Öneri Anakart Tavsiyesi

Darfa

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
35
Merhaba,

Bütçem 13K ve altı. İşlemci intel i9 13900K. DDR5 Ram destegi olması gerekiyor. İki model arasında kaldım, ama başka tavsiyeniz varsa açığım.
Asus Prime Z790-A vs Asus Rog Z790-F

İkisinin arasında fiyat farkı var, F olan daha pahalı ama benim gördüğüm kadarıyla aralarında ki fark, Asus Rog Z790-F overclock yapması daha kolay olması. Asus Prime Z790-A biraz daha f/p ürünü gibi kalıyor. Sizde bir bakarmısınız, hangisini tavsiye edersiniz?

Kolay kıyaslayın diye ikisinin kendi sitesindeki kıyaslama linkini atıyorum :

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
ROG en üst seviye sayılır ama Prime kendi arasında giriş seviye denilebilir. Doğal olarak daha pahalı. Ben olsam ROG seçerdim. Az bütçe ile yine Z serisi olsun derseniz Prime tercih edilebilir.

KS

Darfa

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
35
Aslında biraz da full beyaz build yapmaya çalıştığım için Prime Z790-A ya yöneldim. Diğer beyaz seçenek biraz pahalı, Asus apex z790, onunda fiyatı uçuk.
Acaba siyah anakart dışında herşeyi beyaz yaptıktan sonra, çok göze batar mı? Bende yoksa almışken Rog serisine yönelmek istiyorum.

KS

Darfa

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
35
Teşekkürler arkadaşlar öneriler için. MSI MPG Z790 Edge vs Prime z790-A kıyası yapılabilir tabi.

Bunları tabi ki bende bakıp görüyorum, öneriden çok , teknik bilgisi olan var mı acaba yardımcı olabilecek. İşte faz sayısı fazla ondan bunu tercih edersen şöyle bir artısı olur, ssd ısınma problemi olan anakartlar var bu onlardan tavsiye etmem vs gibi.

neden msı mpg serisi mesela açıklayabilecek var mıdır?
Yoksa satılan neredeyse tüm modelleri bende göz önünden geçirdim tabi ki de.

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,015
Teşekkürler arkadaşlar öneriler için. MSI MPG Z790 Edge vs Prime z790-A kıyası yapılabilir tabi.

Bunları tabi ki bende bakıp görüyorum, öneriden çok , teknik bilgisi olan var mı acaba yardımcı olabilecek. İşte faz sayısı fazla ondan bunu tercih edersen şöyle bir artısı olur, ssd ısınma problemi olan anakartlar var bu onlardan tavsiye etmem vs gibi.

Asus yazılım tarafında daha iyi ve senkronize. Kullanımı bir tık daha kolay onun dışın da çok bir fark yok.

Emiir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
17

Hocam MSI Bios menüsü vs olarak daha iyi bence. Bir de asus'un anakartları sorunlu çıktığı görülüyor Z790 serisini bilmiyorum ama özellikle AM5 soketli X760 serilerinde geç açılma sorunu, siyah ekran sorunu, aniden kapanma gibi bir sürü şeyler çıkıyor. Aralarında aşırı fark yok ikisinde de M.2 soğutma desteği var o yüzden SSD ısınma problemleri olmaz. BIOS olarak, görünüş olarak hangisi hoşunuza gidiyorsa onu alabilirsiniz. Üst seviye modeller zaten az çok yakın oluyor birbirlerine. Bu arada kulaklığın jak girişliyse MSI olanın ses kartı daha kaliteli. Son olarak da USB giriş sürümlerine, sayılarına da bakabilirsin onlar da önemli bence.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri