Bant Genişliği Ayarı Sorunu

mer33

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Selamun Aleykum. Ben kablosuz bağlananların hızını düşürmek için bant genişliği ayarını aktif ediyorum. Ancak bant genişliği kontrolünü aktif edince internet hızımın tamamını alamıyorum. Wifi hızı benim istediğim gibi sınırlanıyor ancak masaüstü bilgisayarımdan da tam performans alamıyorum. Normalde 75mbps hız alıyorum. Bant genişliği kontrolünü açınca hızım 30'lara düşüyor. 

Bu benim normal hızım

Bu da bant genişliği açıkkenki hızım. Hız neyse de pingim de yükseliyor

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Cvp: Bant Genişliği Ayarı Sorunu

Bant genişliği ayarlayacağınız ağa yönelik hız limiti vermeniz gerekiyor. Kablosuz ağ ayarlarınızda bir bant genişliği sınırı ayarı var mı kontrol edin. Burası genel olarak IP aralığına özel bant genişliği ayarının yapıldığı yer.

KS

mer33

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
RE: Cvp: Bant Genişliği Ayarı Sorunu

ugur.gozaydin' Alıntı:
Bant genişliği ayarlayacağınız ağa yönelik hız limiti vermeniz gerekiyor. Kablosuz ağ ayarlarınızda bir bant genişliği sınırı ayarı var mı kontrol edin. Burası genel olarak IP aralığına özel bant genişliği ayarının yapıldığı yer.

Wifi ağına özel bir sınırlama özelliği yok malesef. O yüzden bant genişliği ile sınırlıyorum. Zaten Wifi ağının hızı istediğim hıza düşüyor. Ama resimlerde de görüldüğü gibi masaüstü bilgisayarında hızı baya bir düşüyor. Şöyle örneklendireyim. Bant genişliği ile Wifi ile bağlananların İP sine 5 download  veriyorum ve denediğimde hız 5 çıkıyor. Ama masaüstü bilgisayarımda da hız o kadar düşmesede 15-20 civarına düşüyor. Halbu ki bu İP ye bir bant genişliği sınırı yok.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129

Şöyle dener misiniz. 192.168.1.100 ile 192.168.1.101 arasına 2mbps Upload ve 5mbps Download vermişsiniz bunun altına birde kalan IP 'ler için kalan paket ağ hızınızı tanımlar mısınız. Yani 6mpbs Upload ve 71mbps Download için diğer IP birimlerine bir atama daha yapın ek.

KS

mer33

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

ugur.gozaydin' Alıntı:
Şöyle dener misiniz. 192.168.1.100 ile 192.168.1.101 arasına 2mbps Upload ve 5mbps Download vermişsiniz bunun altına birde kalan IP 'ler için kalan paket ağ hızınızı tanımlar mısınız. Yani 6mpbs Upload ve 71mbps Download için diğer IP birimlerine bir atama daha yapın ek.

malesef yine olmadı. Ne yaparsam yapayım 20'yi geçmiyor hız  :(

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129

Peki öncelik ayarını WiFi için 8 diğer yaptığınız ayar için 1 olarak seçip dener misiniz. Ayrıca WiFi ağını kapatıp hız testi tekrar yapar mısınız. Yani bu ayarlar aktif olsun WiFi ağı kapalı olsun. Bunu ayarları WiFi kullanımı mı bozuyor anlamak adına yaptırıyorum.

KS

mer33

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

ugur.gozaydin' Alıntı:
Peki öncelik ayarını WiFi için 8 diğer yaptığınız ayar için 1 olarak seçip dener misiniz. Ayrıca WiFi ağını kapatıp hız testi tekrar yapar mısınız. Yani bu ayarlar aktif olsun WiFi ağı kapalı olsun. Bunu ayarları WiFi kullanımı mı bozuyor anlamak adına yaptırıyorum.

yine değişen bişey olmadı. Hatta şöyle bişey yaptım. Bütün İP lere hızı full verdim hiç kısıtlama olmadan. Yine de 17-18'de takılıyor  :) Bant genişliğini açar açmaz maksimum hızı düşürüyor nedense

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129

Tuhafmış cidden ya. Modem güncel değil mi? Eğer ürünün yazılım güncellemesi filan varsa yapın.

Birde şunu dener misiniz.

Tüm ağ ayarlarınızı sıfırlamak ve Cache dosyalarını silmek için aşağıdakileri uygulayın.
  • @echo off
  • netsh winsock reset
  • netsh winhttp reset proxy
  • netsh int ip reset a.txt
  • ipconfig /flushdns
  • ipconfig /registerdns
  • ipconfig /release
  • ipconfig /renew
  • netsh advfirewall reset
  • netsh int tcp set global autotuninglevel=normal
  • netsh interface tcp set heuristics disabled
  • del /s /f /q "%userprofile%\Recent\"*.*
  • del /s /f /q "C:\Windows\Prefetch\"*.*
  • del /s /f /q "C:\Windows\Temp\"*.*
  • del /s /f /q "%userprofile%\appdata\local\temp\"*.*
  • exit
Birkaç yöntem ile bunları girebilirsiniz. Birincisi CMD yani Komut istemini yönetici olarak çalıştırıp ilk satır ve son satır hariç tek tek her satırı el ile yazıp her satır sonunda ENTER tuşuna basıp komutun tamamlanmasını beklemek ve sonraki satıra geçmek. Diğer yöntem ise bir Not Defteri açın ve yukarıdaki kodları yazın yada kopyala yapıştır yapın. Dosya / Kaydet deyip Masaüstünü seçin ve Kayıt türü ayarını Tüm dosyalar yapın. Daha sonra dosyaya bir isim verin. Örneğin Reset.bat burada Reset dosya adı .bat dosya tipi oluyor. Yani bir isin verip sonuna .bat yazacaksınız. Daha sonra Kaydet deyin. Bu oluşan dosyayı masaüstünde bulup sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştıracaksınız ve bir siyah DOS ekranı açılacak. İşlemleri uygulayacak ve DOS ekranı kapanacak. Eğer bir onay vs. isterse yada bir işlemde çok uzun süre takılırsa ki 1 dk. sürecektir en uzun işlem bundan uzun sürerse bir tuşa basıp (Tercihen ENTER) geçebilirsiniz. "Del" komutlarına kadar olan kod kısmı interneti komple sıfırlayacak ve diğer kısım sistemdeki kalıntı dosyaları temizleyecek. İşlemlerden sonra DOS ekranı kapanacak ve siz sistemi yeniden başlatacaksınız. Sistem açıldığında biraz bekleyin yeniden ayarlamalar yapılacak otomatik olarak sonra internet gelecek. Tekrar deneyin sorun devam ediyor mu bakın.

Daha sonra eğer sorun devam ediyorsa aşağıdaki işlemlerle sisteminizi sabit IP ile bağlayın ama IP adresini yüksek mbps hızın olduğu aralıktan vermeyin unutmayın!!!

Yöntem 1 : 
  1. Denetim Masası\Ağ ve Internet\Ağ Bağlantıları konumunda aktif ağ aygıtınıza sağ tıklayıp özelliklerini açın.
  2. Daha sonra Özellikler > İnternet Protokolü Sürüm 4 ve Özellikler seçeneklerinden ilerleyin ve açılan pencerede Aşağıdaki IP adersini kullan: seçeneğine basın.
  3. IP adresi : Bu bölüme kaydettiğiniz modem IP adresinden sonraki IPS adresini girin. Örnek olarak modem 192.168.1.1 kullanıyorsa siz bu bölüme 192.168.1.2 itibariyle bir IP ataması yapacaksınız.
  4. Alt ağ maskesi: Bu bölüme 255.255.255.0 IP atamasını yazın.
  5. Varsayılan ağ geçidi: Bu bölüme modem IP adresini yazacaksınız.
  6. Tercih edilen DNS sunucusu: Bu bölüme ya Modem IP adresinizi yada Google DNS adresini yazabilirsiniz. Google DNS adresleri: 8.8.8.8 ve 8.8.4.4
  7. Diğer DNS sunucusu: Bu bölüm boş kalabilir ama eğer yukarıya Google DNS adreslerinden birisini yazdıysanız diğerini buraya yazabilirsiniz. 
Ayarları Tamam seçeneğinden uygulayın.

Yöntem 2 : 
  1. Windows Ayarları > Ağ ve İnternet > Durum > Ethernet yazısı altında Özellikler seçeneğine tıklayın.
  2. Açılan pencerede IP ayarları altında Düzenle seçeneğine basın.
  3. Açılan pencerede ayarı El ile girilen seçeneği yapın ve IPv4 seçeneğini aktif edin.
  4. En baştaki IP adresi yukarıda anlattığım gibi modemden sonraki PC 'ye vereceğiniz IP adresi olacak.
  5. Alt ağ örnek uzunluğu burası 24 olsun.
  6. Ağ geçidi ayarı Modem IP adresi olacak.
  7. DNS bölümü yukarıdaki yazdığım gibi.
  8. Kaydet seçeneğinden ayarları kaydediyorsunuz.
Sistemin IP adresini yeniden alması için modemi kapat/aç yapmanızı tavsiye ederim.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri