Bilgisayarım Kapanmıyor, EZ Debug LED CPU Yakıyor

JasperTR

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İyi günler.

Özetlemek gerekirse bilgisayarım için yeni bir kasa aldım ve parçaları yeni kasama taşıdım. Taşıdıktan sonra bilgisayarım normal bir şekilde power tuşu aracılığıyla çalışmaktaydı. Fakat kapatmaya çalıştığımda bilgisayarımda ekran, klavye - mouse aydınlatması vs. kapanıyor fakat bilgisayarın içindeki fanlar, sıvı soğutucu, ekran kartı çalışmaya devam ediyor. Ayrıca anakart üzerinde EZ Debug LED kısmında CPU ledi kırmızı yanıyor ve fanlar son hızda çalışıyor. Bilgisayar kapanmıyor. Bunun için çok fazla çözüm aradım fakat hala çözüm bulamadım. Ayrıca ufak bir detay daha bırakacak olursam bilgisayar kapanmadığında durumlarda gücü PSU üzerinden ya da prizden kesiyorum. Fakat tekrar prize kabloyu taktığımda ya da PSU'yu açtığımda bu defa da bilgisayar kendiliğinden açılıyor. Denediğim birkaç çözümü aşağıya bırakacağım:

*PSU (Güç Kaynağı) değiştirildi. Sorun devam etmekte.
*BIOS ayarları detaylı kontrol edildi, sıfırlandı, update yapıldı, BIOS pili çıkarılıp takıldı. Sorun devam etmekte.
*Bilgisayar içinden "Aygıt Yöneticisi > Ağ Bağdaştırıcları > Donanım > Güç yönetimi" seçili tik varsa kaldırmayı denedim fakat sorun devam etmekte.
*İşlemci çıkarıldı detaylı bir şekilde temizlendi, özenli bir şekilde termal macun değişimi yapıldı. Sorun devam etmekte.
*Kasa içindeki kablolar kontrol edildi, kısa devre ihtimaline karşın birçok kabloyu çıkarıp taktım. Sorun devam etmekte. Anakartı söküp takmadım.

Bu problemi çözemedim ve gerçekten beni çok yordu. Tanıdığım birçoğu bilgisayarcıya sorduğumda daha önce karşılaşmadıklarını söylediler. Bilgisayarcıların birçoğuna güvenmediğimden dolayı taşıyıp götürmedim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

-----------
Sistem özelliklerim:

Intel Core i5-9600K İşlemci
MSI RTX 3060 GAMING X 12GB Ekran Kartı
16 GB RAM
MSI MAG B365M MORTAR Anakart
XPG PYLON 650W Güç Kaynağı
Cooler Master Masterliquid ML240l V2 Sıvı Soğutma

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
2 şey önereceğim, birincisi Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri konumda sol menüden Güç düğmesinin yapacaklarını seçin kısmına basın ve sonraki pencerede Şu anda kullanılmayan ayarları... diye başlayan yazıya basın. Aşağıdan Hızlı başlatmayı aç kutusundan onay işaretini kaldırıp alttan Değişiklikleri kaydet seçeneğine basıp sistemi başlat menüsünden kapatmayı deneyin.

İşe yaramazsa CPU soğutucusunun montajında fazla baskı uygulamış olabilirsiniz baskıyı azaltın ve öyle deneyin. Ayrıca BIOS 'u sıfırlayıp RAM XMP ayarınızı tekrar akıp ayarları kaydedin ve böyle deneyin. İşe yaramazsa bellekleri söküp farklı soketlerde deneyin.

İşe yaramazsa statik elektrik sorununu sebebiyle bir bileşen düzgün çalışmıyor olabilir, bir akım boşaltma deneyebilirsiniz. Aşağıya yöntemini anlattım.

1 : Sistemin tüm güç kablolarını sökün ve tüm kasadaki kabloları kasadan ayırın.
2 : Bir kontrol kalemiyle işlem yapacaksınız, eğer kontrol kalemi nasıl bir şey bilmiyorsanız aşağıda resmini ekliyorum.
3 : Kontrol kalemini Power Konnektör üzerindeki 3 adet çıkıntı olan bölüme ikili kombinler ile ara bağlantı şeklinde kontak yapıp kontrol kaleminin tepesindeki metal kısma parmağınızı değdirin ve 40 saniye kadar bu işlem sırasında sistemi açan POWER tuşuna basılı tutun. Daha sonra aynı şekilde diğer ikili uca kontak yapıp işlemi tekrar edin.
4 : Sisteminizi döngüyü tamamlayınca, bağlantılarını yapıp açabilirsiniz.

Kontrol Kalemi :
Ekran Alıntısı2.PNG

Power Konnektör :
Ekran Alıntısı.PNG

KS

JasperTR

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Dediğiniz şeylerin tümünü denedim sorun devam etmekte. Birkaç detay vermem daha gerekirse, bilgisayarı kapattıktan sonra güç tuşunun ledi sönüp, arka egzoz fan durmasına rağmen sıvı soğutma ve iç fanlar çalışmaya devam ediyor. ekran kartı da aynı şekilde çalışıyor. bahsettiğim ez debug led cpu yanıyor.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Sistemi kasadan ayırıp uzay montaj yani dışarıda tekrar kurun. Tüm parçaları sökmeyi unutmayın ve kabloları eksiksiz bağlamayı.

KS

JasperTR

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Tamamdır, sıvı soğutma çok yoracak beni ama sanırım başka çözüm yok :)

ReCFeR

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
30
Hocam biraz saçma gelebilir ama lütfen dener misiniz? Kasanın egzoz fanı kısmından metal herhangi bir aralıktan bakır bir kabloyu bağlayıp saksının toprağına daldırıp o şekilde kullanır mısınız? (Yani bir ucu kasaya bağlı bir ucu toprakta) Aşırı statik elektrik birikmiş olabilir kasada bundan 8sene evvel belkide daha uzun süre önce aynı sorunu yaşadım ve bakır kablo ile kasa ile doğrudan topraklama yaparak bu şekilde kurtuldum.
Edit: Benim sorunum şu şekildeydi fişe takar takmaz sistem çalışıyordu, kapatmak istediğimde ekran kapanıyor fakat fanlar dönmeye ve kasanın üzerinde işlemci ışığı sönse de power ışığı yanmaya devam ediyordu ozamanlar rgb sistemler yaygın değildi ışık yoktu pat diye fişten çekmek zorunda kalıyordum kapatmak istediğimde.. denediklerinizin aynılarını denedim. Sonra elimi kasanın üzerinde elektrik okşar ya örümcek ağı gibi onu farkettim ve dediğim sistemi uyguladım sorunum 5 dakika içerisinde düzeldi artık normal kapanıyordu o gün bugündür aynı sistem ile kullanıyorum bilgisayarlarımı ufak bir kaktüs saksısı ile birlikte. Umarım sorununuz statik elektriktir.

Son düzenleme:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri