apex legends oynarken pc kapanıyor

yigitalpgenc

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar ryzen5 2600 işlemcili yeni bir kasa topladım birkaç ay önce gayet güzel oyun oynuyordum sıkıntı olmadan şimdi ise apex legends oynarken bir anda bilgisayar kapanıyor bazen de reset atıyor kasanın işlemci olduğu tarafını elimle kontrol ettiğimde aşırı sıcak olduğunu görüyorum fakat bunun stok soğutucu ile mi yoksa psu ile mi alakalı olduğunu anlayamadım heavyload ve hwmonitor ile 7 dk gibi bir süre test ettim işlemci 66 derecedeydi
bilgisayarda oc yok sadece ram frekansını 3000 mhz e ayarlamıştım

sistem özelliklerim:
AMD Ryzen 5 2600 Soket AM4 3.4GHz 19MB Önbellek 6 Çekirdek İşlemci 
CORSAIR 8GB DDR4 3000MHz CL16 Siyah Vengeance LPX Single Kit Ram 
Sapphire RX580 Pulse OC 4GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı
GIGABYTE GA-A320-DS3 AMD A320 Soket AM4 DDR4 3200MHz OC DVI/VGA Anakart
Seagate 3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 7200Rpm 64MB 210Mb/s okuma Harddisk
ADATA SU650 120GB 520MB-450MB/s 3D NAND Sata3 2.5'' SSD
PowerBoost Deluxe Serisi VK-G1023S USB 3.0 Midtower Kasa 
Power Boost 600W 80 Plus Bronze 12cm Fanlı ATX PSU

KS

yigitalpgenc

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
RgYQQo.png

Bunlarda heavyload ile yaptığım 7 dk lık testte hwmonitor de gözükenler
2OgjjO.png

vaEZZD.png

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Bir sorun görünmüyor. Sadece bir oyunda oluyorsa oyun odaklıdır genelde. Birde başka bir oyunda dener misiniz bakalım sorun aynı mı. Birde PSU 'nuzun üzerindeki etiketin SS 'ini paylaşın bakalım güç aktarımı yeterli mi.

KS

yigitalpgenc

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
5NdG1D.png

bf 1 de denedim gene aynı sorun oldu
bu sorun ilk aldığım zaman yoktu sonradan oldu
gP5Oj3.jpg

bu da psu nun üzerindeki etiket

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
yigitalpgenc' Alıntı:
5NdG1D.png

bf 1 de denedim gene aynı sorun oldu
bu sorun ilk aldığım zaman yoktu sonradan oldu
gP5Oj3.jpg

bu da psu nun üzerindeki etiket

PSU tek kanaldan 12V gücünü aktarmıyor 2 kanal kullanıyor. Çift kanal yapı artık sadece çok üst düzey PSU modellerinde 1000W üzerindeki bazı PSU 'larda kullanılıyor ve doğru çalışması için ciddi teknoloji yatırımı isteyen bir iş. Eski PSU 'lar da bu yapı çok ama performans kaybına sebep oluyor ucuzluk.

Güç yetersizliği olabilir sorununuz. 2 kanaldan 20A amper veriyor yazıyor buda her kanal için 240W yapar. Bunu 2 ayrı kanaldan verdiği için 480W yazıyor ama bu sağlıklı değil.

Bir test ile anlarız sorunu aslında.

https://www.passmark.com/downloads/bitpro.exe bu yazılımı indirip kurun. Daha sonrasında yazılımı açın ve listede sadece CPU 'yu bırakın - (eksi) işareti ile çıkarılıyor. Daha sonra aşağıda +(artı) işareti ile listeye Disk / Memory(RAM) ve GPGPU ekleyin yani listede CPU / Disk / Memory(RAM) ve GPGPU olacak. Bu eklediklerinizin altlarında bir bar var rakam yazıyor, Disk 50 olsun diğerleri 100 olsun. Daha sonra GO yazan kısımdan Minutes or kısmının sol tarafına 10 yazın ve sağ tarafında 0 yazın ve GO dediğiniz zaman 10 dk boyunca sistemde bu seçtiğiniz parçalara yük binecek eğer sorun olursa PSU güç sorunu yaşıyorsunuz demektir.

KS

yigitalpgenc

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
BF1 ve Apexte test ettim zaten diğer oynadığım oyunlar lol tarzı oyunlar onlar da hiçbir sıkıntı olmuyo daha önce bu oyunlarda da olmuyodu

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
yigitalpgenc' Alıntı:
BF1 ve Apexte test ettim zaten diğer oynadığım oyunlar lol tarzı oyunlar onlar da hiçbir sıkıntı olmuyo daha önce bu oyunlarda da olmuyodu

Anlam veremedim cidden. Ya bir bileşene fazla yük biniyor ki en mantıklı olan PSU idi ama ona da yük testi yaptık sorun olsaydı test aşamasında da olurdu. Tüm sistem güncel mi ve windows vs. gibi bir güncelleme yaptınız mı yakın zamanda. Windows güncellemesi sorun yaratabilir bazen olabiliyor bu tarz sorunlar ama bilemiyorum. Eğer sistem güncel ise format deneyin sistemde yazılımsal bir sorun olabilir ve format ile çözülür.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
yigitalpgenc' Alıntı:
En son çare format  deniycem teşekkürler

Deneyin sonucu yazarsınız. Bu arada Apex Legends için birkaç ay önce bu sorunda pek çok kişi konu açmış yapancı forumlarda https://www.reddit.com/r/apexlegends/comments/apd6et/apex_legends_randomly_crashes_and_forces_my/ bakabilirsiniz. BF1 içinde benzer konular açılmış https://forums.battlefield.com/en-us/discussion/54042/bf-1-makes-my-computer-suddenly-restart - https://answers.ea.com/t5/Game-Information/Battlefield-1-restarts-computer/td-p/5754179 - https://answers.ea.com/t5/Technical-Issues/PC-BF1-causes-system-reboot/td-p/5680106 - Acaba sorun bazı donanımlardan oyun odaklı mı oluyor diye düşünmeye başladım.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri