Bilgisayar’ın içindeki parçalarına dokunduğumda bilgisayar mavi ekran veriyor.

Soulfty

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
S.a i5-9600k asus rog z390h corsair vengeance 8x2 3200mhz ram asus rog 1660ti sorunsuz çalışan bir sistem ama şöyleki ekran kartı sökülüp takıldığında yada ramlere dokunulduğunda pc fişi kesiyo mavi ekran veriyor ve devamlı res atıyor ramlerin ucunu silmek ssd sök tak bütün bileşenleri aynı şekilde sök tak temizle kendi canı ne zaman isterse o zaman düzeliyor sadece bu konu hakkında bi fikri olan yada yaşamış şahit olmuş biri yardım edebilir mi

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
S.a i5-9600k asus rog z390h corsair vengeance 8x2 3200mhz ram asus rog 1660ti sorunsuz çalışan bir sistem ama şöyleki ekran kartı sökülüp takıldığında yada ramlere dokunulduğunda pc fişi kesiyo mavi ekran veriyor ve devamlı res atıyor ramlerin ucunu silmek ssd sök tak bütün bileşenleri aynı şekilde sök tak temizle kendi canı ne zaman isterse o zaman düzeliyor sadece bu konu hakkında bi fikri olan yada yaşamış şahit olmuş biri yardım edebilir mi
Alakasız olabilir ama statik elektirikten olmasın

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Statik elektrik olabilir evet. Montajda bir hata bileşenlerden birisinde bir sorun varsa akım odaklı oda yapar. Sistemi komple söküp uzay montaj yani kasa içinde değil dışarıda kontrol edin. Ayrıca aşağıdaki statik elektrik boşaltma işlemini bir deneyin.

Statik akım boşaltma için aşağıdaki yöntemi bir deneyin.

1 : Sistemin tüm güç kablolarını sökün ve tüm kasadaki kabloları kasadan ayırın.
2 : Bir kontrol kalemiyle işlem yapacaksınız, eğer kontrol kalemi nasıl bir şey bilmiyorsanız aşağıda resmini ekliyorum.
3 : Kontrol kalemini Power Konnektör üzerindeki 3 adet çıkıntı olan bölüme ikili kombinler ile ara bağlantı şeklinde kontak yapıp kontrol kaleminin tepesindeki metal kısma parmağınızı değdirin ve 40 saniye kadar bu işlem sırasında sistemi açan POWER tuşuna basılı tutun. Daha sonra aynı şekilde diğer ikili uca kontak yapıp işlemi tekrar edin.
4 : Sisteminizi döngüyü tamamlayınca, bağlantılarını yapıp açabilirsiniz.

Kontrol Kalemi :
ekran-alintisi2-png.2595

Power Konnektör :
ekran-alintisi-png.2596

KS

Soulfty

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Statik elektrik olabilir evet. Montajda bir hata bileşenlerden birisinde bir sorun varsa akım odaklı oda yapar. Sistemi komple söküp uzay montaj yani kasa içinde değil dışarıda kontrol edin. Ayrıca aşağıdaki statik elektrik boşaltma işlemini bir deneyin.

Statik akım boşaltma için aşağıdaki yöntemi bir deneyin.

1 : Sistemin tüm güç kablolarını sökün ve tüm kasadaki kabloları kasadan ayırın.
2 : Bir kontrol kalemiyle işlem yapacaksınız, eğer kontrol kalemi nasıl bir şey bilmiyorsanız aşağıda resmini ekliyorum.
3 : Kontrol kalemini Power Konnektör üzerindeki 3 adet çıkıntı olan bölüme ikili kombinler ile ara bağlantı şeklinde kontak yapıp kontrol kaleminin tepesindeki metal kısma parmağınızı değdirin ve 40 saniye kadar bu işlem sırasında sistemi açan POWER tuşuna basılı tutun. Daha sonra aynı şekilde diğer ikili uca kontak yapıp işlemi tekrar edin.
4 : Sisteminizi döngüyü tamamlayınca, bağlantılarını yapıp açabilirsiniz.

Kontrol Kalemi :
ekran-alintisi2-png.2595

Power Konnektör :
ekran-alintisi-png.2596
Hocam bu kadar detaylı bi akım boşlatma yapmadık ama herkezin yaptığı psu kablosunu çekip başlatma tuşuna basıp kısmide olsa akım boşalttık ama sonuç değişmedi az öncede ekran kartını söküp bios pili çıkar tak yaptık bu seferde sistem kendini devamlı resetlemedi

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Hocam bu kadar detaylı bi akım boşlatma yapmadık ama herkezin yaptığı psu kablosunu çekip başlatma tuşuna basıp kısmide olsa akım boşalttık ama sonuç değişmedi az öncede ekran kartını söküp bios pili çıkar tak yaptık bu seferde sistem kendini devamlı resetlemedi
Bu önerdiğim şekilde yapın işe yaramazsa uzay montaj bir deneyin dediğim gibi. Ayrıca söktüğünüzde sistemi anakartı kontrol edin üzerinde kırık, eğik veya hasarlı bir şey var mı bakın. Aynı şey CPU soket pinleri içinde geçerli.

Fledling

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bu önerdiğim şekilde yapın işe yaramazsa uzay montaj bir deneyin dediğim gibi. Ayrıca söktüğünüzde sistemi anakartı kontrol edin üzerinde kırık, eğik veya hasarlı bir şey var mı bakın. Aynı şey CPU soket pinleri içinde geçerli.
Hocam selamlar sorunu ben yaşıyorum pc ile uğraştığımdan arkadaşımdan foruma yazmasını istedim. Bu sorunu uzun zamandır yaşıyorum. Ramleri söküp takarak bios pilini çıkarıp takarak çözmüştüm. Bugün 1 tane fan takmak istedim o sıra ram e elim deydi (fanı takmadan önce psu kablosunu dp kablosunu çıkarmıştım elektriği boşaltıp 15dk bekledim) fanın girişi uymadığı için kasayı toparlayıp açtım, sorunsuz açılmıştı ta ki masaya koltuğum çarptı ve mavi ekran hatası geldi pc tekrar açıldı bu sefer deneme amaçlı masaya vurdum tekrar mavi ekran geldi. Daha önceden yaşadığım için ramleri çıkarıp taktım (önceden 3 4 dram ışığında takılı kalıp restart atıyordu bu sefer 15 defa restart attı ve yine açık kalmadı). Bu sefer ekran kartını çıkardım bios pilini söktüm statik elektriği aldım 10 15 dk bekledim. Psu kablosunu taktım dp kablosunu mb'a taktım güç verdim. Bu sefer de dram ışığında takılı kaldı ve restrart atmadı.

Ekli dosyalar

• 20220902_220555.jpg
    3.9 MB · Görüntüleme: 7

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Sarsıntıda sistem hata veriyorsa ya bir bileşen yerine oturmuyordu tam yada sistemde bir parça kasaya temas ediyordur açıkta bir devre elemanı vs. gibi. Uzay montaj kurun sistemi kasa olmadan biraz kullanın sarsıntı vs. dahil biraz uğraşın sistemle hata vermezse kasa montajında bir sıkıntı vardır.

Fledling

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocamlar tek ramde açabildim diğer ram i takınca yine dram ışığı yanık kalıyor

Ekli dosyalar

• 20220902_235825.jpg
    5.8 MB · Görüntüleme: 3

Fledling

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Belleklerinize tek tek memtest86 testi yapar mısınız.
Hocam bu sorunla ilk karşılaştığımda ramleri çıkarıp takarak düzeltmiştim pc sorunsuz çalışmaya başlayınca yapmıştım ve sorun görünmüyordu az önce yine sök tak yaparak düzelttim şuan hiç bir sorun yok kasaya vursam da mavi ekran gelmiyor.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri