Bilgisayar Kendiliğinden Kapanıyor (Yardim)

enestahakahya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba 2 sene önce bi masaüstü topladım. Sadece photoshop yapıyorum diye iyi bir sistem toplamadım. Son 2 aydır bilgisayarı açıyorum masaüstü ekrana geliyor. Siyah ekrana düşüyor kasadaki ışıklar yanıyor reset atıyorum öyle kendine geliyor. Bilgisayar artık çok kasıyor. Bişeyler izlerken cızırtı duyuyorum siyah ekrana düşüyor. Tekrar reset atıyorum. 1-2 kişi ram alsan yeter dedi. 8gb ram var. Performans ekranından bakıyorum photoshopu kullanırken ekran kartı gpu en üst düzeye çıkıyor. Bilgisayarın özelliklerini atıyorum. Tek ram ile işi çözebilir miyim?
Screenshot_2.png

Screenshot_3.png

seition2

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
kardeşim hayırlı olsun güzelinden bir mining virüsü yemişsin indirdiğin photoshop crackli olabilir sorun ondan kaynaklıdır

catedral

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Yani iki seçenek var biri işlemcinin çok ısınması, diğeri de photoshop render gibi işlemlerde yetersiz bellek. Bütçe varsa işlemci ve ram yükseltmesi tavsiyemdir, bu dönemde 8gb bellek maalesef çok az şeye yetiyor, Sistemin özetini yazarsanız yükseltme için uyumlu parçalar kısmında yardımcı olabiliriz.

KS

enestahakahya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Yani iki seçenek var biri işlemcinin çok ısınması, diğeri de photoshop render gibi işlemlerde yetersiz bellek. Bütçe varsa işlemci ve ram yükseltmesi tavsiyemdir, bu dönemde 8gb bellek maalesef çok az şeye yetiyor, Sistemin özetini yazarsanız yükseltme için uyumlu parçalar kısmında yardımcı olabiliriz.
Bu yeter mi acaba?
Screenshot_5.png

catedral

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
BIOS güncellemesi ile ryzen 5 5600, bütçe varsa ve çok daha iyi bir işlemci önermem gerekirse render,shop vs. için r5 7500f işlemci ve 2x16 bellek. Ekte belirttiğiniz sistem özetinde ekran kartı modelini göremedim ama 3000 serisi bir ekran kartı yeterli olacaktır, 3000 serisi istemem daha güncel bir ekran kartı istiyorum diyorsanız da 4000 serisinden 4060-4060ti önerebilirim,AMD tarafında 7600xt (4060'a denk).

PSU 650 ya da 750w yeterli olacaktır. Onu sizin bakıp araştırmanız daha iyi olur.

Bunlar da önerdiğim parçaların piyasada bulabildiğim en düşük fiyatları ;
İşlemciler :

link fotoğrafında problem var ama linke tıklayınca r5 7500f sayfasına atıyor.

Ram (Daha düşükleri vardır lakin bunu öneririm) :

3000 serisinden 3060 ve 3070;

4000 serisinden 4060 ve TI

7600xt ;

Son düzenleme:
KS

enestahakahya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
BIOS güncellemesi ile ryzen 5 5600, bütçe varsa ve çok daha iyi bir işlemci önermem gerekirse render,shop vs. için r5 7500f işlemci ve 2x16 bellek. Ekte belirttiğiniz sistem özetinde ekran kartı modelini göremedim ama 3000 serisi bir ekran kartı yeterli olacaktır, 3000 serisi istemem daha güncel bir ekran kartı istiyorum diyorsanız da 4000 serisinden 4060-4060ti önerebilirim,AMD tarafında 7600xt (4060'a denk).

PSU 650 ya da 750w yeterli olacaktır. Onu sizin bakıp araştırmanız daha iyi olur.

Bunlar da önerdiğim parçaların piyasada bulabildiğim en düşük fiyatları ;
İşlemciler :

link fotoğrafında problem var ama linke tıklayınca r5 7500f sayfasına atıyor.

Ram (Daha düşükleri vardır lakin bunu öneririm) :

3000 serisinden 3060 ve 3070;

4000 serisinden 4060 ve TI

7600xt ;
İşlemciyle ram'in siparişini verdim ekran kartım radeon rx 570. Ekran kartınıda 1-2 ay sonra sipariş edicem. Yardımların için teşekkür ederim hocam.

catedral

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
İşlemciyle ram'in siparişini verdim ekran kartım radeon rx 570. Ekran kartınıda 1-2 ay sonra sipariş edicem. Yardımların için teşekkür ederim hocam.
Hayırlı olsun güle güle kullanın :) ekran kartı sipariş edeceğiniz zaman aklınızda soru işareti kalmasın istediğiniz zaman yardımcı olabiliriz hocam.. Hayırlı olsun tekrardan.

KS

enestahakahya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
söylediğin işlemci anakartımla uyumlu değilmiş. Macun sürdüm diye iadeyi kabul etmediler. Bilmiyorsan biliyormuş gibi davranma kardeşim. 2 haftada senden daha çok bilgim oldu.

Son düzenleme:

catedral

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
söylediğin işlemci anakartımla uyumlu değilmiş. Macun sürdüm diye iadeyi kabul etmediler. Bilmiyorsan biliyormuş gibi davranma kardeşim. 2 haftada senden daha çok bilgim oldu.
BIOS güncellemesiyle desteklemesi gerekiyor diye biliyordum. Yanlış bilgilendirme yaptıysam kusura bakmayın.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri