cpu Soğutucu Fan Sipariş verdim umarım işe yarar..​

KS

blackerror05

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ustatlar şimdi farkettim CPU fan hızı 1900 RPM geçmiyorda düşmüyorda işlemci %100 yükteyken bile Fan hızı 1900 den ne düşüyor ne iniyor 5 10 kademe anca inip cıkıyor bios ayarlarından baktım manuelde değil disable seçili ? Fan hızlanmadığı içinde sıcaklık 100leri görüyor Varmı bilgi sahibi arkadaş acaba?

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
ustatlar şimdi farkettim CPU fan hızı 1900 RPM geçmiyorda düşmüyorda işlemci %100 yükteyken bile Fan hızı 1900 den ne düşüyor ne iniyor 5 10 kademe anca inip cıkıyor bios ayarlarından baktım manuelde değil disable seçili ? Fan hızlanmadığı içinde sıcaklık 100leri görüyor Varmı bilgi sahibi arkadaş acaba?
Oyunda maks 88 dereceler almışsınız buraya konu açarken belirtip sonra yüzde 100 fan da 1900rpm 100 dereceler siz ayarlamak istedikçe daha kötü oluyor sanırım. Size tavsiyem macunu çok sürmüş olabilirsiniz ya da az eğer öyle bir sorun yok diyorsanız işlemci fanını tam oturtup düzgün taktığınızdan emin olun onda da tamamsa ve hala yapıyorsa bios ayalarınızı sıfırlayın eski stok soğutucular 2500 rpm e çıkabiliyor diye biliyorum bir deneyin sonucu yazın.

KS

blackerror05

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ustadım oyunlarda evet full ayarlarda 88 90 görüyor ama işlemci stres testi yaptıgımda 100 101 Görüyor Fan 45 Derecede 1860 1900 arasında çalışıyorken işlemci %100 kullanımda stres testinde yani yine aynı şekilde Fan hızı 1900 çalışıyor artmıyor yani fan işlemci macununu bilgisayardan anlayan kişi ile sürdük yinede dün tazeledim normal şekilde geri taktım Fanı söktüm geri taktım düzgün şekilde bios ayarlarından manuel fanı kurcaladım evet ama biosu 4 5 defa Sıfırladım orj halinde şuan ama yinede Fan hızı ayarlarla oynadıgım halde hiç bir hızlanması yok Sabitte değil ama 5 10 kademe hızlanıp geri 1860 1870 lerde çalışıyor %100 kullanıda da aynı boştada aynı Fanın söketimi yanlış yerde die baktım oda doğru yere takılmış ama Fan bir türlü hızlanmıyor

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri