CPU %100 Oluyor

Simsek⚡

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
pc boşta iken sorun yok ama oyuna girince mesela Steam PUBG oynuyorum oyuan girince %100 cpu oluyor bu sefer de fps drop yiyorum
ama son 1-2 ay a kadar hiçbirşey yoktu birden olmaya başladı
donanım: İ3 12100f-RX6600XT-8x2 16gb 3200 mhz ram 3500mz okuma yazma ssd
youtube da ki her video izledim nerede ise yaptım ama çözemedim işlemci termal macunun 12.5kw a aldım yeniledim yinede düzelmedi
çaresiz durumdayım help me

invy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
pc boşta iken sorun yok ama oyuna girince mesela Steam PUBG oynuyorum oyuan girince %100 cpu oluyor bu sefer de fps drop yiyorum
youtube da ki her video izledim nerede ise yaptım ama çözemedim işlemci termal macunun 12.5kw a aldım yeniledim yinede düzelmedi
bende rtx 3050 i3 12100f kullanıyorum uçaktan atlayana kada 95 filan olabiliyor oyun içindede sebepsiz yere drop yiyorum hiç bir neden yokken bütün testleri yaptım sistemimde hiç bir sıkıntı yok ve yeterli bence İşlemci ile alakalı bi durum var

aerowing

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
29
Arkadaşlar genelde fps droplarının sebebi ram veya yetersiz ekran kartı belleği oluyor. Ram dolduğu zaman, yer açmak için temizleme işlemi yapılır ve bu da fps drop'a sebep olabilir.

Oyunlarda ram kullanımına bakabilir misiniz? Fps drop yaşadıktan hemen sonra ram kullanımında bir farklılık gözlemliyor musunuz? Oyunda texture kalitesini biraz aşağı çekip ram kullanımını azaltmayı deneyebilirsiniz.

Arkada çalışan ram tüketen uygulamalar var mı? Örneğin chrome gibi.

invy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Arkadaşlar genelde fps droplarının sebebi ram veya yetersiz ekran kartı belleği oluyor. Ram dolduğu zaman, yer açmak için temizleme işlemi yapılır ve bu da fps drop'a sebep olabilir.

Oyunlarda ram kullanımına bakabilir misiniz? Fps drop yaşadıktan hemen sonra ram kullanımında bir farklılık gözlemliyor musunuz? Oyunda texture kalitesini biraz aşağı çekip ram kullanımını azaltmayı deneyebilirsiniz.

Arkada çalışan ram tüketen uygulamalar var mı? Örneğin chrome gibi.
sistemim oyun için gayet yeterli VRAMim 8 gb oyunda yaklaşık 4 gb max tüketiyor Ramim ise 2x8 16 gb oyunda 10gb tüketiyor ama drop oluyor. bendeki m2 ssd de leş hiç iyi yükliyemiyor dokuları 10 yıl sonra geliyor sata ssdim daha iyi performans veriyor

aerowing

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
29
Hatalı bır nvne fps drop yaşatacağını düşünmüyorum. Crash, donma, takılma veya aşırı yavaş yüklenme süreleri beklerim. Ama fps drop başka bir şey.

Sistemin bütün parçaları hakkında yeterli bilgiye sahip değilim ama bandwith problemi yaşıyor olabilirsin. Anakart üzerinde SSD'nin üst tarafa takılı ise, alt taraftaki SSD yuvarlarından birini deneyebilirsin. Böylece anakart chipset'ine bağlamış oluruz.

GPU clock hızınıda kontrol edebilir misin? Ani yukarı ve aşağı şekilde değişim oluyorsa, ondan da olabilir. Bir overclock yazılımı ile sabit frekans'ta tutmayı deneyebilirsin.

Hatalı veya eksik driver'lar da buna sebep olabilir.

Bios'ta birşeyi değiştirdiysen o da etki ediyor olabilir.

Thermal throtting kaynaklı sistemin yavaşlıyor ve drop gibi geliyor olabilir.

Fps drop yaşadığın sırada sistemi gözlemleyebileceğin bir yazılımın varsa, ekran görüntüsünü atabilirsin. Drop sırasında nelerde beklenmedik bir değişim olduğunu anlamaya çalışırız.

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,166
Grafik ayarlarını yükselterek az da olsa işlemcide ki kullanımı azaltıp belki sorunu çözebilirsiniz.

invy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hatalı bır nvne fps drop yaşatacağını düşünmüyorum. Crash, donma, takılma veya aşırı yavaş yüklenme süreleri beklerim. Ama fps drop başka bir şey.

Sistemin bütün parçaları hakkında yeterli bilgiye sahip değilim ama bandwith problemi yaşıyor olabilirsin. Anakart üzerinde SSD'nin üst tarafa takılı ise, alt taraftaki SSD yuvarlarından birini deneyebilirsin. Böylece anakart chipset'ine bağlamış oluruz.

GPU clock hızınıda kontrol edebilir misin? Ani yukarı ve aşağı şekilde değişim oluyorsa, ondan da olabilir. Bir overclock yazılımı ile sabit frekans'ta tutmayı deneyebilirsin.

Fps drop yaşadığın sırada sistemi gözlemleyebileceğin bir yazılımın varsa, ekran görüntüsünü atabilirsin. Drop sırasında nelerde beklenmedik bir değişim olduğunu anlamaya çalışırız.

Biosum güncel hatalı ve eksik driver yok ddu ile silip yükledim format attım thermal throttig yok sistem 2 haftalık bandwith de olamaz internetim 1000 e 10000 gpu clock hızı düşüyomu tam çözemedim dropta

GoodRam 512GB PX500 Gen3x4 M.2 NVMe SSD
GameBooster GB-G203B 550W Psu Kasa
İntel Core İ3 12100F
Asus PRIME H610M-R D4
GSKILL 8GB Ripjaws V Siyah 3600MHz CL18 DDR4 Single Kit Ram sistem geldiğinde 1 tane rami algılamıyordu tak çıkar yapmıştım. ramlere memtest + bellek tanılama testi yaptımsorunsuz
ASUS Dual GeForce RTX 3050 OC Edition 8GB V2 GDDR6 128 Bit RGB LHR Ekran Kartı
Gamebooster 550w +80 2 dk OCC testinden geçti

Son düzenleme:

invy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

Ama youtubedan bi video izledim. uzaklar yüklenmiyor diye adam regeditten işlemci ile alakalı ayarlar yaptırttı ve fps drop Baya abartılıcak derecede fps drop yok oldu sadece şeyde drop yedim havada hıp hızlı uçarken ağacı renderleyamadı öyle drop yedim 1 defa

aerowing

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
29
Net bir şekilde fps drop gözüküyor.

Dostum bottleneck yok sistemde. Ekran karti kullanimi %98 lerde. Sıcaklık değerleri normal gözüküyor.
Ram kısmında şüphelerim kaldı biraz. Çünkü kapasite olarak 10bin küsür yazıyor. 16bin olmasını beklerdim.

Sistemi aldığında 8gb lık single kit ram var yazmışsın. 1 adet 8gb'lık ram ile birlikte geldi sistem diye anladım.
Ardından ramlerden birini algılamıyordu tak çıkar yaptım yazmışsın. Sonradan başka bir ram daha mı ekledin sisteme?

Arkada çalışan zararlı bir yazılım olabilir düşüncesi de geldi. Bir ara format atıp, temiz bir kurulum deneyebilirsin.

invy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Net bir şekilde fps drop gözüküyor.

Dostum bottleneck yok sistemde. Ekran karti kullanimi %98 lerde. Sıcaklık değerleri normal gözüküyor.
Ram kısmında şüphelerim kaldı biraz. Çünkü kapasite olarak 10bin küsür yazıyor. 16bin olmasını beklerdim.

Sistemi aldığında 8gb lık single kit ram var yazmışsın. 1 adet 8gb'lık ram ile birlikte geldi sistem diye anladım.
Ardından ramlerden birini algılamıyordu tak çıkar yaptım yazmışsın. Sonradan başka bir ram daha mı ekledin sisteme?

Arkada çalışan zararlı bir yazılım olabilir düşüncesi de geldi. Bir ara format atıp, temiz bir kurulum deneyebilirsin.
temiz kurulum yaptım hocam format attım ddu yaptım sorun aynı ramide hiç 10gb üstü görmedim tak çıkar yaptım derken sistem ilk geldiğinde tekini algılamıyordu sonra taktım düzeldi bellek tanılama testinde sıkıntı çıkmadı işlemcide cpu z de strest tesinde 666 ya 3302 çıktı hiç bir sorun yok ben hala ssd tarafındayım sorunun
windows güncel ramlerde şimdi video izledim millette 11 gb fln kullanıyor bende 10.5 normal gbi hala ssd tarafındayım 2 farklı ssd den birine yüklesem drop şekilleri değişiyor Hatta geçen 32 mb 7200 rpm hdd ye yükledim böyle bir drop yok gpu düşüyor

Ekli dosyalar

• 586352-d1e1958999a7ffd9b1ad0a27ebf012c9.jpg
    586352-d1e1958999a7ffd9b1ad0a27ebf012c9.jpg
    3.8 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_20231014_213941.jpg
    IMG_20231014_213941.jpg
    152.5 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:

aerowing

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
29
Ben karıştırmışım, toplam kapasite olarak görmüşüm ramdeki rakamları. Kullanımış. :/

HDD ile test yaptın ve sorun yoksa, yapıcak çokta birşey yok. SSD için garanti sürecini işletmeyi deneyebilirsin.
Diğer donanım parçalarına göre en azından uygun fiyatlılar neyseki. En kötü indirimden denk getirebilirsin yeni bir tane.

Bu arada bios'ta ssd'nin sağlık durumuna bakılabiliyor. Oraya herhangi birşey uyarı vs var mıydı?

İlginçmiş, ssd'den olmasını beklemiyordum açıkcası :)

invy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Ben karıştırmışım, toplam kapasite olarak görmüşüm ramdeki rakamları. Kullanımış. :/

HDD ile test yaptın ve sorun yoksa, yapıcak çokta birşey yok. SSD için garanti sürecini işletmeyi deneyebilirsin.
Diğer donanım parçalarına göre en azından uygun fiyatlılar neyseki. En kötü indirimden denk getirebilirsin yeni bir tane.

Bu arada bios'ta ssd'nin sağlık durumuna bakılabiliyor. Oraya herhangi birşey uyarı vs var mıydı?

hocam ssden oluyor derken kendi imkanlarımla söylüyorum bunu M2 im %99 sağlık 1600 a 2300 vaat ettiği değerleri veriyor ama dokular filan çok yavaş yükleniyor dropta bundan oluyor bence işte garantiyle uğraşıcak zamanım yok Samsung 970 evo düşünüyordum ama sorunum çözülürmü bu arada hdd de 10 yıllık bendeki ayrı sata ssd de %78 500 e 300 resimde ssd dolu ama şuan boş 3 disktede drop yaşadım 2 ssdim SATA VE HDD Eski ama baya ve ölü ve hdd böyle bir drop yokken çok fena drop var anlamında dedim yanlış anladınız sanırım

Ekli dosyalar

• 1696016056168.png
    1696016056168.png
    27.7 KB · Görüntüleme: 5

invy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

Sanırım m2 diskimde sıkıntı varmış.

test dosyası oluşturulamadı Erişim ayrıcalıklarını kontrol edin ve
test dosyası yeniden açılamadı Hataları Aldım sadece m2 diskimde. Ve satada yediğim droplarda sistem m2 ssd diye olabilir

E DİSKİ YOK AYRILMIŞ 500 MB

Ekli dosyalar

• 2.png
    2.png
    137 KB · Görüntüleme: 14
  • Ekran görüntüsü 2023-10-16 184907.png
    Ekran görüntüsü 2023-10-16 184907.png
    136.8 KB · Görüntüleme: 12
  • Ekran görüntüsü 2023-10-16 182958.png
    Ekran görüntüsü 2023-10-16 182958.png
    138.1 KB · Görüntüleme: 8
  • Ekran görüntüsü 2023-10-16 182948.png
    Ekran görüntüsü 2023-10-16 182948.png
    96.5 KB · Görüntüleme: 10
  • Ekran görüntüsü 2023-10-16 182420.png
    Ekran görüntüsü 2023-10-16 182420.png
    146.1 KB · Görüntüleme: 15
KS

Simsek⚡

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
İşlemciyi en çok meşgul eden şey pubg oyunu olarak görünüyor işlemci kullanımı %90 lards gpu kullanımı %70 lerde ama aynı sistem ile çekilen videolara bakıyorum tam tersine gpu %90-95 lerde cpu %40 larda çalışıyor başkalarinda anlamış değilim format attım driverlari güncelledim herşeyi yaptım win 11 den win 10 a geçtim yinede halâ aynı şeyi yapmaya devam ediyor

İşlemciyi en çok meşgul eden şey pubg oyunu olarak görünüyor işlemci kullanımı %90 lards gpu kullanımı %70 lerde ama aynı sistem ile çekilen videolara bakıyorum tam tersine gpu %90-95 lerde cpu %40 larda çalışıyor başkalarinda anlamış değilim format attım driverlari güncelledim herşeyi yaptım win 11 den win 10 a geçtim yinede halâ aynı şeyi yapmaya devam ediyor
İ3 12100f Rx6600xt 8x2 16 GB 3200 mhz Ram Samsung evo 970 3500mhz yazma okuma sistemde hiçbir sorun yok ama böyle oluyor

Thingsss

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
88
RX 6700XT ryzen 5 5600 var drop ben de yiyorum denemediğim yöntem kalmadı sistemde de problem yok anlamıyorum neden böyle.

KS

Simsek⚡

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
RX 6700XT ryzen 5 5600 var drop ben de yiyorum denemediğim yöntem kalmadı sistemde de problem yok anlamıyorum neden böyle.
, Genel Görevler için 1920 × 1080 piksel ekran çözünürlüğünde için çok zayıf. yani işlemci darboğazı yiyorsun kısacası.

ve , Genel Görevler için 1920 × 1080 piksel ekran çözünürlüğünde birlikte harika çalışır .

ve , Genel Görevler için 1920 × 1080 piksel ekran çözünürlüğünde birlikte harika çalışır .

ryzen9 yada intel i9 kurtariyor senin sistem için darboğazı

Thingsss

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
88
, Genel Görevler için 1920 × 1080 piksel ekran çözünürlüğünde için çok zayıf. yani işlemci darboğazı yiyorsun kısacası.

ryzen9 yada intel i9 kurtariyor senin sistem için darboğazı
Götürdüm servise verdim normal değil dediler bakalım ne sonuç çıkacak umarım çözülür

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri