Bios güncelleme nasıl yapılır?

markeloff

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Merhabalar bilgisayardan pek anlamam benim fanlar falan çalışmıyordu bende bios güncelleme yapacaktım pek bilgim yok gigabyte sitesinden anakark modelini girdim ama bir çok indirme dosyası var acaba üstteki mi indireceğim bilgisayarı alalı 2 sene oldu ne bios güncelledim ne termal macun sürdüm

bioss.JPG
üm.
bios.JPG

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Sonunda harf olanlar genelde Beta sürümü oluyor diye biliyorum tam çıkmış onaylı sürüm değil yani. F55 olan sürümü indirim. Exe gibi bir şey iniyor zaten çalıştırıp güncelleyebilirsiniz ama güncelleme sırasında elektrik kesilirse sıkıntı.

KS

markeloff

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Sonunda harf olanlar genelde Beta sürümü oluyor diye biliyorum tam çıkmış onaylı sürüm değil yani. F55 olan sürümü indirim. Exe gibi bir şey iniyor zaten çalıştırıp güncelleyebilirsiniz ama güncelleme sırasında elektrik kesilirse sıkıntı.
flash belleğe atıp öyle bios güncelleme yapmaya çalışacağım elektrik kesilirse ne olur ? benim fanlar çalışmıyor o yüzden güncelleme yapacağım

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Sonda harf olanlar BETA sürüm olarak geçiyor. Bir alatındaki sürüme geçebilirsiniz oda sizin sürümünüzden yukarıda. Fat32 olarak biçimlendirilmiş bir USB belleğe atın inen arşiv içindeki büyük boyutlu dosyayı ve BIOS üzerinden Q-Flash ile güncelleyin.

KS

markeloff

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Sonda harf olanlar BETA sürüm olarak geçiyor. Bir alatındaki sürüme geçebilirsiniz oda sizin sürümünüzden yukarıda. Fat32 olarak biçimlendirilmiş bir USB belleğe atın inen arşiv içindeki büyük boyutlu dosyayı ve BIOS üzerinden Q-Flash ile güncelleyin.
ben de bir tane flash bellek var 16 gb içinde bir kaç tane müzik vardı sildim bellek boş olmasına rağmen 14.4 gb boş 14.4 toplam alan diyor daha önce biçimlendirilmiş herhalde varsayılan dosya sistemi fat32 diyor daha biçimlendirmeme gerek yoktur demi ?

KS

markeloff

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
teşekkür ediyorum bios güncelledim, benim fanlarda sıkıntı vardı bir önceki konumda belirttim bios güncelleme yapmamı tavsiye ettiler ama gene çalışmıyor bağlantılarda bir sıkıntı yok bir türlü çözemedim yardımcı olur musunuz ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Fanların arızalı olmadığından eminsiniz değil mi? Güç ve genel bağlantıları tamamsa ve fan arızalı değilse, dönmemesi eğer fanın durma özelliği yoksa pek olası değil. Fanlar nedir paylaşın. Ayrıca anakart dahil bağlantıları görsel olarak paylaşırsanız kontrol ederiz.

KS

markeloff

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Bilgisayarımın ön camlı tarafta olan 3 lü fanlardan ortadaki bilgisayarımı fön makinesi ile temizledikten sonra tam randımanlı dönmemeye başladı sonra bayağı bir yavaşladı sonra kendi kendine hızlı bir şekilde dönüp sonra duruyordu zamanla tamamen durdu bugün ilk defa kasanın diğer tarafını açıp bağlantı kablolarına baktım bağlantılarda bir sıkıntı göremedim. (3. resimde kırmızı ile işaretlediğim yerde fanların bağlı olduğu kısım var) Sonra ortadaki fanı elimle çevirmeye çalıştığımda bayağı zor dönüyor üstteki 2 li fanda aynı şekilde ne olduysa bu bilgisayarımı fön makinesi ile temizlemeye çalıştığımda böyle oldu. Son olarak birde az önce bios ederken q flash sekmesinde flash bellek harici bir kaç a,b,c şeklinde harici disk çıktı bunlar neyin nesidir ben de sadece bir tane hard disk var acaba bunlar kurduğum sanal makinenin diskleri midir ?

Ekli dosyalar

• IMG_20220828_152330.jpg
    IMG_20220828_152330.jpg
    2.8 MB · Görüntüleme: 4
  • IMG_20220828_152435.jpg
    IMG_20220828_152435.jpg
    2.8 MB · Görüntüleme: 3
  • InkedIMG_20220828_152406s.jpg
    InkedIMG_20220828_152406s.jpg
    2.6 MB · Görüntüleme: 4
  • 0.jpg
    0.jpg
    70.7 KB · Görüntüleme: 2
  • IMG_20220828_145305.jpg
    IMG_20220828_145305.jpg
    2.4 MB · Görüntüleme: 4
  • 999.JPG
    999.JPG
    28.1 KB · Görüntüleme: 3

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Birincisi fanlar MOLEX ile bağlılar görünüyor yani devir ayarı yok son hızda dönen fanlar.
İkinci olarak temizlikte fan göbeklerine toz birikmiş olabilir yada hasar vermiş olabilirsiniz kontrol edilmesi gerek ve yağsız ise yada kir/pass varsa oda yapar.
Disk listesindekiler sisteminizdeki disk veya diskler.

KS

markeloff

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Birincisi fanlar MOLEX ile bağlılar görünüyor yani devir ayarı yok son hızda dönen fanlar.
İkinci olarak temizlikte fan göbeklerine toz birikmiş olabilir yada hasar vermiş olabilirsiniz kontrol edilmesi gerek ve yağsız ise yada kir/pass varsa oda yapar.
ben de sadece bir tane C diski var oda 1 tb başka yok diskleri bölmedim yani orada gördüklerim galiba kali linux un diskleri olabilir

KS

markeloff

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Çok teşekkür ediyorum yardımcı olduğunuz için iyi günler.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri