Asus anakart ve Corsair kasa fan hızı ayarlama

KS

umeris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
164
@ugur.gozaydin hocam yaptım ama sanki işlemci fanından dolayı hala ses geliyor gibi, onu da bu civarlarda veya aynı ayarda yapsam yeterli olur mu ? artı olarak şuan sadece üst iki fanımın hızı değişti fakat en alt ve egzoz fanım hala aynı çalışıyor.

KS

umeris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
164
Ben etiketi görene kadar çözüme gelmişsiniz hocam kusura bakmayın, elektrikler vs gitti mobilden attığınız resimi açacak kadar bile çekmiyor internet hiçbir şey göremiyorum
hocam sorun değil geçmiş olsun. deniyoruz bir şeyler şuan, oluyor mu anlamadım.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
@ugur.gozaydin hocam yaptım ama sanki işlemci fanından dolayı hala ses geliyor gibi, onu da bu civarlarda veya aynı ayarda yapsam yeterli olur mu ? artı olarak şuan sadece üst iki fanımın hızı değişti fakat en alt ve egzoz fanım hala aynı çalışıyor.
Fanların bağlantısını kontrol eder misiniz. O en alt fan başka bir yere bağlı olabilir direkt PSU ürününe mesela. CPU fan içinde benzer ayar yapabilirsiniz.

KS

umeris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
164
Fanların bağlantısını kontrol eder misiniz. O en alt fan başka bir yere bağlı olabilir direkt PSU ürününe mesela. CPU fan içinde benzer ayar yapabilirsiniz.
hocam eğer diğer fanlar psuya bağlı ise sanırım bir şey yapamayız değil mi ? çünkü başka yer yok anakartta. mecbur dönüştürücü mü almam lazım ?

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
hocam eğer diğer fanlar psuya bağlı ise sanırım bir şey yapamayız değil mi ? çünkü başka yer yok anakartta. mecbur dönüştürücü mü almam lazım ?
Anakart bağlantısı olmadan müdahale edemezsiniz hocam mecburen çoğaltıcı kullanmanız gerekecek

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Eğer PSU bileşenine bağlıysa evet hız ayarı yapamazsınız ne güç çekerse o hızda çalışır maksimum. FAN HUB veya Fan çoklayıcısı alınabilir.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
- 1 soketi 4 fan soketine dönüştürüyor ama 3 taneden fazla bağlanmasını önermem. Tek soket o kadar güç üretemeyebilir.

- 7 soket dönüştürüyor tek soketi ama ekstra PSU ürününden güç takviyesi yapıyorsunuz. Bu sayede 7 fan bağlayabiliyorsunuz ve kontrolünü anakart üzerinden yapabiliyorsunuz.

buda 2. ürünün daha gelişmiş halidir.

KS

umeris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
164
- 1 soketi 4 fan soketine dönüştürüyor ama 3 taneden fazla bağlanmasını önermem. Tek soket o kadar güç üretemeyebilir.

- 7 soket dönüştürüyor tek soketi ama ekstra PSU ürününden güç takviyesi yapıyorsunuz. Bu sayede 7 fan bağlayabiliyorsunuz ve kontrolünü anakart üzerinden yapabiliyorsunuz.

buda 2. ürünün daha gelişmiş halidir.
hocam bunlardan birini alınca direkt CHA fan kısmına takıp sonrasında kasa fanlarını takıyorum değil mi ? psuya takılı fan pinlerini nasıl bulup cıkarabilirim ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
hocam bunlardan birini alınca direkt CHA fan kısmına takıp sonrasında kasa fanlarını takıyorum değil mi ? psuya takılı fan pinlerini nasıl bulup cıkarabilirim ?
Eğer 2. ve 3. ürünü alırsanız birde PSU üzerinden MOLEX güç bağlantısı yapacaksınız kontrolcüye. Söylediğiniz gibi bağlantı sağlanıyor evet.

Fanın kablosunu takip edeceksiniz, amca öyle bulursunuz.

KS

umeris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
164
Eğer 2. ve 3. ürünü alırsanız birde PSU üzerinden MOLEX güç bağlantısı yapacaksınız kontrolcüye. Söylediğiniz gibi bağlantı sağlanıyor evet.

Fanın kablosunu takip edeceksiniz, amca öyle bulursunuz.
tamamdır hocam çok teşekkür ederim.

MuhammedColaker

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Masaüstünde bilmiyorum ama bazı laptop modellerinde üreticiler fan hızını ayarlayabileceğimiz tuş kombinasyonları ekliyorlar En son kullandığım Casper laptop da bu tarz bir kombinasyon vardı.

Son düzenleme:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri