Bilgisayara yeni işlemci taktıktan sonra CPU ışığı yanmaya başladı ?

KS

fth6868

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13

n7cati

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
225
Hayır hıc bır ıslem yapmadım sadece ram mhz sını degıstırdım o kadar

fotmat atsam mı aceba bılgısayara yada eskı ıslemcımı sımdı bırdaha takıp denesem mı
format ile alakası yok hocam , işlemcinin kablolarıyla biraz oynar mısınız kablo ile alakalı bir durumda olabilir .
hiçbir işe yaramaz ise biosu sıfırlayın ve sistemdeki kabloları çıkarıp tekrar takın ana kart veya işlemci arasındaki bir sorun bu

format ile alakası yok hocam , işlemcinin kablolarıyla biraz oynar mısınız kablo ile alakalı bir durumda olabilir .
hiçbir işe yaramaz ise biosu sıfırlayın ve sistemdeki kabloları çıkarıp tekrar takın ana kart veya işlemci arasındaki bir sorun bu
basit bir şey söyledim biliyorum fakat işe yarama olasılığı var her ne kadar gülünç olsada denemekten zarar gelmez

KS

fth6868

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
bıosu sıfırladım kabloları sokup yenıden takayım bı

Hiç bır sorun gözükmüyor söktüm komple işlemcide doğru şekilde takili

Son düzenleme:

n7cati

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
225
bıosu sıfırladım kabloları sokup yenıden takayım bı

Hiç bır sorun gözükmüyor söktüm komple işlemcide doğru şekilde takili
hocam anakarta giden beslemeleri çıkartıp tekrar bağlar mısınız?

n7cati

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
225
Yaptım dediginizi
hocam forumlara bakarsanız herkes msi ana kartlar ile problemler yaşamış , anakartınız r5 5600 ü sadece son sürümde destekliyor onun dışında desteklemiyor , elinizde veya tanıdığınız birisinde farklı bir anakart var ise onla deneyin eğer yine çalışmazsa sorun işlemcide demektir .

KS

fth6868

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
Sorunsuz çalışıyor benim tek şüphem o ışığın yanması

İşlemci test programı tarzı birşey yok mu

KS

fth6868

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
Bios sürümüne nerden bakılıyor

Evet kontrol ettim bu

n7cati

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
225
Bios sürümüne nerden bakılıyor

Evet kontrol ettim bu
çalıştır > msinfo32
1668027206522.png

KS

fth6868

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
1668027189693.png

Bios

Burada da bı gariplik yok değil mi ?

Ekli dosyalar

• 16680274491323484350452358393455.jpg
    16680274491323484350452358393455.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 6
  • 16680274634601660429351885261319.jpg
    16680274634601660429351885261319.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 6
  • 16680277039541618033187151041578.jpg
    16680277039541618033187151041578.jpg
    2.6 MB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
@White Ravens @Syqex @Fenomend @ckribrahim @EnesI

Konu hakkında fikri olan var mı hocam?

Ben biraz bakındım. Bu anakartta, cpu upgrade yapan herkes bu durumdan şikayetçi ama çözüm görmedim hiç.
Kusura bakmayın bende vatan trendyol indirimi r5 5600 almıştım r3 2300x yerine b550 anakarta taktım pc parça temizlik derken yeni bir baktım bende bu anakartta sorun olmazdı olmadı da gün için de çözülmezse araştıracağım bakalım neden yapıyor . Sorun yaşayan olmuş ama çözüm bulamamışlar demişsiniz eğer biz de bulamazsak msı a bildirelim bilgi verirler belki gün içinde konuya dönüş için takipteyim.

KS

fth6868

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
Kusura bakmayın bende vatan trendyol indirimi r5 5600 almıştım r3 2300x yerine b550 anakarta taktım pc parça temizlik derken yeni bir baktım bende bu anakartta sorun olmazdı olmadı da gün için de çözülmezse araştıracağım bakalım neden yapıyor . Sorun yaşayan olmuş ama çözüm bulamamışlar demişsiniz eğer biz de bulamazsak msı a bildirelim bilgi verirler belki gün içinde konuya dönüş için takipteyim.
Fazla zaman geçmesini de istemiyorum işlemciden se sorun iade etmek istiyorum emin olmak için 3200g islemcimi taktım sorunsuz açıldı CPU ışığı da yanmadı tekrar R5 5600 taktım sorunsuz açıldı ama CPU ışığı yanıyor

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Fazla zaman geçmesini de istemiyorum işlemciden se sorun iade etmek istiyorum emin olmak için 3200g islemcimi taktım sorunsuz açıldı CPU ışığı da yanmadı tekrar R5 5600 taktım sorunsuz açıldı ama CPU ışığı yanıyor
Eğer zaman kaybetmek istemiyorsanız anakartı en düşük b450 b550 x470 x570 olabilecek arkadaşınız varsa işlemcinizi orada test edin diyeceğim de görüntü alıyorsunuz sorunsuz çalışıyor ve sorun yoksa öyle kullanılabilir ileri de anakart güncellersiniz eğer işlemciyi ucuz aldıysanız. Benim B550 anakartımın resmi olarak Ryzen 3 2300x desteği yoktu kullandım şu an baktığımda tek sorunum tpm modül ile ilgiliymiş anakart üstünde göstermesine rağmen win11 kurmak istediğimde tpm açık olmasına rağmen sistem bilgilerinden baktığımda hata gösteriyordu şu an 5600 ile baktığımda sistem bilgilerinde hepsini yazıyor hata geçmiş. Belki anakartın desteklemediği bazı özellikler ya da cpu yu tam beslemiyor olabilir cpu beslemesi 4 pin li değil mi ?

Son düzenleme:
KS

fth6868

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
Eğer zaman kaybetmek istemiyorsanız anakartı en düşük b450 b550 x470 x570 olabilecek arkadaşınız varsa işlemcinizi orada test edin diyeceğim de görüntü alıyorsunuz sorunsuz çalışıyor ve sorun yoksa öyle kullanılabilir ileri de anakart güncellersiniz eğer işlemciyi ucuz aldıysanız. Benim B550 anakartımın resmi olarak Ryzen 3 2300x desteği yoktu kullandım şu an baktığımda tek sorunum tpm modül ile ilgiliymiş anakart üstünde göstermesine rağmen win11 kurmak istediğimde tpm açık olmasına rağmen sistem bilgilerinden baktığımda hata gösteriyordu şu an 5600 ile baktığımda sistem bilgilerinde hepsini yazıyor hata geçmiş. Belki anakartın desteklemediği bazı özellikler ya da cpu yu tam beslemiyor olabilir cpu beslemesi 4 pin li değil mi ?
Hocam selamlar benim islemcimi farklı bir anakartta değil de sıfır FARKLİ BİR RYZEN 5 5600 işlemciyi benim anakartimda denedim yine beyaz ışık yandı sistem sorunsz açıldı demekki işlemcide sorun yok sorun neyden kaynaklanıyor olabilir format ile alakası felan olabilir mi ?

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Hocam selamlar benim islemcimi farklı bir anakartta değil de sıfır FARKLİ BİR RYZEN 5 5600 işlemciyi benim anakartimda denedim yine beyaz ışık yandı sistem sorunsz açıldı demekki işlemcide sorun yok sorun neyden kaynaklanıyor olabilir format ile alakası felan olabilir mi ?
Açıkça söylemek gerekirse Anakart tam uyumlu değil, ilk olarak msı a320 lere 5000 serisi için bios güncellemesi verdi sonra sıkıntı olduğu ortaya çıkınca alfa sürümü geri alıp sonra bir beta sürüm çıkardı ve sanırım hâlâ beta sürümde bu yüzden tam olarak performanslı çalışmıyor olabilir tam yetkin bir insansanız cpu nuzu anakarttan cpuz ile tek çekirdek performansına bakın . Riski size ait olmakla birlikte sorumluluk kabul etmiyorum yapacağınız işlemlerde Prime95 ile işlemcinizi stres testine sokabilirsiniz kararlı çalışıyor mu ? Ramlarınızı oc deneyebilir cl ve farklı frekanslarda test edebilirsiniz çünkü işlemci anakartla tam olarak uyumlu mu kolay kolay anlaşılmıyor.
Benim durumumdan yola çıkacak olursak ki burada aksine işlemciye geriye yönelik anakartlarla uyumluluk verirken yeni anakartlara söket değişmemesine rağmen eski işlemcilere destek vermemeleri oldu.
Ryzen 3 2300x b550 ye taktım resmi destek bios olmadan çalıştı karışmadım öyle kullandım a320 anakarttan geçtim rx 570 vardı format atmadan eski diske kurulu windows ile kullandım taki geçen ssd diskim windows açmadığında w11 yüklemek istedim tpm 2.0 anakartta ok ama güvenli ön yükleme açmama rağmen ne 11 ne de 10 yükleyemedim işlemci resmi destek olmamasından dolayı oluştu Uefi görünmesine ve gpt olmasına rağmen uyumsuzluk yüzünden zor da olsa w10 mbr Legacy kurdum sorun burada işte. Sizin yapacağınız resmi destekli sorun olmayan bir b450 anakarta geçmek başınız rahat olsun diye çok uzun bir yazı oldu (işlemci 2 aydan fazla o şekilde kullanmaya devam edenler var size kalmış).

KS

fth6868

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
Açıkça söylemek gerekirse Anakart tam uyumlu değil, ilk olarak msı a320 lere 5000 serisi için bios güncellemesi verdi sonra sıkıntı olduğu ortaya çıkınca alfa sürümü geri alıp sonra bir beta sürüm çıkardı ve sanırım hâlâ beta sürümde bu yüzden tam olarak performanslı çalışmıyor olabilir tam yetkin bir insansanız cpu nuzu anakarttan cpuz ile tek çekirdek performansına bakın . Riski size ait olmakla birlikte sorumluluk kabul etmiyorum yapacağınız işlemlerde Prime95 ile işlemcinizi stres testine sokabilirsiniz kararlı çalışıyor mu ? Ramlarınızı oc deneyebilir cl ve farklı frekanslarda test edebilirsiniz çünkü işlemci anakartla tam olarak uyumlu mu kolay kolay anlaşılmıyor.
Benim durumumdan yola çıkacak olursak ki burada aksine işlemciye geriye yönelik anakartlarla uyumluluk verirken yeni anakartlara söket değişmemesine rağmen eski işlemcilere destek vermemeleri oldu.
Ryzen 3 2300x b550 ye taktım resmi destek bios olmadan çalıştı karışmadım öyle kullandım a320 anakarttan geçtim rx 570 vardı format atmadan eski diske kurulu windows ile kullandım taki geçen ssd diskim windows açmadığında w11 yüklemek istedim tpm 2.0 anakartta ok ama güvenli ön yükleme açmama rağmen ne 11 ne de 10 yükleyemedim işlemci resmi destek olmamasından dolayı oluştu Uefi görünmesine ve gpt olmasına rağmen uyumsuzluk yüzünden zor da olsa w10 mbr Legacy kurdum sorun burada işte. Sizin yapacağınız resmi destekli sorun olmayan bir b450 anakarta geçmek başınız rahat olsun diye çok uzun bir yazı oldu (işlemci 2 aydan fazla o şekilde kullanmaya devam edenler var size kalmış).
Çok tesekkur ederım zaman ayıtrıp yazmışınız ben bu sekılde ıslemcıyı kullansam bır sorun olur mu :) 10.000TL kadar bır harcama bilgisayara yaptım son 1 haftada anakart alacak durumum kalmadı :) RDD2 de ultra ayarlarda 1 saatlık performans

Ayrıca ekran kartım 90 derece hıc gormuyor ama 89-84 arası gıtgellerde bıraz falza gıbı geldı bana siz ne düşünüyorsunuz

Ekli dosyayı görüntüle 50hjzyu.jpg

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Çok tesekkur ederım zaman ayıtrıp yazmışınız ben bu sekılde ıslemcıyı kullansam bır sorun olur mu :) 10.000TL kadar bır harcama bilgisayara yaptım son 1 haftada anakart alacak durumum kalmadı :) RDD2 de ultra ayarlarda 1 saatlık performans

Ayrıca ekran kartım 90 derece hıc gormuyor ama 89-84 arası gıtgellerde bıraz falza gıbı geldı bana siz ne düşünüyorsunuz

Ekli dosyayı görüntüle 11129
Sorun olmaz ya da olur diyemem malesefe çalışıyor ama hata ledi de yanıyor ileride bir sorun oluşabilir de tahmin yürütemem 2 aydır öyle kullandığını yazanlar olmuş araştırmalarıma göre bende zamanla parça parça yükselttim aldım sattım ettim bir şekilde hallettim sizde uzun süre olmadan en az b450 ye geçersiniz.

Ekran kartına gelecek olursak ben Rog Strix RX 570 Oc kullandım en iyi soğutma sistemine sahip modellerden GOW oynarken maksimum 81 derece görmüştüm 3 yıllık kullanım ve hiç bakım yapmadan garanti etiketi bozulmasın satarken diye içine müdahale etmemiştim , sizin kartın markasını bilmiyorum garantisi bitmişse 2 ya da 3 yıl olduysa elinizden geliyorsa kaliteli bir macun alıp bakımını yapın şu havada 84-89 arası iyi değil yaz olsa bir 10 derece daha oynar ki bu hiç iyi olmaz .

KS

fth6868

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
13
Kasada sadece 2 adet fan mevcut egzoz fanida yok etkisi olur mu ?

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Kasada sadece 2 adet fan mevcut egzoz fanida yok etkisi olur mu ?
Olmaz olur mu kasanız mesh cam onu kapalı olması fan sayısı fanların rpm hızı hepsi etkiliyor ve en önemlisi egzoz dediğimiz fan kasanın içinde yoğunlaşan sıcak havayı dışarı atmak için var o olmazsa o sıcak hava içeride kalır muhakkak bir egzoz fan olmalı en az. Eğer fan alamıyorsanız bir içeri bir de dışarı bakacak şekilde birini kasanın önüne diğerini arkasına bağlayın.
Merak ettim RX 570 4gb model ile mi RDR2 de ultra ayarlarda 1080p de 47 Fps mi veriyor ?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri