Anakartta 4 ram girişi olmalı mıdır?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

murat.oyuncu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Değerli forum kullanıcıları yeni bir masaüstü bilgisayar edinme niyetindeyim. Her ne kadar bilgisayar bilgim kullanıcı ve izleyici seviyesinde olsa da hazır sistemlerde sunulan 2 ram girişinin yetersiz olduğu düşüncesindeyim. Oyun ve benzer yüklü işlerde kullanılacak bir anakartın 2 ram girişi olması sizce de yetersiz değil mi? Malum fiyatlar öyle uçtu ki bilgisayar kiralayan girişimciler bile var. Herkesin 3-5 senede bir bilgisayar alacak durumunda yoktur diye düşünüyorum.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,135
RAM soketlerinin sayısı değil de maksimum kaç GB RAM desteklediği daha önemlidir. Günümüzde 16GB RAM 1080p için yeterlidir ki 8+8 kullanılmalı tabi FPS kaybı olmasın diye. Ancak ileride RAM yükseltmesi yapacaksanız 2 soketli bir anakarta 8+8 RAM taktığınızda o RAM modüllerini satmadan yenisini alamayacağınız için 2 RAM soketinin bu tarz bir eksi yönü var. Yani özetle ne gerekli ne gereksiz, tamamen ilerleyen zamandaki planlarınıza bağlı bir seçim.

gökhan.kaya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
16
RAM soketlerinin sayısı değil de maksimum kaç GB RAM desteklediği daha önemlidir. Günümüzde 16GB RAM 1080p için yeterlidir ki 8+8 kullanılmalı tabi FPS kaybı olmasın diye. Ancak ileride RAM yükseltmesi yapacaksanız 2 soketli bir anakarta 8+8 RAM taktığınızda o RAM modüllerini satmadan yenisini alamayacağınız için 2 RAM soketinin bu tarz bir eksi yönü var. Yani özetle ne gerekli ne gereksiz, tamamen ilerleyen zamandaki planlarınıza bağlı bir seçim.
Adminin dediği gibi kaç giriş olduğundan ziyade ne kadar GB ram desteklediği önemli

KS

murat.oyuncu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
8+8 GB olarak takılan ramlerin 16 GB tek ram e göre daha verimli ve performanslı olduğunu duymuştum bazı incelemecilerden ve piyasada 8 GB daha kolay bulunur gibi geldi o yüzden fazla ram girişini hem ram satmadan ram takmak hem de ileriye yatırım yapmak için uygun olarak gördüm.

ljluEX

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Zaten gelecekte ram yükseltmesi yapma gibi bir planın olabileceğini düşünüyorsan alacağın anakart fiyatı da 4 slotluya da yetiyorsa 4 slotlu aynı kapasiteye sahip anakart diğer 2 kapasiteliye göre daha avantajlıdır tabii ki.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,135
Direkt iş odaklı platformlar haricinde diğer kullanılan platformlar çift kanal bellek mimarisini destekliyor. Buda şu demek çift sayı bellek kullanırsanız performans ve oyunlardaki FPS durumu daha yüksek oluyor. Çift sayıdan kastım 2 ve 4 sayısı oluyor. 1 ve 3 bellek kullanmak yine performans kaybına yol açıyor. Bu çift kanal bellek mimarisini destekleyen anakartlara güncelde örnek vermem gerekirse, AMD kanadında A320/B450/X470/A520/B550/X570 yongalı anakartlar ve INTEL kanadında, H510/H570/B560/Z590/H610/H670/B660/Z690 modelleri.

KS

murat.oyuncu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Teşekkürler . Fikirlerim biraz daha berraklaştı. Şahsen 4 ram girişli bir kart almaya daha sıcak bakmaya başladım. Allah izin verirse alacağım sistemi uzun bir süre kullanmayı düşünüyorum. 2*8 gb ram ile başlayıp fırsatını bulduğumda 2*8 gb daha ekleyerek sırtımı koltuğa yaslayıp bu ışık hızında değişen sektörü kenarından köşesinden izlemeye devam edeceğim. Zamanını, emeğini ve bilgisini benim için paylaşan ve paylaşacak kişilere teşekkür ederim.

KS

murat.oyuncu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Direkt iş odaklı platformlar haricinde diğer kullanılan platformlar çift kanal bellek mimarisini destekliyor. Buda şu demek çift sayı bellek kullanırsanız performans ve oyunlardaki FPS durumu daha yüksek oluyor. Çift sayıdan kastım 2 ve 4 sayısı oluyor. 1 ve 3 bellek kullanmak yine performans kaybına yol açıyor. Bu çift kanal bellek mimarisini destekleyen anakartlara güncelde örnek vermem gerekirse, AMD kanadında A320/B450/X470/A520/B550/X570 yongalı anakartlar ve INTEL kanadında, H510/H570/B560/Z590/H610/H670/B660/Z690 modelleri.
Aydınlatmanız sonrasında B450M-A II tercihine yakınlaştım. Sizce de uygun mudur?

shogun

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
389
Bence gerekli değil. Şöyle ki; dengeli bir sistem kurmuşsanız, işlemci, ram, ekran kartı yönünden bu sistem parçaları birbirine yetecektir. Sonradan Ram ekleme durumunda sisteminizin işleyebileceğinden fazlası atıl Ram olarak kalır.

Sonradan Ram upgrade ederken piyasada aynı ram'den bulamama durumu olabilir. Farklı Ram'ler elbette birlikte çalışır ama aynu olursa daha sağlıklı olur.

Bir diğer neden de teknolojinin hızlı ilerlemesi. Sisteminizi 3-4 yıl kullandıktan sonra daha güncel bir sisteme geçmek isteyebilirsiniz.

Bu sebeplerle sistem ilk kurulma aşamasında amaca uygun olarak dengeli kurulması gerektiğini düşünüyorum.

KS

murat.oyuncu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Bence gerekli değil. Şöyle ki; dengeli bir sistem kurmuşsanız, işlemci, ram, ekran kartı yönünden bu sistem parçaları birbirine yetecektir. Sonradan Ram ekleme durumunda sisteminizin işleyebileceğinden fazlası atıl Ram olarak kalır.

Sonradan Ram upgrade ederken piyasada aynı ram'den bulamama durumu olabilir. Farklı Ram'ler elbette birlikte çalışır ama aynu olursa daha sağlıklı olur.

Bir diğer neden de teknolojinin hızlı ilerlemesi. Sisteminizi 3-4 yıl kullandıktan sonra daha güncel bir sisteme geçmek isteyebilirsiniz.

Bu sebeplerle sistem ilk kurulma aşamasında amaca uygun olarak dengeli kurulması gerektiğini düşünüyorum
Bilgi için teşekkürler. Önceden belirteyim bilgisayarı bağırtacak programlar ve oyunları kaldırsın derdinde değilim ama önümüzdeki 3-4 sene 2*8 gb ram yeterli midir sizce? Yoksa tekli 16gb alıp sonradan gerekirse 16gb daha mı eklemeliyim. Malum 8gb ramlerin daha verimli olduğu yönünde genel bir kanaat var.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri