Bilgisayar Donma Sorunu

mami0715

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
Merhabalar,

Daha önceleri sizden yardım etmiştim. Bilgisayarım oyuna girince donup kalıyordu. Hiçbir işlem tuş vb. çalışmıyordu. Sıfırlamaktan başka çarem olmuyordu.
Bugün OCCT ile tekrar bi test yapayım dedim. Ekran kartıma aşağıdaki fotoda bulunan seçenekten yük bindirirsem kilitleniyor. Ne yapmam lazım? Sizce sıkıntı ne? Delireceğim elimden gelen bir şey var mı?

1657199402048.png

Moderatörün son düzenlenenleri:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Sürücü sorunlarınız olabilir DDU ile ekran kartını kaldırıp tekrar deneyin. İşe yaramazsa kartta bir sıkıntı olabilir. PSU yeterli geliyorsa tabi sisteme.

KS

mami0715

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
Sürücü sorunlarınız olabilir DDU ile ekran kartını kaldırıp tekrar deneyin. İşe yaramazsa kartta bir sıkıntı olabilir. PSU yeterli geliyorsa tabi sisteme.
DDU ile ekran kartının sürücülerini kaldırdım. Tekrar yükledim fakat aynı. Laptop kullanıyorum.

KS

mami0715

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
M

Batarya sıkıntılı olabilir. Fişte deneyin birde cihazı maksimum performans moduna alın.
Cihazı fişte kullanıyorum. Batarya arada sanki sarj etmiyor gibi geliyor bana. 2 gün önce sarj olmadı gece kapatıp bekledim sabah olmaya başladı. Batarya ile ekran kartı arasında nasıl bir bağlantı varki.

Androeat

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
283
Cihazı fişte kullanıyorum. Batarya arada sanki sarj etmiyor gibi geliyor bana. 2 gün önce sarj olmadı gece kapatıp bekledim sabah olmaya başladı. Batarya ile ekran kartı arasında nasıl bir bağlantı varki.
Bataryada sorun olursa ekran kartı tam güç çekemeyebilir. Bu durumda da bilgisayarda kilitlenme, donma gibi sorunlar oluşur.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Batarya ek güç sağlıyor fişteki güce ek besleme yani. Batarya sıkıntılıysa fişte olması önemli değil yine sorun oluşabilir yani.

KS

mami0715

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
Bataryayı nasıl de-aktif edebilirim?
Birde sorun eğer batarya değilse ekran kartında sıkıntı olabilir mi? Ne gibi sıkıntı olabilir

KS

mami0715

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
O bir ayar yapılabilen bileşen değil.
Bugün bilgidayarcıya gittim. Sıkıntı yok ekran kartında dedi. Driverle alakalı bir sorun var dedi. Win10 driveri tanımıyormuş. Win7 format atiyim bir de öyle deneyelim dedi tamam deneyelim dedim. Sizce doğru mu söledi? Zaten almadan bilgisayarı orda denicem ama.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Daha önce Windows 10 kullanmıyor muydunuz? Yani cihazın ne olduğunu bilmiyorum ama daha önce Windows 10 sistemde sorunsuz çalışıyorsa sonradan desteği kesilse bile sürücü olarak Windows 10 sistemde sorunsuz çalışması gerekir cihazın. Bence mantıklı değil ama deneyebilirsiniz.

KS

mami0715

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
Daha önce Windows 10 kullanmıyor muydunuz? Yani cihazın ne olduğunu bilmiyorum ama daha önce Windows 10 sistemde sorunsuz çalışıyorsa sonradan desteği kesilse bile sürücü olarak Windows 10 sistemde sorunsuz çalışması gerekir cihazın. Bence mantıklı değil ama deneyebilirsiniz.
Aldığımdan beridir win10. Ekran kartı r5 m430 ama r5 m330 olarak gözüküyor driver yükleyince birde öyle bi sıkıntı var.
Hatta şey dedim bataryada sıkıntı olabilir mi dedim bataryada sıkıntı olsa normalde de giderdi sarja takınca sıkıntı olmazdı falan dedi.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri