Bilgisayar boştayken kapanıyor

denx.deniz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
arkadaşlar bilgisayarımı daha 1 hafta önce topladım fakat windowstayken kendi kendine kapanıyor bir süre sonra oyunlarda herhangi bi sorun yok radeon güncel driverler güncel bios güncel her şey güncel windows hatası mıdır nedir bilmiyorum.

dediğim gibi oyunlarda bir sıkıntı yaratmıyor fakat windows da afk bırakınca kendiliğinden kapanıyor ve sinirimi bozuyor bu durum bilgisayar daha 1 haftalık

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Peki mouse yada klavye hareketi yada tuş dokunuşuyla açılıyor mu? Eğer böyleyse uyku moduna giriyor olabilir sistem.

KS

denx.deniz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Peki mouse yada klavye hareketi yada tuş dokunuşuyla açılıyor mu? Eğer böyleyse uyku moduna giriyor olabilir sistem.

hayır abi çalışmıyor ekran donuyor yani sadece bilgisayarın tuşundan kapatabiliyorum

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri bu konuna gelin ve sol menüden Ekranın ne zaman kapatılacağını seçin. İki ayarı da hiçbir zaman yapın ve Değişiklikleri kaydet deyin. Daha sonra yine Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri konumundan bilgisayarı Yüksek performans moduna alın.

İşe yaramaz ise Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri konumunda sol menüden Güç düğmesinin yapacaklarını seçin kısmına tıklayın. Sonra açılan menüde Şu anda kullanılmayan ayarları değiştir seçeneğine tıklayın ve Hızlı başlatmayı aç kutusunun işaretini kaldırın ve Değişiklikleri kaydet deyin.

KS

denx.deniz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri bu konuna gelin ve sol menüden Ekranın ne zaman kapatılacağını seçin. İki ayarı da hiçbir zaman yapın ve Değişiklikleri kaydet deyin. Daha sonra yine Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri konumundan bilgisayarı Yüksek performans moduna alın.

İşe yaramaz ise Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri konumunda sol menüden Güç düğmesinin yapacaklarını seçin kısmına tıklayın. Sonra açılan menüde Şu anda kullanılmayan ayarları değiştir seçeneğine tıklayın ve Hızlı başlatmayı aç kutusunun işaretini kaldırın ve Değişiklikleri kaydet deyin.

ilk yöntemi zaten yapmıştım ama işe yaramamıştı şimdi 2ç yöntemi denicem olmazsa gene yazarım abi

KS

denx.deniz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:

yaptım bakalım gene kapanacak mı 

eğer kapanırsa başka hangi yolu önerirsin reis? 
sistem özellikleri :

GeIL 16GB(2x8) Orion RGB 3600mhz CL18 DDR4 Ram
AMD Ryzen 5 3500X 3.60GHz 6 Çekirdek 35MB AM4 7nm
MSI Radeon RX 5500 XT MECH 4G OC 4GB GDDR6 128 bit
MSI B450M PRO-VDH MAX 3866mhz(OC) M.2 AM4 mATX Anakart 
Sharkoon 650W SHP650 V2 80+ Güç Kaynağı
Kingston 500GB A2000 NVMe Okuma 2200MB-Yazma 2000MB M.2 SSD
WD 1TB Blue 64MB 7200rpm

ugur.gozaydin' Alıntı:
BIOS üzerinden bir ayar vardı sanki bende onu kontrol ediyorum.

tamamdır reis sinerjiden toplamıştım bios ayarlarını falan onlar yapmıştı ek bilgi olarak söyleyeyim dedim

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Birde şunu deneyin.[font="Open Sans", sans-serif] Denetim [/font][font="Open Sans", sans-serif]Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri[/font][font="Open Sans", sans-serif] konumunda aktif güç planınıza Plan ayarlarını değiştir deyin. Açılan pencerede Gelişmiş güç ayarlarını değiştir deyin ve açılan pencerede Uyku sekmesi altındaki ayarları şu şekilde değiştirin.[/font]

[font="Open Sans", sans-serif]Uykudan önce bekleme : Hiçbir zaman[/font]
[font="Open Sans", sans-serif]Karma uyumaya izin ver : Kapalı[/font]
[font="Open Sans", sans-serif]Hazırda beklemeden önce geçecek süre : Hiçbir zaman[/font]
[font="Open Sans", sans-serif]Uyandırma zamanlayıcılarına izin ver : Ektinleştir[/font]

[font="Open Sans", sans-serif]Bu ayarları yapıp Uygula/Tamam deyin ve böyle kontrol edin.[/font]

KS

denx.deniz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Birde şunu deneyin. Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri konumunda aktif güç planınıza Plan ayarlarını değiştir deyin. Açılan pencerede Gelişmiş güç ayarlarını değiştir deyin ve açılan pencerede Uyku sekmesi altındaki ayarları şu şekilde değiştirin.

Uykudan önce bekleme : Hiçbir zaman
Karma uyumaya izin ver : Kapalı
Hazırda beklemeden önce geçecek süre : Hiçbir zaman
Uyandırma zamanlayıcılarına izin ver : Ektinleştir

Bu ayarları yapıp Uygula/Tamam deyin ve böyle kontrol edin.

yaptım ama uykuyla alakalı bişey olduğunu sanmıyorum reis çünkü bilgisayar kendini kapatıp yeniden başlıyor uygulamalar vs her şey sıfırdan açılıyor

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Genelde sistem mavi ekran vs. vermiyorsa uyku modu ve bekleme modu gibi döngülere girer. O yüzden bundan şüphelendim onun ayarlarını önerdim.

PSU yani güç kaynağınızda düşük güç kullanımında bir sorun olabilir. Windows üzerinde bir ayar bulamadım bunun ile alakalı.

BIOS odaklı mı diye bakıyorum hala. Siz BIOS güncellemeniz varsa kontrol edip varsa yapın. Düzelme ihtimali var.

KS

denx.deniz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Genelde sistem mavi ekran vs. vermiyorsa uyku modu ve bekleme modu gibi döngülere girer. O yüzden bundan şüphelendim onun ayarlarını önerdim.

PSU yani güç kaynağınızda düşük güç kullanımında bir sorun olabilir. Windows üzerinde bir ayar bulamadım bunun ile alakalı.

BIOS odaklı mı diye bakıyorum hala. Siz BIOS güncellemeniz varsa kontrol edip varsa yapın. Düzelme ihtimali var.

bilgisayarı sinerjden almıştım bios falan güncel geliyor dediler ama ben genede bios nası güncellenir diye bi bakayım youtube dan güncellemeyi falan deneyeyim

ugur.gozaydin' Alıntı:

reis bios güncelmiş ve psu da sisteme yeter de artar bi güçte

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
PSU 'nun gücünden bahsetmedim. PSU ürünlerinde bir bekleme modu güç yönetimi vardır onda sorun olabilir dedim ürün odaklı kronik yada size denk gelmiş bir sorun diyorum.

Windows güncellemeniz varsa yapın. Bazen Windows odaklı olabiliyor bu sorunlar.

KS

denx.deniz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
PSU 'nun gücünden bahsetmedim. PSU ürünlerinde bir bekleme modu güç yönetimi vardır onda sorun olabilir dedim ürün odaklı kronik yada size denk gelmiş bir sorun diyorum.

hm anladım abi 
oyunlarda falan bi sorun yok ya niye böyle yapıyor bilgisayar anlamıyorum windowsluk bi hata olduğunu düşünüyorum 
sistemi zorlayan oyunlarda bile bir problem olmadan kullanıyorum bilgisayarımı ama iş windowsa gelince saçma sapan afk kalınca kapanıyor :( :(

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
BIOS ayarlarına girip ayarlarınızı sıfırlayıp kaydedin ve böyle deneyin. İşe yaramaz ise BIOS ayarlarından bir şey önereceğim.

KS

denx.deniz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
BIOS ayarlarına girip ayarlarınızı sıfırlayıp kaydedin ve böyle deneyin. İşe yaramaz ise BIOS ayarlarından bir şey önereceğim.

bios tarzı şeylerden anlamıyorum abi bilgisayarın ayarlarını falan bozmayayım

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Yok sadece BIOS 'a girin ilk sistem açılışında DEL tuşu ile giriliyor BIOS içerisinde. Açılınca F5 tuşuna basın bu ayarlarınızı sıfırlayacak. Uyarı alırsanız onaylayın. Daha sonra F10 tuşuna basın buda ayarları kaydedecek yine uyarı alırsanız onaylayın. Daha sonra ESC tuşuna basıp ENTER tuşuna basın sistem BIOS 'u sıfırlanmış şekilde açacak. Bu işlemden sonra Windows açılınca tekrar kontrol edin sorun devam ediyorsa bildirin tekrar.

KS

denx.deniz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Yok sadece BIOS 'a girin ilk sistem açılışında DEL tuşu ile giriliyor BIOS içerisinde. Açılınca F5 tuşuna basın bu ayarlarınızı sıfırlayacak. Uyarı alırsanız onaylayın. Daha sonra F10 tuşuna basın buda ayarları kaydedecek yine uyarı alırsanız onaylayın. Daha sonra ESC tuşuna basıp ENTER tuşuna basın sistem BIOS 'u sıfırlanmış şekilde açacak. Bu işlemden sonra Windows açılınca tekrar kontrol edin sorun devam ediyorsa bildirin tekrar.

tamam reis yapayım bu ram hızlarını falan ordan ayarlanıyormul herhangi bi performans düşüşü olur mu sıfırlandıktan sonra?

KS

denx.deniz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
RAM hızı sıfırlanacak sorun yok açmayı anlatırım tekrar ama önce hiçbir ayar yapılmadan bir böyle kullanın.

tamamdır yapıyorum reis

ugur.gozaydin' Alıntı:
RAM hızı sıfırlanacak sorun yok açmayı anlatırım tekrar ama önce hiçbir ayar yapılmadan bir böyle kullanın.

biosa girdim f5 yaptım ama başka şeyler çıktı bişeylerin yerini değiştiriyosun falan sıfırlama yeri çıkmadı 

anakartım b450m pro vdh max biosuna bakarak beni yönlendirebilirsiniz

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Normalde F5 sıfırlamadır ama orada BIOS ana sayfasında Default yazar ona basın sıfırlama demek oluyor zaten. F10 yine kaydetme tuşu o değişmez genelde.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri