Bilgisayar kasasından gelen cızırtı sesi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

estir9

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Herkese merhaba arkadaşlar son dönemde yeni bir sistem topladım ve bu sistemden sürekli cızzz sesi geldiğini duydum, ekran kartındaki coil whineden bahsetmiyorum oda var ancak onun bir zararı yok diye biliyorum benim bahsettiğim şey sanki güç kaynağından geliyor 500W Güç kaynağım, RX 580 ekran kartım , 8 GB 2666mhz ramım bulunuyor Ryzen 5 1600'de işlemcim acaba 500W yeterlimi? Sürekli kasanın içinden cızzzzz diye ses devam etmesi normalmi? Neyin çalışma sesi bu birisi açıklayabilirmi, teşekkürler.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Elektrik akışından kaynaklı bir ses gibi bahsediyorsunuz ki PSU buna sebep olabilir. Eğer güç kaynağınız kaliteli bir marka model değilse yüke bağlı gerilim artıkça bu ses tarzı ses olabilir ki uzun vadede sistem yada PSU zarar görebilir. Eğer ses PSU dan geliyorsa değişmesi yada garantiye gitmesi gerek.

KS

estir9

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Elektrik akışından kaynaklı bir ses gibi bahsediyorsunuz ki PSU buna sebep olabilir. Eğer güç kaynağınız kaliteli bir marka model değilse yüke bağlı gerilim artıkça bu ses tarzı ses olabilir ki uzun vadede sistem yada PSU zarar görebilir. Eğer ses PSU dan geliyorsa değişmesi yada garantiye gitmesi gerek.
 Sistemim 2.5-3 aylık gibi  bu vadede güç kaynağı zarar vermişmidir eğer bir arıza varsa? Güç kaynağım power boost 500 W garantisi hala duruyor.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Sorun güç kaynağınızdır büyük ihtimalle çin menşei iyi bir marka değil. Zararı olsaydı anlardınız performans bakımında yada başka şeyler sorun çıkartırdı.

KS

estir9

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Sorun güç kaynağınızdır büyük ihtimalle çin menşei iyi bir marka değil. Zararı olsaydı anlardınız performans bakımında yada başka şeyler sorun çıkartırdı.
Bu sıralar Ram kullanımım bazen çok artıyor, hemen güç kaynağından olacağını sanmıyorum? Hissettiğim bu var.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Cızırtı sesinden bahsediyorum başka bir şeyden gelme ihtimali çok yok o sesin ki PSU da iyi bir marka model değil sorun PSU udur o sesin kaynağı olarak siz sordunuz ben yanıt verdim başka olasılık yok bu senaryoda benim gördüğüm.

RAM kullanımınızın artması ise oyun ve sistem bazlı olabilir ki 8 GB RAM var eğer 7 küsür seviyelerinde dolaşıyorsanız oyunlarda anlık kasmalar yaşarsınız oda kasma sorununuzun sebebidir.

Yani ses PSU ile alakalı kasma ise RAM kullanımı sınırdaysa RAM yetersizliğinden kaynaklı.

KS

estir9

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
estir9' Alıntı:
ugur.gozaydin' Alıntı:
Bu sıralar Ram kullanımım bazen çok artıyor, hemen güç kaynağından olacağını sanmıyorum? Hissettiğim bu var.
Normalde ram kullanımım oyunlarda ideal %57 gibi dolaşırken bazen bir anda 80 90 fırlıyor takılmalar oluyor. Masaüstündede oluyor bazen bu sizde psu uzun vadede zarar verir diyince kaç aylık bir vade kast ettiniz söylemediniz Ramlar zarar görmüşmüdür yoksa bu yazılımsalmıdır. Bu olay sonradan başladı bu arada.

Enes Yavuz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Ramlar ile ilgili kullanımdan dolayı olabilir oyunlarda farklı ram ihtiyacı olur bu sabit değil oyun oynarken internet tarayıcı açmanız bile ram kullanım miktarını arttırır

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
RAM kullanımı Enes 'in dediği gibi pek çok etkene göre yük durumu değişen bir bileşendir. RAM kullanımı oyun veya Windows 'un arka plan uygulamarının etkisinden bile artıp azalabilir. Bu sorunlar sonradan olduysa yani donma vs. olayları eğer sistemsel değilse RAM ki oda CPU odaklı oda güç odaklı bir sorun silsilesi olabilir. Sorunun neyde olduğunu sadece tahmin edebiliriz böyle anlaşılmaz.

Önce RAM de arıza var mı anlamak için aşağıdaki RAM testini yapabilirsiniz.

RAM test işlemi.
  • Önce   bu yazılımı indirin ve inen ZIP dosyasını klasöre çıkartın.
  • Sisteme bir USB bellek takın ve içinde önemli verilerin olmamasına dikkat edin. İçi boş olsun.
  • Klasörün içindeki imageUSB.exe dosyasını çalıştırın. Aşağıdaki adımları izleyin.
  • Step 1 : USB belleği seçin.
  • Step 2 : Write image to USB drive seçeneği ve Post Image Verification seçeneğini işaretleyin.
  • Step 3 : İnen klasörde memtest86-usb.img adında bir IMG dosyası var bu dosyayı Browse ile seçin.
  • Step 4 : Write butonuna basın ve bir pencere açılacak YES(EVET) diyorsunuz ve ikinci uyarıyada aynı şekilde YES(EVET) deyip işlemin tamamlanmasını bekliyorsunuz.
  • İşlem tamamlanınca bir pencerede Imaging Complated! uyarısı gelecek. OK deyip uygulamadan çıkıyorsunuz.
  • Şimdi bu USB bellek ile sisteme format atar gibi sistem açılışında USB ile başlatıyorsunuz hepsi bu kadar.
  • USB belleği seçince yazılım otomatik olarak test başlatacak. Arıza varsa ekranda kırmızı renkte bir hata kodu veyahut gösterge ile belli oluyor zaten. Eğer hata çıkarsa RAM 'iniz arızalı demektir. Testi bitene kadar sürdürün.

Sonuç temiz çıkarsa Windows 'a format atın ki en kolay yoldan Windows odaklı mı değil mi anlaşılsın. Eğer yine değişmezse sorun bir bileşen arızanız var demektir ki en birinci aday PSU bu durumda.

PSU için söylediğim sadece bir sorun yaratacağını söylemek için bir şeydi, yani süresini bilemezsiniz. Ani bir elektrik kesintisi, ani voltaj dalgalanmaları, sistemin bir anda yüksek güç tüketmesi vs. pek çok etken iyi olmayan bir PSU nun kendisine veya sisteme zarar vermesine sebep olur bunu sadece bekleyeceksiniz süre filan yok.

KS

estir9

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
RAM kullanımı Enes 'in dediği gibi pek çok etkene göre yük durumu değişen bir bileşendir. RAM kullanımı oyun veya Windows 'un arka plan uygulamarının etkisinden bile artıp azalabilir. Bu sorunlar sonradan olduysa yani donma vs. olayları eğer sistemsel değilse RAM ki oda CPU odaklı oda güç odaklı bir sorun silsilesi olabilir. Sorunun neyde olduğunu sadece tahmin edebiliriz böyle anlaşılmaz.

Önce RAM de arıza var mı anlamak için aşağıdaki RAM testini yapabilirsiniz.

RAM test işlemi.
  • Önce   bu yazılımı indirin ve inen ZIP dosyasını klasöre çıkartın.
  • Sisteme bir USB bellek takın ve içinde önemli verilerin olmamasına dikkat edin. İçi boş olsun.
  • Klasörün içindeki imageUSB.exe dosyasını çalıştırın. Aşağıdaki adımları izleyin.
  • Step 1 : USB belleği seçin.
  • Step 2 : Write image to USB drive seçeneği ve Post Image Verification seçeneğini işaretleyin.
  • Step 3 : İnen klasörde memtest86-usb.img adında bir IMG dosyası var bu dosyayı Browse ile seçin.
  • Step 4 : Write butonuna basın ve bir pencere açılacak YES(EVET) diyorsunuz ve ikinci uyarıyada aynı şekilde YES(EVET) deyip işlemin tamamlanmasını bekliyorsunuz.
  • İşlem tamamlanınca bir pencerede Imaging Complated! uyarısı gelecek. OK deyip uygulamadan çıkıyorsunuz.
  • Şimdi bu USB bellek ile sisteme format atar gibi sistem açılışında USB ile başlatıyorsunuz hepsi bu kadar.
  • USB belleği seçince yazılım otomatik olarak test başlatacak. Arıza varsa ekranda kırmızı renkte bir hata kodu veyahut gösterge ile belli oluyor zaten. Eğer hata çıkarsa RAM 'iniz arızalı demektir. Testi bitene kadar sürdürün.

Sonuç temiz çıkarsa Windows 'a format atın ki en kolay yoldan Windows odaklı mı değil mi anlaşılsın. Eğer yine değişmezse sorun bir bileşen arızanız var demektir ki en birinci aday PSU bu durumda.

PSU için söylediğim sadece bir sorun yaratacağını söylemek için bir şeydi, yani süresini bilemezsiniz. Ani bir elektrik kesintisi, ani voltaj dalgalanmaları, sistemin bir anda yüksek güç tüketmesi vs. pek çok etken iyi olmayan bir PSU nun kendisine veya sisteme zarar vermesine sebep olur bunu sadece bekleyeceksiniz süre filan yok.
Sistem boşta, chrome bile açık değil %35 gibi oranda Ram kullanıyor bu değerler normal mi? Skype,Steam gibi şeyler kapalı. 

Enes Yavuz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Evet bu değerler normal daha üzerinde olsaydı 50 gibi o zaman bir şeylerin hala açık olduğunu düşünürdüm ama bu değerler gayet iyi

KS

estir9

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Sadece Windows 10 1.5-2GB civarı RAM kullanır buda 8 GB bir RAM in %30 civarına denk gelir bu normal.
Yorumlarınız için teşekkürler uzun araştırmalarım sonucu sanırım Güç Kaynağında coil whine olduğuna kanaat getirdim baya internetten videolarını izledim aynı o cızırtı sesini alıyorum, en kısa sürede değişim isteyeceğim 2 yıl garantisi duruyor yardımlarınız için teşekkür son bir sorum güç kaynağında olan coil whine sisteme zarar verir mi? Yok diye biliyorum.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Bobinler ötüyor uğultu ıslık gibi bir ses bu coil whine denilen şeydir. Cızırtı sesi elektronik devre akışı sesidir o başka bir şey. Bobin zırıltısıysa sorun yok çok fazla ses çıkartmıyorlarsa sisteme yada kendisine zarar vermez. Ama elektronik atla sesiyse kendisine veya sisteme zarar verebilir.

KS

estir9

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Bobinler ötüyor uğultu ıslık gibi bir ses bu coil whine denilen şeydir. Cızırtı sesi elektronik devre akışı sesidir o başka bir şey. Bobin zırıltısıysa sorun yok çok fazla ses çıkartmıyorlarsa sisteme yada kendisine zarar vermez. Ama elektronik atla sesiyse kendisine veya sisteme zarar verebilir.
   şu videodakiyle ses neredeyse %75 aynı genelde sistem yük altındayken 7-8 saat ve üzeri çalıştığında ortaya çıkıyor ama 10 saat kasa dinlense ilk başlarda böyle bir ses duyamıyorum bazen. Videoda 36.sn'den sonrasını dinleyin.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Bu videodaki coil whine değil devrelerdeki elektronik yüke bağlı elektronik atlama sesi. Bobinlerde bir miktar ötüyor bu videoda ki üründe çok iyi bir model değil zaten. Corsair markasının giriş-orta sınıf bir PSU modeli. PSU alırken mutlaka Japon malı Kapasitör ve Kondansatörlere sahip ürün tercih edin ki sorun çıkartma potansiyeli minimuma insin.

KS

estir9

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Bu videodaki coil whine değil devrelerdeki elektronik yüke bağlı elektronik atlama sesi. Bobinlerde bir miktar ötüyor bu videoda ki üründe çok iyi bir model değil zaten. Corsair markasının giriş-orta sınıf bir PSU modeli. PSU alırken mutlaka Japon malı Kapasitör ve Kondansatörlere sahip ürün tercih edin ki sorun çıkartma potansiyeli minimuma insin.
Aslında cihaz arızalı değil, cihaz kalitesiz diyorsunuz yani? Garantiye yollamayayım mı.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Ben kalitesiz demedim. Yani ürünün sınıfı belli sorun çıkartma potansiyeli yüksek. Garantiye yollarsanız ürünü onarıp geri yollarlar yani sorunu çözersiniz ama sorun çıkartma potansiyeli hala var bilginiz olsun.

KS

estir9

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Ben kalitesiz demedim. Yani ürünün sınıfı belli sorun çıkartma potansiyeli yüksek. Garantiye yollarsanız ürünü onarıp geri yollarlar yani sorunu çözersiniz ama sorun çıkartma potansiyeli hala var bilginiz olsun.
En kısa süre içerisinde garantiye yollayıp değişim talep edeceğim, umarım sessiz bir ürünle karşılaşırım teşekkürler. Umarım parçalara zarar verip ömrünü kısaltmamıştır.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Bileşenlere zarar vermesi pek olası değil bu sorunun. Aynı ürün ile değişeceği için uzun yada kısa vadede benzer bir sorun ile karşılaşma potansiyeli hep olacak.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri