asus z170 pro gaming

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Tolga Güreş

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
işletim sistemim win10 diğer bileşenler 16gb 3200mhz ram 6700k işlemci ve 1070 ekran kartım var sorunuma gelecek olursak yakın zamanda meltdown ve spectre olayı patlak verdikten sonra bilgisayar tek sefer de açılmamaya başladı ve owerclock ettiğim halde ramlerim 2133mhz değerinde çalışıyor profil seçili olduğu galde kabul etmiyor en son biosu son sürüme yükselttim ama nafile bir şey değişmedi en sonunda ramleri tek tek denedim mhz değeri düzeldi fakat kit olarak denediğim de yine sonuç değişmedi açma kapatma sorunu hala devam ediyor ramlerim de sıkıntı yok gibi çünkü az çok bilgim var onlar da sorun olsa tüm slotlarda tek tek denedim ramler de sorun yok kanısına vardım acaba sıkıntı yazılımsal mi ? donanimsal mi ?

Enes Değirmenci

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
0
Sıkıntının yazılımsal olduğunu düşünüyorum yeni bir güncelleme gelmesi planlanıyordu bir kontrol edermisiniz güncelleme gelmiş mi diye ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Bu BIOS güncellemelerinden kaynaklı olabilir. INTEL bu çıkan BIOS güncellemelerini yapmayın dedi çünki bazı sistemlerde sendeki gibi değişik sorunlar meydana geliyormuş. Sorunun çözümü sadece yeni bir BIOS sürümü çıkarsa çözülür yada eski BIOS sürümünü indirip tekrar kurman gerek. RAM 'lere gelirsek bazı anakartlarda bu sorun oluyor anladığım kadarı ile daha 2 gün önce başka bir arkadaşada aynı tarz bir sorun olmuştu onu çözdük. XMP sorunu şu şekilde çözebilirsin, manuel O.C. yaparak RAM kitinin marka modelini kendi marka sayfasında bul ve O.C. değerlerinde hangi Mhz 'de hangi voltaj ve gecikme değerlerini kullanıyormuş kontrol et ve bu değerleri el ile gir. RAM sorunu böyle çözülür diğer sorun söylediğim gibi BIOS ile alakalı.

Enes Değirmenci

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Bu BIOS güncellemelerinden kaynaklı olabilir. INTEL bu çıkan BIOS güncellemelerini yapmayın dedi çünki bazı sistemlerde sendeki gibi değişik sorunlar meydana geliyormuş. Sorunun çözümü sadece yeni bir BIOS sürümü çıkarsa çözülür yada eski BIOS sürümünü indirip tekrar kurman gerek. RAM 'lere gelirsek bazı anakartlarda bu sorun oluyor anladığım kadarı ile daha 2 gün önce başka bir arkadaşada aynı tarz bir sorun olmuştu onu çözdük. XMP sorunu şu şekilde çözebilirsin, manuel O.C. yaparak RAM kitinin marka modelini kendi marka sayfasında bul ve O.C. değerlerinde hangi Mhz 'de hangi voltaj ve gecikme değerlerini kullanıyormuş kontrol et ve bu değerleri el ile gir. RAM sorunu böyle çözülür diğer sorun söylediğim gibi BIOS ile alakalı.

Biz 4 arkadaş olarak bios ları güncelledik herhangibir sorun yaşamıyoruz

KS

Tolga Güreş

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
sistemi yaklaşık 1 seneyi askın sorunsuz kullanıyordum böyle sıkıntılar yoktu dediğiniz gibi yeni güncelleme ile bu sorunlar baş gösterdi bios sürümünü bir alta çektiğim zaman sorun çıkmaz mi ? en son sürüm yüklü değilken bu sorun başladı ben de en son sürümü indirdim ama değişiklik olmadı akşam eve gittigim de diğer seçenekleri gözden geçiririm elle owerclock da denerim zaten profil seçtiğim zaman voltajı ne kadar verdiğini yazıyor ayni değerleri girerim artık yardımlar icin teşekkürler

KS

Tolga Güreş

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
tamam su an win 7 ile format atmayı düşünüyorum en temiz öyle belli olacak sanırım en azından sistemde sıkıntı varsa onu da elemiş olurum win 10 da çok sıkıntı var bu aralar

KS

Tolga Güreş

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
son gelinen aşama şöyle
win7 kurdum güncelleme vs derken herşey bitti tekrar açılma sorunu ramleri tanımama sorunu düzeldi tekrar profili değiştirip oweclock moduna almadım tırsıyorum bir daha tanımaz fln diye cesaretimi toplar denersem tekrar haber veririm ilginize teşekkürler :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri