ASUS TUF Gaming GTX 1660 TI Yüksek Isınma ve Fan Sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

serdar1796

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Merhaba, iyi günler. Sizlere yeni almış olduğum ve düne kadar elime ulaşan ASUS TUF Gaming GTX 1660 TI ekran kartım hakkında 2 sorum olacaktı.

1: Her pc açılışında aniden ekran kartının max fan hızına ulaşıp 1 saniyenin ardından düzelmesi normal bir şey mi?
- Fan hızı sadece pc açılışında mx hıza ulaşıyor. Onun haricinde bayağı yüksek sıcaklıklarda bile absürt bir şekilde hızlanmıyor.

2: Yaptığım bazı oyun testleri sonucunda ekran kartının acayip bir şekilde 70 - 78 derecelere ulaşması normal mi?
- Yaptığım oyun testleri: Witcher 3, Godfall ve Warzone.
- Oyunlar MAX. grafik ayarlarında test edilmiştir.
- Warzone hariç diğer 2 oyunda; 1 saatin üzerinde oynayıştan sonra bile hiçbir şekilde FPS kaybı olmadan gayet stabil bir şekilde çalıştı.
- Ekran kartının gelmesiyle pc baştan aşağı sökülüp temizlenip yeniden birleştirildi.
- Oda sıcaklığı hakkında bir tahminde bulunacak olur isem eğer 25 derece civarında olduğunu düşünüyorum.
- 4 ila 5 saatlik bir testin ardından ekran kartı termal macununun eskimiş olabildiği kanısına vardım. Ekran kartını açıp eski ve kurumuş termal macunu yenisiyle değiştirdim. Max sıcaklık değerlerinde bir değişiklik olmadı ama önceki boşta durumu 40 dereceyken yeni termal macundan sonra 32 dereceye kadar düştü.
-

Ekran kartı fan hızlarını kendim ele almasam sıcaklıkların 80 dereceye kadar çıkabileceğine bile eminim. TI modellerinin daha fazla ısındığını duymuştum bu durum normal mi?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Ekran kartının BIOS işleyişine bağlı kartın fan hızının yüksek devir ile başlayıp ısı verisini okuduğunda aşağı çekmesi başlangıçta normal sayılır. Eğer kartın BIOS güncellemesi varsa yapabilirsiniz. Belki bu dahil ısı sorununu çözecek bir BIOS güncellemesi yayınlamış olabilir ASUS.

NOT : ekran kartı BIOS güncellemesi anakart gibi riskli bir işlemdir. Ne yaptığınızı biliyorsanız ve sistemin kesintiye uğramayacağından emin oluyorsanız işlemi başlayın!

Eğer kasanızda bir hava akışı sorunu yoksa ki kasa modelinizi paylaşırsanız iyi olur değerlendiririz. Eğer bu değilse aşağıdaki sorun olabilir.

GTX16 serisindeki TUF ve DUAL modellerin bir serisinde ısı sorunları vardı. Kartın soğutucu bloğuyla alakalı bir temas probleminden kaynaklıydı. sizdeki kart o serinden bir model olabilir. Bunu termal pad ile nette çözenler vardı ama hala bu tür içerikler var mı bilmiyorum. Size tavsiyem ASUS 'a bir mail veya canlı destekleri varsa ulaşıp sorunu bildirin. En azından fikir edinirsiniz bu serinden bir kart mı değil mi diye.

KS

serdar1796

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Ekran kartı için BIOS sürümü var mı diye kontrol ettim. Ne kendi sitesinde ne de başka bir yerde BIOS sürümü mevcut değildi.

Araştırma yaptım biraz ve Asus Tuf Gaming GTX 1660 TI ekran kartlarının bu sıcaklık değerlerinin genelde böyle olduğunu öğrendim. Yani sorun sadece bende yok. Son dediğinizi yapacağım şu an. Karşı taraftan bilgi gelirse eğer buradan tekrar bilgilendirme yapacağım. Yardımınız için teşekkürler...

NOT: Sakıncası yoksa konuyu açık bırakabilir misiniz lütfen? Belki benimle aynı sorunu yaşayan veya yaşamış olan birilerinin bildiği bir çözüm olabilir.

Ayrıca sistem bileşenlerim mesajın hemen altındaki alanda.

KS

serdar1796

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Merhaba, iyi günler. Ekran kartını iade ettim. Yardımlarınız için teşekkürler. Ekran kartıyla alakalı sizlere son bir sorum olacaktı.

Bir oyuna girerken -hangi oyun olduğu fark etmez- ekran kartı o oyunun ihtiyacına göre watt çeker, değil mi?

Eğer öyle ise açtığım tüm oyunlarda ekran kartının -düşük ve en üst grafik ayarları fark etmeksiniz- max watt tüketim değerine ulaşması normal bir şey mi?

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Son sorunuza cevabım normal değil , yüzde 97 kullanımda 100 w çekiyorsa yüzde 40 kullanımda 60 w çekmesi lazım . Sürekli maks gücünü çekip yüke sokması normal bir durum değildir .

KS

serdar1796

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
O zaman dediğinize bakarak, ekran kartının sürekli 80 derecelere çıkmasının nedeni sürekli olarak max watt tüketmesi oluyor. Yani bu da ekran kartının bir arızası olduğu anlamına geliyor.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Ekran kartlarındaki oyunlardaki yük genel ortalama yük değil de çoğu GPU işlemcisi yükü oluyor. Yani 97% yükte aslında işlemcisi o yükte gibi düşünün. Kartın tamamen tam yüke girdiği değer bellekler dahil işlemcisiyle beraber girdiği yüktür. Örnek olarak 8GB ekran kartınız var ama oyun %99 kullanım sağlıyor ama belleklerin oyun 4-5GB kadarını kullanıyor işte o aslında kartın %99 yükte olduğunu göstermiyor. Bunu şu yüzden anlattım burada sizin bilmeniz gereken kart %99 yükte görünüyorsa oyunda o değer her şey dahil değer değil. W tüketimi buna göre değişkenlik gösterir. Yani özetle kart oyundaki toplam yük durumuna göre farklı W değerlerinde kullanım gösterir bu doğrudur.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri