Bilgisayarda Sorun Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

salyangozhızındap

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba,

Soru başlıktaki gibi hocalarım, arkadaşlarım.

Bilgisayarımda sorun olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Teşekkürler.

Moderatörün son düzenlenenleri:
KS

salyangozhızındap

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Eğer sıkıntı yaşamıyorsanız gerek yok ama ille test edeceğim diyorsanız aşağıya birkaç şey bırakıyorum.
  1. RAM testi : Memstest86 ile yapıyorsunuz.
  2. SSD hız testi : CrystalDiskMark ile yapıyorsunuz.
  3. SSD sağlık durumu : Varsa kendi yazılımındaki SMART verilerinden kontrol edin uyarı vs. var mı diye yoksa kendi yazılımı CrystalDiskInfo ile bakıyorsunuz.
  4. Ekran kartı en yüksek sıcaklık testi : Furmark yazılımı ile Stress Test yapıyorsunuz. En az 15dk. sürmesi gerek.
  5. İşlemci performans testi : Cinebench R23 ile yapıyorsunuz. Tek ve çek çekirdek olarak yapıyorsunuz ve sonuçları CPU Monkey yada CPU Panda sitelerinden kontrol ediyorsunuz.
  6. İşlemci maksimum sıcaklık testi : OCCT yazılımıyla CPU testi yapıyorsunuz. Minimum 15dk. sürmesi gerek.
  7. Sistem genel testi ve PSU testi : OCCT yazılımını kuruyorsunuz ve yanında HWInfo yazılımını indirip çalıştırıyorsunuz. POWER testi yapacaksınız ama işlem sırasında HWInfo yazılımıyla CPU + GPU + Anakart 12V kanallarında stabil 12V alabiliyor musunuz kontrol edin. 11.7V altına inmemesi gerek sağlıklı bir PSU yani güç kaynağı minimum bu voltaj sınırı bu olmalı. Üzeri tamam ama altı olmamalı.

KS

salyangozhızındap

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Eğer sıkıntı yaşamıyorsanız gerek yok ama ille test edeceğim diyorsanız aşağıya birkaç şey bırakıyorum.
  1. RAM testi : Memstest86 ile yapıyorsunuz.
  2. SSD hız testi : CrystalDiskMark ile yapıyorsunuz.
  3. SSD sağlık durumu : Varsa kendi yazılımındaki SMART verilerinden kontrol edin uyarı vs. var mı diye yoksa kendi yazılımı CrystalDiskInfo ile bakıyorsunuz.
  4. Ekran kartı en yüksek sıcaklık testi : Furmark yazılımı ile Stress Test yapıyorsunuz. En az 15dk. sürmesi gerek.
  5. İşlemci performans testi : Cinebench R23 ile yapıyorsunuz. Tek ve çek çekirdek olarak yapıyorsunuz ve sonuçları CPU Monkey yada CPU Panda sitelerinden kontrol ediyorsunuz.
  6. İşlemci maksimum sıcaklık testi : OCCT yazılımıyla CPU testi yapıyorsunuz. Minimum 15dk. sürmesi gerek.
  7. Sistem genel testi ve PSU testi : OCCT yazılımını kuruyorsunuz ve yanında HWInfo yazılımını indirip çalıştırıyorsunuz. POWER testi yapacaksınız ama işlem sırasında HWInfo yazılımıyla CPU + GPU + Anakart 12V kanallarında stabil 12V alabiliyor musunuz kontrol edin. 11.7V altına inmemesi gerek sağlıklı bir PSU yani güç kaynağı minimum bu voltaj sınırı bu olmalı. Üzeri tamam ama altı olmamalı.
Hocam teşekkür ediyorum. Birde size PM'den soru sormuştum, cevap alamadım. Sizin görüşünüze güveniyor ve itibar ediyorum. Rica etsem PM'den yazdığımı okuyup yanıtlayabilir misiniz? Teşekkürler, iyi akşamlar.

aspova06

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba,

Soru başlıktaki gibi hocalarım, arkadaşlarım.

Bilgisayarımda sorun olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Teşekkürler.
Arkadaşlar ben de ilk kez sistem topladim win 10 kurdum anahtarda 40 tlye win 10 pro aldim herseyi fln kurdum da(kurarken özel sectim) hersey silinsin dedim yeniden baslim vs. Bilgisayari actim baktim bazi dosyalar var dosyalara girdim kendi ssdme girdim butun hepsini sectjm 206 gblik veri cikti sil dedim sonra %18deyken arka plan fln gitti durdurdum silmeyi pcyi kapattim yeniden actim vs. Simdi pc ilk geldiginde bazi sistem uygulamalri vardi suan da yok sadece 2 uygulama vs. Var ne yapacam sorun buyukmudur destek olmak icin sosyal medya hesapinizi yazarsaniz dogrudan iletisime gecelim gercekten elim ayagim titriyor

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri