Bilgisayarım Yanıyor =( help

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hakanhavuzz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Öncelikle merhaba arkadaşlar =) Ben bu sistemi yeni topladım. Boştayken işlemcinin sıcaklık değeri 35-40 Derece ama oyunlarda başta olmasada bir süre sonra 75-80 dereceyi buluyor ve ısındığında performansta düşüş oluyor. Bu normal mi ?  Sistemim budur: 

BOOST-MAA/R5 2600/MSI RX580 Armor/8GB DDR4/1TB Disk/Gaming Bilgisayar 
Corsair Builder VS550 550W 80 PLUS PSU
Seagate 3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 7200Rpm 64MB 210Mb/s okuma Harddisk
PowerBoost Royal Serisi VK-G1002S USB 3.0 Midtower Kasa (Psu Yok)
TOSHIBA OCZ 240GB TR200 SATA3 2.5" SSD (555MB Okuma / 540MB Yazma)
CORSAIR 8GB DDR4 3000MHz CL16 Siyah Vengeance LPX Single Kit Ram
Sapphire RX590 Nitro+ Special Edition 8GB GDDR5 256Bit AMD Rdeon DX12 Ekran Kartı
MSI A320M PRO-VD PLUS AMD A320 Soket AM4 DDR4 3200MHz OC VGA DVI Anakart
AMD Ryzen 5 2600 Soket AM4 3.4GHz 19MB Önbellek 6 Çekirdek İşlemci - Tray

Sizden ricam bunu fan speedini artırarak çözebilir miyim. Eğer çözemezsem bana uygun bir soğutucu- sıvı soğutucu önerir misiniz ? Bu anakarta ve işlemciye hangi soğutucular uygun olacak bilemiyorum. 
Şimdiden teşekkür ederim.

warpeace66

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Oyuna giriş yaptığında eğer fanları "otomatik veya sabit ayarda" tutuyorsan normal. MSI afterburner ile ekran kartını MSI command center ilede işlemci fanlarını hız aşırtma yapabilirsin. GPU ve CPU fanları %100 e getir. Kasanın yan kapağını aç sıcaklık değerlerini takip et ne kadar bir fark göreceksin. Eğer kasa içi fanların pwm özelliği var ve anakarta sys pinlerinden bağlıysa command center ile onlarıda kontrol edebilirsin.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
İşlemcilerde sıcaklık 90 derece ve üzerine çıkınca düşmeye başlar. Stok AMD soğutucunun 75-80 derece yük altındaki değerleri normal seviyeler. Sıcaklıktan Drop yemen pek olası değil. Öncelikle MSI Afterburner ile oyun için işlemci ve ekran kartı kullanım ve frekans değerlerini gösteren SS paylaş ki emin olalım.

Soğutucu önerilerim aşağıda;

Cooler Master MasterLiquid ML240L RGB - 668,17 TL

NZXT Kraken X52 240mm RGB - 1.014,39 TL

NZXT Kraken X62 RGB 280mm - 1.040,90 TL

Corsair Hydro H115i PRO RGB 280mm - 1.048,90 TL

KS

hakanhavuzz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
warpeace66' Alıntı:
Oyuna giriş yaptığında eğer fanları "otomatik veya sabit ayarda" tutuyorsan normal. MSI afterburner ile ekran kartını MSI command center ilede işlemci fanlarını hız aşırtma yapabilirsin. GPU ve CPU fanları %100 e getir. Kasanın yan kapağını aç sıcaklık değerlerini takip et ne kadar bir fark göreceksin. Eğer kasa içi fanların pwm özelliği var ve anakarta sys pinlerinden bağlıysa command center ile onlarıda kontrol edebilirsin.

Ekran kartım ısınmıyor. Comand center indirdiğimde comand center does not support this mainboard! yazdı. Başka bir program varmı işlemci fanının hızını değiştirebileceğim. Otamatikte çalışıyor şu an sanırım

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
BIOS ekranından ayarlayabilirsiniz FAN hızlarını. BIOS ekranında FAN info kısmından yapacaksınız. FAN ayarı yaptıktan sonra BIOS 'u kaydet deyip çıkacaksınız hepsi bu kadar.

warpeace66

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
hakanhavuzz' Alıntı:
warpeace66' Alıntı:

Ekran kartım ısınmıyor. Comand center indirdiğimde comand center does not support this mainboard! yazdı. Başka bir program varmı işlemci fanının hızını değiştirebileceğim. Otamatikte çalışıyor şu an sanırım

bak CPU fan yazan kısımın yanındaki çark işaretine basıp manuel ayar ile istersen tam devir istersen belli sıcaklıklarda belli fan hızı şeklinde yapabilirsin . 
resimag.com/p1/8baf2cdcb8c.jpeg

KS

hakanhavuzz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
BIOS ekranından ayarlayabilirsiniz FAN hızlarını. BIOS ekranında FAN info kısmından yapacaksınız. FAN ayarı yaptıktan sonra BIOS 'u kaydet deyip çıkacaksınız hepsi bu kadar.

Fanım 1500 de dönüyordu onu 2500 e aldım en yükseği buydu testleri yapıp döneceğim

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Eğer sıcaklıktan ise önerdiğim sıvı soğutmalardan birisini al öyle son hızda fan ile sistem çok ses çıkartır ve hiç sağlıklı değil.

KS

hakanhavuzz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Eğer sıcaklıktan ise önerdiğim sıvı soğutmalardan birisini al öyle son hızda fan ile sistem çok ses çıkartır ve hiç sağlıklı değil.

Ses farkı hiç olmadı diyebilirim yine aşırı sessiz çalışıyor 4-5 derece fark etti aynı zamanda. Başka bir sıkıntı çıkarır mı hep böyle çalışması. Diğer türlü nasıl yapacağımı bilemediğim için direk full moda çektim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Ses önemli değil ama fanın bilye yataklarını çok hızlı tüketiyorsun bu şekilde ful fan hızı ile çalışırsa olabilecek tek sorun fanın bilye yataklarının bozulması. Eğer işe yaradı ise ve bütçen varsa yukarıda bıraktığım ürünlerden birisini alman taraftarıyım.

KS

hakanhavuzz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Ses önemli değil ama fanın bilye yataklarını çok hızlı tüketiyorsun bu şekilde ful fan hızı ile çalışırsa olabilecek tek sorun fanın bilye yataklarının bozulması. Eğer işe yaradı ise ve bütçen varsa yukarıda bıraktığım ürünlerden birisini alman taraftarıyım.

Verebileceğim en fazla 300-400 tl arası ne yazık ki :/

warpeace66' Alıntı:
hakanhavuzz' Alıntı:

bak CPU fan yazan kısımın yanındaki çark işaretine basıp manuel ayar ile istersen tam devir istersen belli sıcaklıklarda belli fan hızı şeklinde yapabilirsin . 
resimag.com/p1/8baf2cdcb8c.jpeg

Direk full speede aldığımda en fazla 68 derece gördüm 20 dakikalık gameplayden sonra pub g de. ama bunun full speedde sürekli çalışması zararlıymış sanırım onu ayarlamayı bulamadım

KS

hakanhavuzz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
met 61' Alıntı:
ugur.gozaydin' Alıntı:
FSP Windale 6 120mm - 282,92 TL - Bu ürünü al en azından R5 2600 'ün soğutucusu zaten 150-200 TL 'lik bir soğutucu kadar iş yapıyor aynı fiyat bandında bir soğutucu almaya gerek yok bence. Alınacaksa minimum bu ürün alınmalı.
 Yapmıyor,biraz abartıldı , o stok soğutucu. :)

Yaklaşık 3 sene önce LOKI ii HDT touch adlı bir soğutucu almıştım. Diğer kasada duruyor . Ama bunun fanları daha küçük şu anki stok soğutucudan. Değiştirip denemeye değer mi sizce ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Kaç defa kullandım birebir tecrübe havadan konuşmuyorum, abartıldığı filan yok o AMD soğutucu Cooler Master yapımı 30 dolarlık bir soğutucu ve dışarda satılan 30 dolarlık soğutucular ile aşağı yukarı aynı değerde soğutuyor. O söylediğiniz diğer soğutucuda AM4 soket uyumu varsa kullanabilrisiniz.

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
hakanhavuzz' Alıntı:
met 61' Alıntı:
 Yapmıyor,biraz abartıldı , o stok soğutucu. :)

Yaklaşık 3 sene önce LOKI ii HDT touch adlı bir soğutucu almıştım. Diğer kasada duruyor . Ama bunun fanları daha küçük şu anki stok soğutucudan. Değiştirip denemeye değer mi sizce ?
 Ryzene uymayabilir ama belki uyar,dene.

KS

hakanhavuzz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
met 61' Alıntı:
Deneyebildiniz mi.

O soğutucu uymuyor. Birde bir arkadaşım 8 gb ramin işlemciye çok yük bindireceğini söyledi oynadığım oyunlar sayesinde. Ramı 16 yaparsam sistem biraz daha rahatlayabilirmiş doğru mu bilmiyorum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri